سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

sourehcinema
تاریخ انتشار:۳ آبان ۱۳۹۹ در ۱۲:۴۱ ب.ظ چاپ مطلب

نگاهی به سالن تماشاخانه موزه سینمای ایران

tamasha khane

سالن تماشاخانه موزه سینما با الهام از سالن‌های سینمای دهه ۳۰ و ۴۰ شمسی طراحی و ایجاد شده است.

به گزارش سوره سینما، سالن تماشاخانه موزه سینما با الهام از سالن‌های سینمای دهه ۳۰ و ۴۰ شمسی طراحی و ایجاد شده است. بر همین اساس دستگاه آپارات زغالی مدل پاته ( pathe) در این سالن قرار گرفته و فیلم بر روی پرده سفید به نمایش در می آید.

صندلی‌های این سالن بر اساس صندلی‌های سینما پالاس (یکی از شاخص ترین سینماهای تهران) طراحی شده است. در این سالن گزیده‌ای از نخستین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران شامل، تصاویر ثبت شده توسط میرزا ابراهیم خان عکاسباشی در ۱۲۷۹، دقایقی از فیلم حاجی آقا آکتور سینما ساخته آوانس اوگانیانس در سال ۱۳۱۲ و دختر لر ساخته اردشیر ایرانی و عبدالحسین سپنتا در سال ۱۳۱۲ به نمایش گذاشته می‌شود تا مخاطبین موزه و علاقمندان را هر چه بیشتر با بخشی از تاریخ سینمای ایران آشنا کند.

همچنین در این بخش اجازه نامه‌های نمایش فیلم (سال های ۱۳۱۰ و ۱۳۳۰) ، لیست حقوق کارکنان سینما البرز (سال ۱۳۳۹)، تابلوهای اعلانات مرسوم سینماهای آن دوره، تصاویری از درایوین سینماهای تهران و … وجود دارد.

برای آشنایی هرچه بیشتر مخاطبین با حال و هوای سینماهای دهه ۳۰ و ۴۰ تابلو نقاشی رنگ روغن از سالن سینما در این دوره اثر تجارتچی در معرض دید عموم قرار گرفته است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>