سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۶ فروردین ۱۳۹۷ در ۹:۱۳ ب.ظ چاپ مطلب
اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار شد؛

حمید حسام چهره سال هنر انقلاب شد/ حجت‌الاسلام خاموشی: باید انقلابی بمانیم و مسیر را درست طی کنیم

hafte honar ekhtetam

مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی با اعلام حمید حسام به عنوان چهره سال ۹۶ هنر انقلاب اسلامی در تالار سوره حوزه هنری به کار خود پایان داد.

به گزارش سوره سینما، مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی عصر یکشنبه ۲۶ فروردین با حضور حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، شخصیت‌های برجسته هنر انقلاب اسلامی، مدیران و مسئولان فرهنگی و هنری کشور و مدیران ستادی و استانی حوزه هنری در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی: تمام ارگان‌های فرهنگی و هنری کشور در مسیر انقلاب اسلامی حرکت کنند

حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، در مراسم اختتامیه چهارمین دوره هفته هنر انقلاب اسلامی اظهار کرد: خداوند می‌فرماید در راه خدا جهاد کنید. در فقه ما جهاد معانی مختلف دارد و مهم‌ترین معنای جهاد، مبارزه با دشمن درونی و بیرونی است.

وی ادامه داد: مبارزه با دشمن درونی، همان جهاد اکبر است. اما جهادی که در بیرون و با دشمن است، جهاد اصغر نامیده می‌شود. انقلاب اسلامی ایران یکی از مصادیق مبارزه با طاغوت بوده؛ با کسانی که رژیم دست نشانده بودند و به روش‌هایی در گذشته عمل می‌کردند که انطباق با دین نداشت و بر همین اساس قیام صورت گرفت و انقلاب سال ۵۷ به رهبری امام خمینی (ره) تحقق پیدا کرد.

hafte-honar2

خاموشی همچنین گفت: باید انقلابی بمانیم، استقامت داشته باشیم و مسیر را درست طی کنیم. در واقعه کربلا، دو صف حق و باطل مقابل هم شکل گرفتند؛ در باطل، کسانی را پیدا می‌کنیم که زمانی در جنگ‌ها در رکاب امام معصوم(ع) بوده‌اند؛ اما امروز در صف باطل قرار گرفته‌اند. اینکه چرا به آن سمت رفته‌اند قابل مطالعه دقیق تاریخی است. اگر به انقلاب اسلامی هم توجه کنیم، پالایش‌های این‌چنینی را در طول زمان پیدا می‌کنیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی، در طول زمان درباره بصیرت و بینش انقلابی تذکر داده‌اند، عنوان کرد: معنای دم‌دستی این تذکر، این است که دشمن را بشناسیم و دشمن را با دوست اشتباه نگیریم و در صف دوستان بایستیم و مقاومت و ایستادگی کنیم تا به اهداف برسیم. اما فرسایش زمان و طراحی‌های دشمن، نیازمند نگاه تیزبین و دقیقی است. باید پرسید آیا طراحی دشمن، در جنگ تحمیلی، محاصره اقتصادی، جنگ رسانه‌ای و یا تحریم‌های اقتصادی یکی است؟ یا در حال تنوع طراحی و یارگیری از جبهه ما هستند؟

وی افزود: هر زمان درباره مدافعان حرم مطالعه می‌کنم، تواضع تمام در برابرشان دارم و معتقدم آن‌ها از ما بسیار پیشتر هستند. آن‌ها کسانی هستند که برای اسلام، آرمان‌ها و مکتب اهل بیت(ع) جانشان را در سرزمین‌های دیگر می‌دهند. آن‌ها برای محبت اهل بیت(ع)، از حرم و حریم اهل بیت(ع) دفاع می کنند. مدافعان حرم بسیار توانمند هستند و بسیاری بر سر مزارشان می‌روند و حاجت می‌گیرند. چرا که مدافعان حرم بصیرت دارند و می‌دانند دشمن می‌خواهد کشورمان را تضعیف کند. با چنین نگاهی باید بصیرت را روزبه‌روز افزایش دهیم. راه برون‌رفت از فتنه‌ها و طراحی‌های دشمن، بصیرت و تبعیت از رهبری معظم انقلاب اسلامی است.

خاموشی در پایان سخنانش گفت: به حوزه هنری تبریک عرض می‌کنم که به هنرمندان انقلاب اسلامی توجه دارد و پاسداشت این هنرمندان را برگزار می‌کند. اگر هنرمند متعهدی تعیین و معرفی می‌شود، دلیل بر این نیست که دیگران لیاقت این انتخاب را نداشته‌اند؛ ان‌شاءالله نوبت به دیگر هنرمندان انقلاب اسلامی خواهد رسید. البته دیگر ارگان‌ها و سازمان‌ها هم خوب است که این‌گونه فعالیت‌ها را انجام دهند؛ متولی هنر انقلاب اسلامی، تنها حوزه هنری نیست. بلکه تمام ارگان‌های فرهنگی و هنری و هنرمندان کشور، باید در مسیر انقلاب اسلامی حرکت کنند و کشورمان مهد هنر انقلاب باشد.

