- سوره سینما - http://www.sourehcinema.ir -

متن روایت مستند «روحانی شیعه» + فیلم

rohani-shie

سوره سینما [1] – مستند «آدم‌های بحران» از مجموعه مستندهای سیل استان گلستان در همان روزهای آغازین سیل توسط مرکز مستند سوره وابسته به سازمان سینمایی حوزه هنری تولید شده و ما در هر قسمت ۵دقیقه ای آن به تماشای روایت و همدلی های یکی از این قهرمانان می نشینیم.

راوی و شخصیت اصلی این قسمت از مستند روحانی شیعه ای است که شغل اصلی او کشاورزی است و از همان روزهای اول سیل به «آق قلا» و روستاهای اطراف می رود و دوربین ما را با خود همراه می برد.

او تعریف می کند که :  از زمانی که خودم را شناختم در کشاورزی بودم ، بعد از دوران خدمت سربازی رفتم حوزه علمیه، زمان جنگ در مناطق جنگی بودم ، بعد از پایان جنگ هم باز برگشتم به همین کار کشاورزی.

از زمانیکه سیل شروع شد، ۵شنبه بود که به ما ابلاغ کردند که عازم شویم و ما آمدیم و دیدیم که شهرستان را کاملا آب گرفته و ما فورا در خدمت ستاد سیل زدگان قرار گرفتیم.

ما روحانیون یک رسالتی داریم که این رسالت انبیاست و اولیاست. گام اول را بزرگان دین برداشتند و ما فقط در مسیر آنها قدم برمی داریم.

من تراکتور داشتم و با همان تراکتور سرویس غذا و آب رسانی برای عزیزان انجام دادیم. شوک روحی شدیدی به مردم وارد شده بود ، سالیان سال است که چنین اتفاقی در این منطقه رخ نداده بود که به این شکل مردم گرفتار آب و سیل زدگی شوند.

بقیه دوستان یا جوان ترها از ما می پرسند اینجا سخت تر است یا زمان جنگ؟ ببینید آن زمان گلوله بود الان آب است. شکل و شمایلش فرق کرده، آن سختی خاص خودش را دارد این هم سختی خاص خودش را و اصلا نمی توان تمیز داد.

مردم شریف این منطقه همگی باهم عیاق هستند و رفت و آمد و معاشرت خانوادگی دارند و سالهاست که پدران ما و اجداد ما در شادی و غم هایشان کنار هم بودند ، هر کدامشان گیر می افتادند به سختی می افتادند به کمک هم می رفتند. با توجه به اینکه این منطقه تنوع قومیتی و گاهی اعتقادی هم دارد ، ما در محافل علمی و بحث ایدئولوژیک باهم اختلاف هایی داریم اما به لحاظ اجتماعی و انسان دوستی کوچک ترین فاصله ای از هم نداریم و همیشه کنار هم هستیم.

شایان ذکر است مجموعه مستند «آدم های بحران» در فواصل زمانی مختلف از شبکه سوم سیما در حال پخش است.