- سوره سینما - http://www.sourehcinema.ir -

حبیب‌ احمدزاده: شهید سردار سلیمانی در تاریخ می‌ماند

habib-ahmadzade

به گزارش سوره سینما [1]، حبیب احمدزاده، نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس و مستندساز، شنبه سیزدهم دی‌ماه در برنامه‌ تلویزیونی «کتاب‌باز» که همزمان با اولین سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی از شبکه‌ نسیم پخش شد از مکتب سلیمانی گفت.

نویسنده‌ فیلمنامه‌ فیلم‌های سینمایی «اتوبوس شب» و «۵۰ قدم آخر» گفت: «مکتب سلیمانی به ما می‌گوید چه کار کنیم که دل‌ها برای یک هدفِ صحیح و انسانی گردهم جمع شوند. قاسم سلیمانی در مملکت ما درست تعریف نشده است، او به عنوان یک نظامی معرفی شده. درست است که او جلوی داعش و زیاده‌خواهی غرب را گرفته است اما او پر از محبت و انسانیت بود که جاری می‌شد.»

احمدزاده که سابقه‌ی رزمندگی در جنگ هشت ساله‌ی ایران و عراق را دارد، درباره‌ی رشادت‌های سردار قاسم سلیمانی گفت:«من ۱۵ سالگی تا ۲۳ سالگی‌ام را در جنگ گذراندم، اگر همان زمان در روزهای اولِ جنگ کسی مثل سردار سلیمانی وجود داشت که نمی‌گذاشت ارتش عراق خرمشهر را بگیرد، کار به اینجا نمی‌رسید که ۸ سال از عمر جوان‌های ما در جنگ بگذرد. ارزشِ کارِ سردار سلیمانی را سوریه‌ای‌ها و عراقی‌ها می‌فهمند. او نگذاشت پای داعش به ایران برسد و به همین دلیل مردم ایران چون با بلای داعش مواجه نشدند ارزش حاج قاسم را ندانستند. شکسته استخوان داند بهای مومیایی را.»

این نویسنده که تاکنون چندین کتاب‌ داستان از قصه‌های جنگ منتشر کرده است در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: «بسیاری از ما انسانها لذت انسانیت را نچیشیدیم، اما حاج قاسم طعم این لذت را چشیده بود، او به کشور دیگری رفت، به شهرهایی که مردم ساکنش درحال فرار از آن بودند رفت و داعش را از آنجا بیرون کرد.»

او با مقایسه‌ی جایگاه حاج قاسم سلیمانی و شخصیت ماندگارِ رئیس‌علی دلواری درباره‌ی این سردار شهید گفت: «رئیس علی دلواری کشته شد اما در تاریخ ماند چون هیچ چیزی برای خودش نخواست و خاک ایران برایش مهم بود. تمام تهمت‌هایی که در دوران قاجار به رئیس‌عای‌دلواری زدند، امروز دارند به حاج قاسم سلیمانی می‌زنند. عده‌ای به بهانه‌ی مخالفت با حکومت، آریوبرزن‌های ایران را نابود می‌کنند. قاسم سلیمانی در تاریخ می‌ماند و آیندگان قضاوت درستی از او خواهند داشت.»

برنامه‌ی تلویزیونی «کتاب‌باز» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمدرضا رضائیان و با اجرای سروش صحت، هر هفته شنبه تا پنج‌شنبه ساعت ۱۹ در شبکه‌ی‌ نسیم پخش و روز بعد در ساعات ۱ ، ۹ و ۱۴ بازپخش می‌شود.