سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۶ اسفند ۱۳۹۶ در ۱:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

پخش «سرزمین پیامبران» از شبکه مستند سیما/ نگاهی جدید به مزار انبیای الهی در ایران

sarzamin-payambaran

مستند «سرزمین پیامبران» همزمان با سالروز شهادت امام هادی علیه السلام چهارشنبه یکم فروردین ماه ۹۷ برای نخستین بار از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

به گزارش سوره سینما، عباس صالح مدرسه‌ای  که نویسندگی، وکارگردانی ۸۳ فیلم مستند و داستانی را در کارنامه خود دارد، نوروز ۹۷ با سرزمین پیامبران به خانه های مردم می آید. وی برای نخستین بار طی سفری تحقیقاتی، مرقد پیامبران الهی را در ایران به مردم معرفی کرد. سلسله مقالات «پیامبران سرزمین ما» در سال ۱۳۷۲ در تعدادی از مطبوعات کشور منتشر شد و دانشوران و صاحب‌نظران از آن استقبال کردند.

نمایشگاه عکسهای این سفر در مراکز فرهنگی برپا و با اقبال عمومی و بین‌المللی روبه‌رو شد و بالاخره در سال ۱۳۸۰ حاصل این تحقیقات را در تلاشی دوباره به صورت فیلم مستند «پیامبران سرزمین ما» ساخت؛ این فیلم که بارها سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش آن نموده، به جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی راه یافت و مورد تقدیر قرار گرفت.

عباس صالح‌مدرسه ای درباره ساخت مستند «سرزمین پیامبران» گفت: نگاهی جدید به مزار انبیای الهی در ایران داریم و تاثیرات مختلف این قبور مطهر را بر زائران بررسی می کنیم.

وی افزود: البته طی ۱۶ سال گذشته که بارها کار قبلی ام از شبکه ها ی مختلف  پخش می شد خیلی ها معتقد بودند چون  تاریخ مصرف ندارد با اقبال مخاطبان روبرو می شود. الان هم سعی کردم با نگاهی فراتر از زمان و مناسبت ها فیلم جدید را بسازم. مستند “سرزمین پیامبران”، فیلمی درباره ی «مردم و نقش مزار انبیای الهی در ایران» و ریشه های تاریخی و مذهبی آن است؛ فیلمی با زیبایی های بصری درباره ی مردم شناسی که جوهره ی آن وفاداری به مستندات است.

تهیه کننده و کارگردان «سرزمین پیامبران» عنوان کرد: هر یک از اساتیدی که با آنان گفتگو می شود نقطه نظراتشان را بیان می دارند و این فارغ از خطی است که روایت کلی چیده است. این کمک خواهد کرد که فیلم از لایه های گوناگون و نقطه نظرات متنوع برخوردار باشد که در نهایت پرسپکتیوی از موضوع می سازد و آن را تنها در سطح قرار نمی دهد.

مستند بلند «سرزمین پیامبران»  محصول شبکه مستند سیما است.صالح مدرسه ای در پایان  از همکاری های بی دریغ علیرضا فرید، محمد رضا نجفی و سعید رضا پیرکه در پروژه قبلی “پیامبران سرزمین ما”قدردانی کرد.

سایر عوامل این مستند عبارتند از: محمد هادی صالح(مشاور پژوهش)، اشکان ضیایی(تصویر بردار)،محمد جواد عرفانیان(صدابردار)، احمد وفایی  (تدوینگر) و روح الله امیری(مشاور  تولید).

«سرزمین پیامبران» روز چهارشنبه یکم فروردین ماه ۹۷ ساعت ۱۶ روی آنتن شبکه مستند سیما می رود و تکرار آن پنجشنبه ۲ بامداد و ۷ صبح خواهد بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>