سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext

بایگانی برای "نقد و یادداشت"

260 خبر

cinema-copy
ضرر و زیان‌های صنعت سینما از نگاهی دیگر ؛

کپی‌کاری‌های نان و آبدار یا قبول هزینه‌های کمرشکن برای اصالت محصول؟

در سال‌های اخیر مرتبا به تعداد سازمان و نهادهای سینمایی و جشنواره‌هایی با پیوستگی‌های عجیب و غریب سینما اضافه شده و هزینه‌های زیادی صرف برپایی‌شان می‌شود اما دریغ از وضع قوانین و مقرراتی که از فعالیت‌های هنری برگرفته از خلاقیت بشر حمایت کند.

۱۹ اسفند ۱۳۹۶
sarv

«سرو زیر آب» تکرار تجربه موفق «فرزند خاک»

فیلم سینمایی «سرو زیر آب» جدیدترین فیلم محمد‌علی باشه آهنگر است که تجربه موفق «فرزند خاک» را در پرداختن به موضوع تفحص شهدا، تکرار می‌کند.

۶ اسفند ۱۳۹۶
defa-moghadas

تولیدات تاثیرگذار دفاع مقدس و مقاومت در نگاه سینما

با توجه به اینکه خواسته‌ مسئولان و مردم ایران در مسیر دفاع از حقوق مردمان مظلوم جهان است ضرورت ویژه ‌ای احساس می‌شود تا صاحبان اندیشه و هنرمندان کشور، جلوتر از سینمای غرب حرکت کرده تا به جای نمایش یک چهره تخریب شده در هالیوود، بتوانند بیش از این تاثیرگذار و الهام بخش باشند.

۲ اسفند ۱۳۹۶
salon-cinema
نوسازی زیر ساخت‌ها و بروز شدن تکنولوژی در سینمای ایران ؛

تجهیز پاتوق‌های فرهنگی را جدی بگیریم/ ابعاد تأثیرگذاری سینما بر پرستیژ ملی

اگر بپذیریم که محدودیت سالن‌های سینمایی معضلی اساسی و آشکار در سینمای ایران است درک کاملتری از ضرورت توسعه زیرساخت‌های سینمایی کشور پیدا خواهیم کرد و به این نتیجه می‌رسیم که نامناسب بودن فضای فیزیکی سالن‌ها یکی ازعلت‌های مهم رویگردانی مردم از سینما است.

۲۴ بهمن ۱۳۹۶
fest-iran

جشنواره‌ها چه تاثیری بر تعامل بین کشورها دارند/ سینمای ایران تاثیرگذار یا تاثیر پذیر؟

حدود یک قرن پیش زمانی که پای سینما به کشور ما باز شد فقط می‌توانستیم از تجربه‌های جهانی برای پیشبرد سینمای خودمان استفاده کنیم، اما امروز در جایگاهی قرار داریم که می توانیم به عنوان یک روش معکوس اندوخته‌هایمان را در اختیار کشورهای صاحب سینمای همسایه، آسیا و حتی دورتر قرار دهیم.

۲۳ بهمن ۱۳۹۶
khazayee-strategy

سینمای استراتژیک و محمد خزاعی/ تهیه‌کننده‌ای که فرزند زمانه خویش است

محمد خزاعی فرزند زمانه خویش بوده و بی‌هراس از برچسب سینمای حکومتی روشنفکرنمایان، همواره برای مردم و منافع ملی فیلم ساخته است.

۲۱ بهمن ۱۳۹۶
kare-kasif1
همگام با سی و ششمین جشنواره فیلم فجر/

سوژه بکر یک «کار کثیف»/ وقتی خیر و شر خاکستری می‌شوند

فیلم سینمایی «کار کثیف» به کارگردانی خسرو معصومی به موضوعی می‌پردازد که اگر چه شخصیت‌های آن در جامعه کم نیستند اما در کارنامه سینمای ایران فیلمسازان کمتری به آن توجه نشان داده‌اند.

darcub1
همگام با سی و ششمین جشنواره فیلم فجر/

«دارکوب» قصه مردمی که در هیاهوی جامعه گم شده‌اند

«دارکوب» به مسایل و معضلات اجتماعی به خصوص زنان می‌پردازد. زنانی که حس مادری به آنها اجازه نمی‌دهد فقط به نفع خودشان تصمیم بگیرند و ناچار به انتخابی می‌شوند که اگرچه به صلاح دیگران است اما خود را از درون تخریب می‌کنند.

