سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext

بایگانی برای "نقد و یادداشت"

343 خبر

Jorm-Movie

نگاهی به «دیدن این فیلم جرم است!»/ خط شکنِ یک ژانر فراموش‌شده در سینمای ایران

«دیدن این فیلم جرم است!» را می‌بایست به عنوان خط شکنِ گونه سیاسی سینمای ایران در نظر گرفت. گونه‌ای که سالهاست مغفول واقع شده و امید که این خط شکنی ثمرات خوبی داشته باشد.

۲۵ اسفند ۱۳۹۷
gorg-o-mish-1
به مناسبت پایان پخش سریال از تلویزیون؛

«لحظه گرگ و میش» ؛ عاشقانه‌ای در بطن جامعه

عنصر خانواده و عشق و متحد بودن در سریال «لحظه گرگ و میش» به درستی نشان داده شد و همین موضوع توانست نقش بسزایی در جذب مخاطب و تاثیر گذاری داشته باشد.

jaygah-bazigar
در سوگ ارزش‌ها ؛

جای بازیگر کجاست؟ جلوی دوربین یا مهمانی و مراسم/ تأملی در بیداری غفلت

در آمد و شدهای پر هرج و مرج فضای نمایش و بازیگری؛ غافل نباشیم از کسانی که در این سال‌ها نشان داده‌اند برایشان دیده‌شدن اهمیت بیشتری از بازیگری دارد.

۲۱ اسفند ۱۳۹۷
khashayar-alvand
به یاد خشایار الوند؛

تأملی در مقام قلم، طنز و لبخند/ برای آن‌ها که روحمان را قلقلک می‌دهند

آدم‌هایی در زندگی ما مستقیم و غیر مستقیم وجود دارند که هر از گاهی روح خسته از روزمرگی‌مان را قلقلک می‌دهند و تا زمانی که داریم شان از تاثیرشان غافلیم.

۱۱ اسفند ۱۳۹۷
ekhtetamieh
گام آخر با سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر؛

تماشاگر محترم! خودنمایی و بی سوادی مجاز نیست/ پیرامون جذاب‌ترین رویداد سینمایی ایران

سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر همچون سال‌های پر از آزمون و خطای گذشته با تمام دلخوشی‌ها و دلسردی‌هایی که به ارمغان آورده بود بارش را جمع کرد و هوادارانش را با نقد و نظر منتقدان و اهالی رسانه تنها گذاشت.

۲۴ بهمن ۱۳۹۷
FajrFest

جشنواره فیلم فجر نیاز سینمای ایران

جشنواره فیلم فجر این ظرفیت را دارد که در قامتی فراتر از یک جشنواره سینمایی به حساب آید و عملا، یک رویداد فرهنگی و اجتماعی تلقی گردد.

۲۲ بهمن ۱۳۹۷
jaan-daar

نگاهی به فیلم سینمایی «جان دار»/ آدم‌هایی که منفعل نیستند

شخصیت‌پردازی مناسبی را در «جان دار» می‌توان به خوبی مشاهده کرد تا جایی که هیچیک از شخصیت‌های مورد اشاره منفعل نبوده و هر یک به نوعی در روند داستان تاثیرگذار هستند.

۲۰ بهمن ۱۳۹۷
soonami

نگاهی به فیلم سینمایی «سونامی»/ فیلمنامه‌ای چند‌پاره و ساختاری مغشوش

مشکلات زیادی در فیلمنامه «سونامی» وجود دارد که مستقیما به ساختار منتقل می‌شود و در نهایت و انتهای کار با اثری مواجه می‌شویم که نه فیلمنامه خوبی دارد و نه ساختار خوبی.

sourehcinema-bank

نگاهی به بانک جامع اطلاعات سینمای ایران/ خاطره‌هایی که مرور می‌شوند؛ از گذشته تا امروز

بانک جامع اطلاعات سینمای ایران به مثابه مهم‌ترین مرجع و منبع اطلاعاتی در سینمای ایران می‌تواند زنده‌کننده خاطراتی باشد که قریب به چهل سال از آن‌ها می‌گذرد.

metri-shish-o-nim

نگاهی به فیلم سینمایی «متری شیش و نیم»/ اثری مطلوب در گام دوم

«متری شیش و نیم» ساخته دوم سعید روستایی باز هم به موضوع اعتیاد، بحران‌های خانوادگی ناشی از آسیب‌های اجتماعی و کشمکش‌های بیرونی آدمهای ماجرا می‌پردازد.

23nafar

نگاهی به فیلم «۲۳ نفر»/ خوش‌ساخت و ماندگار در سینمای دفاع مقدس

ساخت فیلم‌هایی همچون «۲۳ نفر» این نکته مهم را اثبات می‌کند که می‌توان با بودجه محدود و جمع و جور هم فیلمی خوش‌ساخت و ماندگار در عرصه سینمای دفاع مقدس ساخت و به ثبت رساند.

۱۷ بهمن ۱۳۹۷
mardi bedoone saye

نگاهی به فیلم سینمایی «مردی بدون سایه»/ ایده و پیرنگ اولیه خوب

«مردی بدون سایه» می توانست چه در محتوا و چه در فرم با توجه به ایده و پیرنگ اولیه خوب و مناسبش مبدل به یکی از آثار قابل تامل در سینمای ایران شود.

Jamshidieh

نگاهی به فیلم سینمایی «جمشیدیه»/ جای خالی آسیب‌شناسی فردی و اجتماعی

آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، یکی از مهمترین مسائلی است که جامعه کنونی امروز به ویژه در کلانشهرها با آن مواجه است و توجه و ریشه‌یابی این آسیب‌ها می‌بایست در دستور کار قرار گیرد.

۱۶ بهمن ۱۳۹۷
Jorm-Movie

یادداشتی بر فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است!»/ اینک آخرالزمان

«دیدن این فیلم جرم است!» تلنگری است به آدم‌های این اجتماع؛ باهر نگرش، با هر جایگاه، با هر منصبی و فارغ از حرفهای کلیشه‌ای و به دور از شعار دادن.

delband

نگاهی به مستند «دلبند»/ سرشار از عشق و امید به زندگی

داستان «دلبند» روایتگر زندگی و تلاش پیرزنی است که در یکی از روستاهای کوهستانی شمال کشور زندگی می‌کند و عشق و علاقه‌اش به کار و به ویژه گاوهایش برای او زندگی متفاوتی را رقم زده است.

۱۵ بهمن ۱۳۹۷