سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۷ مرداد ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۰ ق.ظ چاپ مطلب

مستند «بحرانی به نام سرمایه‌داری»، نمایش تمام‌عیار تقابل سرمایه‌داری و مردم در غرب

Capitalism-Crisis

مستند «بحرانی به نام سرمایه‌داری»، به کارگردانی Michael Truscello، فیلمساز آمریکایی، با نقد سیاست‌های ریاضت اقتصادی، ریشه‌های ایدئولوژیک بحران‌های مالی غرب را روایت می‌کند.

به گزارش سوره سینما ، سومین دوره بخش بین الملل جشنواره مردمی فیلم عمار، در حالی به زمان برگزاری خود نزدیک می‌شود که بدلیل موضوعات مختلف آن، آثار قابل توجهی هم در آن حضور پیدا کردند.

مستند «بحرانی به نام سرمایه‌داری» به کارگردانی مایکل تراسلو (Michael Truscello)، فیلمساز امریکایی یکی از آثار حاضر در سومین دوره بخش بین الملل جشنواره مردمی فیلم عمار است که به صورتی صریح، بحران‌های مالی غرب و سیاست‌های ریاضت اقتصادی آن را بررسی کرده است.

این اثر مستند، در واقع به بررسی ریشه‌های ایدئولوژیک سیاست‌های ریاضتی و ماهیت بحران سرمایه‌داری در غرب می‌پردازد و با نمایش اعترضات مردمی علیه این سیاست‌ها، شیوه‌هایی قاطع، برای خروج از  این بحران‌های مالی را پیشنهاد می‌دهد.

مستند «بحرانی به نام سرمایه‌داری»، بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی در ایالات متحده را به عنوان یک تقلب سیستماتیک، روایت می‌کند که در آن سرمایه‌داران ثروتمند، تریلیون‌ها دلار از منابع عمومی را به سرقت بردند اما هیچ کس برای این موضوع که بزرگترین سرقت پول عمومی در تاریخ بود، به زندان نیفتاد و در مقابل، ثروتمندان، مردم عادی در سراسر جهان را مجبور به پرداخت هزینه این بحران از طریق برنامه‌های ریاضت اقتصادی تنبیهی کرد که خدمات عمومی و حقوق کارگران را از بین برد.

این اثر مستند توجه ویژه‌ای به بحران اقتصادی یونان و سیاستهای ریاضتی این کشور داشته است، اعتراضات مردمی به اجلاس گروه کشورهای G20 در شهر تورنتو(کانادا) را هم مورد بررسی قرار داده است.

کریس هجز، دریک جانسن، مایکل هارت، پیتر گلدرلوس، لئو پانیچ، دیوید مک نالی، ریچارد جی اف دی، ایمره اسزمان و وین پرایس از جمله کارشناسان و فعالان سیاسی- اقتصادی هستند که این فیلمساز امریکایی به سراغ آنها رفته است.

گفتنی است سومین دوره بخش بین الملل جشنواره مردمی فیلم عمار با استقبال فیلمسازان ۱۲۹ کشور و شرکت بیش از ۵۰۰۰ اثر در ‌قالب‌ها و موضوعات مختلف، مصادف با سالروز کودتای امریکا علیه دولت ملی دکتر مصدق، از روز ۲۸ مرداد ماه شروع می‌شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>