- سوره سینما - http://www.sourehcinema.ir -

کامران تفتى و حمید زرگرنژاد در «باهمستان سینما»/ از «ماهورا» تا سیمرغ و خوانندگى تفتی

bahamestan

به گزارش سوره سینما [1] به نقل از روابط عمومى «باهمستان سینما»، حمید زرگرنژاد کارگردان فیلم سینمایی «ماهورا» که در بخش مسابقه سى و ششمین جشنواره فیلم فجر پذیرفته شده است، به همراه کامران تفتى بازیگر این فیلم در بخش گفتگوى سینمایى شب گذشته، ٢٠ دى مهمان محمدرضا مقدسیان، مجرى و کارشناس سینما بودند.

زرگرنژاد در ابتدا گفت: من حدود ده سال پیش در شهرهای اطراف هویزه یک مستندی را ساختم که حاوى یک واقعه تلخ بود که مسئولین و حتی مردم از آن بی اطلاع بودند، همین موضوع اصلی این قصه شد و بعد از چهار سال تحقیق فیلمنامه را نوشتم، ما در فیلم یک روستایی را بر روى آب مى بینیم که ساخت آن حدود چهار ماه طول کشید، روستایی که مربوط به سال ۵۹ است و در حال حاضر وجود ندارد و بخش زیادی از فیلم در لوکیشن های بکر حور فیلمبرداری شده است.

وی درباره خلاصه «ماهورا» بیان کرد: این فیلم غیرت و مهمان نوازی مردم خوب خطه جنوب را به تصویر مى کشد، مردمی که برای زندگی بسیار ارزش قائل هستند و زمانیکه با یک مسئله ای مانند جنگ مواجهه می شوند به وسیله همان زندگی و عشق، به آن غلبه می کنند.

تفتی ادامه داد: جنگ یک سری قهرمان و سردار بی درجه و نقش یک دارد که مردم هستند و زمانیکه در یک کشوری جنگ رخ می دهد مردم نقش اصلی آنرا بر عهده دارند. واقعیت «ماهورا» همین است که تا چه مقدار چرخش عشق بر جنگ، زندگی مردم را می سازد، قصه «ماهورا» عاشقانه است و به ادوات جنگ و خمپاره و تانک نمی پردازد.

کارگردان این فیلم در ادامه اظهار داشت: مردم بومی مرزنشین با تکیه بر باورهایشان از باورهای ملی همچون وطن پرستى و ناموس پرستی به راحتى نمی گذرند و به نوعی خط قرمز آنها محسوب می شود، ولی این موضوع به شکلی در این فیلم نمایش داده می شود که تا به حال ندیده ایم.

بازیگر «ماهورا» در خصوص مضمون فیلم گفت: ما سوار یک ماشین شده ایم که دوگانه سوز است و انرژی سوختی مضاعفى دارد که از همان عقبه مستند است که بقیه فیلم ها ندارند. کارگردان این اثر بسیار به جزییات توجه می کرد و ما جلسات متعدد دورخوانی با تک تک عوامل فیلم داشتیم. این یک ادعا نیست، اما تلاشهای بسیاری صورت گرفت تا ما یک روایت متفاوت از دفاع مقدس داشته باشیم.

زرگرنژاد در ادامه این گفتگو و در پاسخ به سوال محمدرضا مقدسیان درخصوص اینکه آیا نگران این نبودید که نتیجه ساخت این فیلم چه می شود، بیان کرد: من حدود صد مستند ساخته ام و در آن جغرافیا بارها فیلمبرداری کرده ام و واکنش ها را دیده بودم، پس نگرانی خاصی را نداشتم.

این کارگردان در پاسخ به این سوال که این اثر چه میزان شانس گرفتن جایزه در جشنواره فجر را دارد گفت: جایزه به دیده شدن فیلم ما کمک می کند، اما کار ما در آن شرایط سخت آب و هوایی زمان فیلمبرداری صرفا برای جایزه نبوده است.

تفتی ادامه داد: دیده شدن فیلم از هر چیزی برای ما مهم تر است. هر فیلمی در هر ژانری ممکن است که بتوانند سیمرغ را به دست بیاورد، در فیلم ما با یک جمعیت بسیار زیادی در یک شرایط سخت کار کردیم که همین زحمتمان دیده شود.

کامران تفتی در پاسخ به این سوال که تا چه حد «ماهورا» می تواند در حضور هر چه جدى تر تو به سینما کمک کند بیان کرد: من از سال ۸۷ که‌ کاندید سیمرغ هم شدم به دلیل درگیرى هایم فیلمی را در جشنواره نداشتم تا امسال که با «ماهورا» برگشتم. این فیلم یک شروع محکم و فوق العاده برای من است. در «ماهورا» نقش یک عرب را با همه جانم بازی کردم و اهمیت جشنواره فجر برای من این است که بازی من و فیلم به خوبی دیده شود.

تفتی درباره گرفتن سیمرغ جشنواره فیلم فجر بیان کرد: من این جایزه را بگیرم یا نگیرم لذت میبرم، چون فیلمم دیده شده است ، سیمرغ برای من در«ماهورا» این است مردمی که نقش یکى از آنها را بازی کردم، باورم کنند و کفه این برایم از گرفتن سیمرغ سنگین تر است.

تفتی در خصوص اینکه چرا بعد از «پایان نامه» چند سال فیلم سینمایی بازی نکرده است گفت: یک درخت وقتی در حال رشد است به طور حتم آفت میخورد، من فیلم «پایان نامه» را در روند کاری خودم اشتباه میدانم و حالا با یک اثر بهتر دوباره وارد سینما شدم.

تفتی درباره اینکه بعضی ها به او خرده می گیرند که چرا وارد عرصه های خوانندگی و اجرا شده است اظهار داشت: من احساس می کنم که اگر قرار است حرکت فرهنگی یا هنری را انجام دهیم و توانمندی هایی هم در این زمینه داریم، باید سعی کنیم که از آن استفاده کنیم تا جایی که متخصصان بگویند غلط و یا درست است. من در هر عرصه که کار کردم، حس میکنم میتوانم زبان مشترکی داشته باشم با کسی که طرفدار من است و من را دوست دارد و شاید بتوانم تاثیری بر روی او بگذارم.

وی ادامه داد: همچنان هر آن چیزی را که به من کمک کند که مخاطبم را بهتر بشناسم دنبال میکنم، همیشه انتقاد وجود دارد، اما من سعی میکنم با تمام قلبم برای مردم کار کنم. در مورد موسیقی هم باید بگویم که آلبوم جدید من زمستان و یا اوایل سال منتشر می شود.

برنامه «باهمستان سینما» هر هفته چهارشنبه ها ساعت ٢٢ از شبکه جهانى جام جم روى آنتن مى رود.