سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۱ اسفند ۱۳۹۶ در ۶:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

آخرین محفل «در حلقه رندان» سال ۹۶ در حوزه هنری برگزار شد

dar-halghe-rendan

یکصد و چهل و چهارمین محفل طنز «در حلقه رندان» یکشنبه ۲۰ اسفند در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش سوره سینما ، در آخرین محفل طنز ادبی «در حلقه رندان» امسال با اجرای داریوش کاردان عبدالله مقدمی به معرفی کتاب «لب خط قرمز» نوشته اسماعیل امینی منتشر شده در انتشارات سوره پرداخت. وی موضوع این کتاب را انتخابات سیاسی و وعده دادن های مسئولین عنوان کرد.

در ادامه این نشست یاسمن حسینی شعری را درباره مسائل مربوط به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک خواند. حمید اسماعیل نفر چهارمی بود که شعری را درباره ترافیک خواند.

ناهید نوری نیز در ادامه یک شعر طنز را تقدیم حاضران کرد. مهدی فرج اللهی نوازنده و طنز پرداز کشورمان در بخش بعدی به اجرای دو قطعه موسیقی پرداخت. علیرضا لبش، شهزاد اسماعیلی نفرات دیگری بودند که در این محفل به شعرخوانی پرداختند. روح الله احمدی مجموعه طنز «شیرین بیان» را که منتخبی از اشعار طنز شاعران جوان و به کوشش محمدعلی قربانی منتشر شده است، معرفی کرد و به خوانش یک ترکیب بند پرداخت.سیامک روشن، حجت الاسلام و المسلمین حسینی شعر «خوش اقبال» را در نقد کسانی که اصرار بر ناشاد کردن مردم دارند، خواندند. پس از آن اسماعیل امینی طنز پرداز و شاعر شناخته شده کشورمان به شعرخوانی از مجموعه «لب خط قرمز» پرداخت.

سید امیر سادات موسوی نوبت بعدی خوانش شعر این محفل را به خود اختصاص داد.

اکبر کتابدار کارشناس و طنزپرداز کشورمان طبق روال هر ماه توضیحاتی را درباره فنون و شیوه های طنزپردازی ارائه کرد. وی در آستانه نوروز ۹۷ درباره پیام آوران شادی در ادبیات و سنن ایرانی گفت: امیران نوروزی پنج روز آخر سال را در اواخر آبان اضافه می کردند که بعدها این روزها را به انتهای اسفند ماه به دلیل نحس دانستن آن موکول کردند و مردم این ۵ روز به شادی و شادمانی می پرداختند و فردی را به عنوان امیر انتخاب می کردند.

وی ادامه داد: در زمان ساسانیان برای محاسبه دقایق اضافه، هر ۱۲۰ سال یکبار یک ماه به سال اضافه می کردند و حکومت و دولت در آن ماه خرج مردم را می دادند و این اصطلاح که می گویند «۱۲۰ ساله شوی» از این ماجرا نشات می گیرد.

این استاد ادبیات افزود: همچنین بازی ترنابازی نیز از میرنوروزی برگرفته شده است. آتش افروزان که لباس سراسر قرمزی به تن داشتند، معمولا چوبی را آتش می زدند و در محل تجمع مردم شعر می خواندند. غول بیابانی ها نیز به آتش افروزان شباهت زیادی داشتند و یکی دیگر از پیام آوران شادی در نوروز بودند.

مجتبی احمدی، نادر خطایی، علی رضی، رضا احسان پور، استاد بانی، فرامرز ریحان صفت، امید مهدی نژاد و… از دیگر شاعرانی بودند که در این محفل به شعرخوانی پرداختند.

آخرین «در حلقه رندان» امسال با توصیه های داریوش کاردان به مردم برای چهارشنبه سوری پایان یافت. او خطاب به جوانان گفت: بیایید چهارشنبه سوری را تبدیل به سوگواره نکنیم. خواهش می کنم این جشن خوب قدیمی و باستانی ایرانی را تبدیل به مجلس عزا برای مادران نکنید. خواهشمندم در اینستاگرام و هر جایی می توانید سنت های قدیمی  چهارشنبه سوری مثل آتش روشن کردن و پریدن از آن را تبلیغ کنید. ترقه بازی یک تفریح نیست. راضی نشوید شادی شما به قیمت غم دیگران تمام شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>