مومنی‌شریف: هنرمند بزرگ، شهید حججی، ایران را به دنیا معرفی کرد

مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری ضمن ذکر یاد امام خمینی(ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، اظهار کرد: سال گذشته، سال جوانان بود و در این سال به خوبی درخشیدند. ناسپاسی است از هنرمند بزرگی یاد نکنیم که در سال گذشته ایران را به‌خوبی معرفی کرد. او هویت، عزت، شجاعت و ایمان مردم ایران را به تمام دنیا معرفی کرد و این هنرمند بزرگ شهید محسن حججی بود. هنرمندانی که در سال گذشته درخشیدند، به دنبال راه این هنرمند بودند.

وی ادامه داد: شهید حججی یک آتش‌به‌اختیار واقعی بود. شهادت محسن حججی، تنها نقطه پایانی ایشان بود؛ اما این شهید پیش از شهادت و در طول زندگی هم فعالیت‌های فرهنگی بسیاری داشت و در معرفی ادبیات انقلاب اسلامی و به‌ویژه در حوزه کتاب بسیار فعال بود. کتاب‌های خوبی را در شهرشان معرفی می‌کرد و پس از آنکه به سپاه هم رفت همچنان در اوقات بیکاری، آثار ادب و هنر انقلاب را معرفی می‌کرد.

hafte-honar3

مومنی شریف همچنین با اشاره به انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی گفت: برای انتخاب چهره سال، ۵۵ نفر از شخصیت‌های کارشناس و صاحب‌نظر و بزرگان عرصه فرهنگ و هنر و ادب کشور و همچنین مدیران فرهنگی و هنری، اعضای هیئت انتخاب هستند. ۱۴ نفر به این هیئت معرفی شدند که این شخصیت‌ها از همه زمینه‌های هنری بودند.

وی خاطرنشان کرد: انتخاب کاندیدای چهره سال هنر انقلاب اسلامی شاخص‌هایی دارد که به سه مورد از این شاخص‌ها اشاره می‌کنم. نخست تولید آثار در گفتمان انقلاب اسلامی است. همچنین آثار باید مخاطب فراوان داشته و مورد توجه مردم و مخاطبان قرار گرفته باشد. سومین ویژگی، جریان‌سازی این آثار است. ۱۴ نفر کاندیدای معرفی شده به هیئت انتخاب، از نگاه برگزار کنندگان جایزه سال هنر انقلاب اسلامی این ویژگی‌ها را داشتند. هیئت انتخاب هم داوری کردند و در مرحله اول، ۵ کاندیدا، بیشترین آرا را داشتند.

از میان ۵ کاندید نهایی چهره هنر سال، حمید حسام،  محمد حسین مهدویان، مهدی نقویان، محمد رضا دوست محمدی، حسن روح الامین؛ حمید حسام به خاطر کتاب «وقتی مهتاب گم شد» به عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی معرفی شد.

حمید حسام: اولین خاکریزی که باید نسل امروز از آن عبور کند، خاکریز خود است

حمید حسام، چهره منتخب سال هنر انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۶ ، بعد از تقدیر در سخنانی کوتاه گفت: من از آثار و هنر این چهار عزیزی که کاندیدای چهره هنر سال بودند همیشه لذت برده‌ام اما فرقی که بنده داشتم این بود که پیرمرد بودم و تجربه شهودی از جنگ داشتم؛ از این جهت بار مسئولیت و مواخذه‌ام هم بیشتر خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرد: احساس من این است که بین خود من و خود دوران دفاع مقدسم که دور از دیده شدن بود، خودی که متعلق به نسلی بسیار زلال و متصل به عاشورا و جاری در اندیشه‌های همیشه زنده تاریخ بود و این خود امروز که در دهه ۹۰ زندگی می‌کند و در کمند مهربانی شما افتاده است، یک فاصله بسیار زیادی است.

hafte-honar4

حسام ادامه داد:  کاش به آموزه‌ها و نکات بسیار ظریفی که از شهدا و اساتید و امام راحل و مقام معظم رهبری آموخته‌ایم برگردیم؛ که مکرر گفته شده اولین خاکریزی که باید نسل امروز از آن عبور کند، خود است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید شهبازی، شهدا را هنرمندان واقعی دانست و تاکید کرد: با نگاه به حدیثی که می‌فرماید «اگر می‌توانید به گونه‌ای زندگی کنید که دیده نشوید این‌گونه زندگی کنید.» دیده شدن در دهه ۶۰ یک دغدغه نبود بلکه دیده نشدن یک عشق بود یک مرام‌نامه بود. اما در گذر زمان هر چه جلو آمدیم به این موضوع و عنوان‌ها گرفتارتر شدیم. بنده دعا می‌کنم که آخر کار ما به شهدا و راه ایشان ختم شود.

حسام همچنین در پایان تصریح کرد: همان‌طور که ما باید به فطرتمان برگردیم باید با قلم، رسانه و کلاممان، واژه‌ها را هم به فطرت پاک و زلالی که خداوند آن‌ها را انتخاب کرده برگردانیم.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>