۲۰ بهمن ۱۳۹۶
sooe-tafahom1
همگام با سی و ششمین جشنواره فیلم فجر/

«سوء تفاهم» مرز باریک بین واقعیت و مجاز/ معما، جنایت، فلسفه و کمدی در یک قاب

کمتر فیلمی در سینما پیدا خواهید کرد که با آغاز درگیری بین کاراکترها ترکیب پیچیدگیِ در عین سادگی محض را احساس کنید. قصه «سوءتفاهم»  اگرچه سرراست است ولی روایتی جنایی همراه با کنش طنزآلود و عاشقانه دارد که تنها در سینما می تواند به آن دست یافت.

be-vaghte-sham-1
به بهانه نمایش «به وقت شام» در جشنواره فیلم فجر ؛

نسل سومی‌های انقلاب چگونه قهرمان فیلم‌های حاتمی‌کیا شدند؟

ابراهیم حاتمی‌کیا که در آثار چند ساله اخیرش با توجه به شرایط زمانه‌اش به جوانان سهمی از تاثیر گذاری در انقلاب را داده بود، در «به وقت شام» آن را به اوج خود رساند.

tange-aboughoraib
به بهانه نمایش «تنگه ابوقریب» در جشنواره فیلم فجر ؛

کشف عرصه های نو در سینمای دفاع مقدس

«تنگه ابوقریب» نشان داد دفاع مقدس گنجینه خوبی است برای نشان دادن هنر فیلمنامه نویسانی که به دنبال سوژه‌های خوب و سینمایی می‌گردند.

۱۹ بهمن ۱۳۹۶
fajr-mantaghe
همگام با سی و ششمین جشنواره فیلم فجر/

جشنواره فیلم فجر آیینه ناآرامی‌های منطقه

با نگاهی به سوابق حضور آثاری غیر از ملودرام‌های خانوادگی؛ جشنواره فیلم فجر با نمایش آثاری در رابطه با جریان‌های سیاسی و تحولات اجتماعی توانسته است تریبون اتفاقات مهم منطقه باشد و از این نظر جایگاه مهمی بین کشورهای همسایه پیدا کند.

emperatoor-jahanam1
همگام با سی و ششمین جشنواره فیلم فجر/

«امپراطور جهنم» انعکاس عملکرد آل‌سعود و نقش گروهک‌های تندرو اسلامی

«امپراطور جهنم» فیلم مهمی است، فیلمی که پیش بینی می‌شود حساسیت رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های عرب زبان را برانگیزد. چرا که برای نخستین بار به ریشه‌های تروریسم می‌پردازد و نقش آل‌سعود و کشورهای دیگر را که خودشان هم درحال قربانی شدن هستند به تصویر کشیده است.

۱۷ بهمن ۱۳۹۶
sarv-tina
تينا پاكروان کارگردان و بازیگر سینما:

«سرو زیر آب» از جنس سینما/ این فیلم در ژانر دفاع مقدس کردارى نیک بود

تینا پاکروان در صفحه اینستاگرامش ضمن دعوت مردم به تماشای فیلم «سرو زیر آب» تاکید کرد: دیدنش را از دست ندهید .

BE-VAGHTE-SHAM1
همگام با سی و ششمین جشنواره فیلم فجر/

فریاد درد مشترک «به وقت شام»/ کارگردانی که با ۱۸ حضور جشنواره‌ای رکورددار است

ابراهیم حاتمی‌کیا بی شک یکی از موفق‌ترین کارگردانان سینمای جنگ است که توانسته طی این سالها با بیانی صادقانه اعتماد مخاطب را به خود جلب کند. گستره نگاه او سبب شده تا کسانی که شاید هیچ وجه اشتراک فکری با او ندارند نیز برای دیدن تازه‌ترین اثرش ترغیب به سینما رفتن شوند.

۱۶ بهمن ۱۳۹۶