سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema

بایگانی برای "مخاطب خاص"

13 خبر

The-Hour-of-the-Furnaces
قسمت سیزدهم «مخاطب خاص»؛

سینمای سوم: انقلاب در سینمای انقلابی (بخش ششم)

ستون «مخاطب خاص» در بخش ششم از پرونده «سینمای سوم» سراغ ویژگی‌های فرمی و محتوایی موجود در آثار آمریکای لاتین رفته و آن را از منظر انقلاب با سینمای ایران مقایسه می‌کند.

۲۴ آبان ۱۴۰۱
Cine-Cubano
قسمت دوازدهم «مخاطب خاص»؛

سینمای سوم: انقلاب در سینمای انقلابی (بخش پنجم)

ستون «مخاطب خاص» در بخش پنجم از پرونده «سینمای سوم» سراغ ویژگی‌های فرمی و محتوایی موجود در آثار آمریکای لاتین رفته و آن را از منظر انقلاب با سینمای ایران مقایسه می‌کند.

۱۶ آبان ۱۴۰۱
Bird-Man
قسمت یازدهم «مخاطب خاص»؛

سینمای سوم: انقلاب در سینمای انقلابی (بخش چهارم)

ستون «مخاطب خاص» این بار سراغ سینمای سوم رفته است. سینمایی که در کشور ما چندان شناخته‌شده نیست اما دستاوردهایی داشته که بد نیست آنها را بررسی کنیم. در بخش چهارم به جنوب قاره آمریکا سفر می‌کنیم تا با سینمای کشورهای آن منطقه بیشتر آشنا شویم.

۱۰ آبان ۱۴۰۱
FidelCastro
قسمت دهم «مخاطب خاص»؛

سینمای سوم: انقلاب در سینمای انقلابی (بخش سوم)

ستون «مخاطب خاص» این بار سراغ سینمای سوم رفته است. سینمایی که در کشور ما چندان شناخته‌شده نیست اما دستاوردهایی داشته که بد نیست آنها را بررسی کنیم. در بخش سوم به جنوب قاره آمریکا سفر می‌کنیم تا با سینمای کشورهای آن منطقه بیشتر آشنا شویم.

۲۶ مهر ۱۴۰۱
Cinema-Novo
قسمت نهم «مخاطب خاص»؛

سینمای سوم: انقلاب در سینمای انقلابی (بخش دوم)

ستون «مخاطب خاص» این بار سراغ سینمای سوم رفته است. سینمایی که در کشور ما چندان شناخته‌شده نیست اما دستاوردهایی داشته که بد نیست آنها را بررسی کنیم. در بخش دوم به جنوب قاره آمریکا سفر می‌کنیم تا با سینمای کشورهای آن منطقه بیشتر آشنا شویم.

۱۹ مهر ۱۴۰۱
Wild-Tales
قسمت هشتم «مخاطب خاص»؛

سینمای سوم: انقلاب در سینمای انقلابی (بخش اول)

ستون «مخاطب خاص» این بار سراغ سینمای سوم رفته است. سینمایی که در کشور ما چندان شناخته‌شده نیست اما دستاوردهایی داشته که بد نیست آنها را بررسی کنیم. در بخش اول به جنوب قاره آمریکا سفر می‌کنیم تا با مفهوم سینمای سوم بیشتر آشنا شویم.

۲۸ شهریور ۱۴۰۱
Life-and-a-Day
قسمت هفتم «مخاطب خاص»؛

پرسه‌زن چیست؟ (بخش آخر: یک فرانسوی در ایران)

سال‌ها از دوره‌ای که انسان پرسه‌زن وارد سینمای جهان شد می‌گذرد. انسانی با سبک زندگی خاص که سوژه تعدادی از مهم‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما شده. با این حال رئالیسم اجتماعی ایرانی چندان از این کاراکتر استقبال نمی‌کند. ستون مخاطب خاص این هفته سراغ پرسه‌زن در ایران آمده.

۲۱ شهریور ۱۴۰۱
Midnight-in-Paris
قسمت ششم «مخاطب خاص»؛

پرسه‌زن چیست؟ (بخش سوم: دو مصداق اروپایی)

سال‌ها از دوره‌ای که انسان پرسه‌زن وارد سینمای جهان شد می‌گذرد. انسانی با سبک زندگی خاص که خاستگاهی فرانسوی دارد. ستون مخاطب خاص در قسمت جدید خود به ویژگی‌های این شخصیت می‌پردازد و سراغ دو فیلم با محوریت پرسه‌زن می‌رود.

۱۵ شهریور ۱۴۰۱
Bicycle-Thieves
قسمت پنجم «مخاطب خاص»؛

پرسه‌زن چیست؟ (بخش دوم: یک شخصیت سینمایی)

سال ها از دوره‌ای که انسان پرسه‌زن وارد سینمای جهان شد می‌گذرد. انسانی با سبک زندگی خاص که خاستگاهی فرانسوی دارد. ستون مخاطب خاص در قسمت جدید خود به ویژگی‌های این شخصیت می‌پردازد و سراغ ریشه‌های آن روی پرده سینما می‌رود.

۷ شهریور ۱۴۰۱
Les-Misérables
قسمت چهارم «مخاطب خاص»؛

پرسه‌زن چیست؟ (بخش اول: تاریخچه)

سال ها از دوره‌ای که انسان پرسه‌زن وارد سینمای جهان شد می‌گذرد. انسانی با سبک زندگی خاص که خاستگاهی فرانسوی دارد. ستون مخاطب خاص در سلسله مطالبی به ریشه‌های این مفهوم می‌پردازد. ریشه‌هایی که برای رسیدن به آن باید به دل تاریخ زد.

۳۱ مرداد ۱۴۰۱
Marde-Bazandeh
قسمت سوم «مخاطب خاص»؛

نقد تحلیلی و نقد قاره‌ای + فایل صوتی

یکی از درگیری‌های همیشگی منتقدین سینما با یکدیگر بر سر اهمیت فرم و محتواست. بالاخره کدام‌یک مهم‌تر هستند و کدام‌یک نقد را حرفه‌ای می‌کنند؟ علم فلسفه به این سؤال همیشگی پاسخ می‌دهد.

۲۵ مرداد ۱۴۰۱
Ms-Marvel
قسمت دوم «مخاطب خاص»؛

آیا کوتاه شدن فصل‌ها، تلویزیون را به زوال کشانده است؟

بسیاری از سریال‌های اخیر مارول تنها شش اپیزود دارند. این یک قوت است یا یک ضعف؟

۲۰ تیر ۱۴۰۱
Dune1
قسمت اول «مخاطب خاص»/ یادداشتی متفاوت بر «تل‌ماسه»؛

منجی ما یا منجی آنها؟ + فایل صوتی

می‌توان ادعا کرد «تل‌ماسه» در مورد منجی از نگاه دنیای مدرن است نه از دید اسلام، موضوعی که لازم است توسط اندیشمندان و صاحب نظران مورد توجه قرار گیرد.

۱ دی ۱۴۰۰