سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۵ آذر ۱۴۰۰ در ۱:۳۰ ب.ظ چاپ مطلب
در دیدار انجمن صنفی کارگردانان مستند با محمد حمیدی‌مقدم مطرح شد:

لزوم توجه به مشکلات معیشتی مستندسازان

kargardanan-cinema-mostanad

هیئت‌مدیره و کارگروه رفاه انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند با محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط‌عمومی انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، در ابتدای این دیدار محمد حمیدی‌مقدم هدف از این دیدار را پیگیری و عملی کردن مباحث مطروح شده در نشست قبلی انجمن صنفی با محمد خزایی رئیس سازمان سینمایی اعلام کرد تا با تبادل نظر و گفت‌وگوهای پیوسته بین مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به‌عنوان متولی اصلی سینمای مستند در وزارت فرهنگ و ارشاد و انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، شرایط عملی کردن ایده‌های مهمِ صنفی و فرهنگی فراهم شود. ازآنجاکه در نشست با رئیس سازمان سینمایی، محور مطالبات جدی هیئت‌مدیره انجمن از سازمان سینمایی، مسائل معیشتی مستندسازان، بالابردن بودجه سینمای مستند، ایجاد شرایط اکران مناسب فیلم‌های مستند و رسیدن به برآورد درست و کف دستمزدها و اصلاح قراردادها برای فیلم‌سازان مستند بود، دستور نشست اصلی این دیدار نیز به همین موضوعات مهم اختصاص داده شد.

همچنین در این نشست پیشنهاد تولید مستندهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت با قیمت‌های به‌روز از سوی هیئت‌مدیره انجمن به مدیریت مرکز گسترش سینمای مستند ارائه شد.

در بخش دیگری از این جلسه اهمیت درنظرگرفتن کف دستمزد و ردیف بودجه برای کارگردان، تنظیم یک قرارداد تیپ دوسویه که منفعت کارگردان و تهیه‌کننده در آن لحاظ شده باشد، بالابردن دستمزدها و هزینه‌های جاری در برآوردها باهدف بالارفتن آرامش خاطر فیلم‌سازان و بالارفتن سطح کیفی فیلم‌های تولیدی مطرح و مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

ایجاد نظام درست تهیه‌کنندگی که موجب حرفه‌ای شدن آثار مستند از لحاظ تولید می‌شود نیز یکی دیگر از موضوعات مهم مطرح‌شده در این نشست بود؛ موضوع مهمی که می‌توان با راه‌اندازی آن شاهد آثاری باشیم که فیلم‌ساز تنها در آن دغدغه کارگردانی داشته باشد و بار مسائل تولیدی از دوش او برداشته شود.

همچنین باتوجه‌به موافقت طرفین بر ناکافی بودن بودجه و کف دستمزدها، مقرر شد کارگروهی متشکل از نمایندگان انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند و مرکز گسترش تشکیل شود و در سریع‌ترین زمان و طی نشست‌های تخصصی برآورد بودجه حقیقی، به‌روز و متناسب با سینمای حرفه‌ای مستند را برای اجرایی‌شدن تهیه و تنظیم کند.

موضوع مهم دیگری که در این نشست مطرح شد جذب سرمایه خارجی و فاند برای فیلم‌های مستند بود؛ نمایندگان انجمن صنفی بر این باور بودند که با وجود مصائب امروز فیلم‌سازی، جذب فاند می‌تواند بار روانی بیشتری برای کارگردان ایجاد کند و مدیریت مرکز نیز معتقد بود که فاند می‌تواند به نفع فیلم‌ساز باشد، چراکه در صورت حرفه‌ای شدن، عرضه فیلم مستند موجب سودآوری مالی بیشتری برای فیلم‌ساز خواهد شد. طرفین بر این باور بودند که موضوع فاند از مباحثی است که به نشست‌های متعدد و کارشناسی نیاز دارد.

در ادامه، مدیریت مرکز گسترش حمایت خود را از انجمن صنفی جهت پیشبرد مستندنگاری پروژه‌های ملی اعلام کرد و معتقد بود که محقق شدن این اقدام که مصوب هیئت دولت قبل بود، می‌تواند شرایط کار و معیشت اعضای صنف را بهبود بخشد و امنیت شغلی نسبی را در برداشته باشد.

موضوع دیگری که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت در خصوص پیشنهاد اسامی برای هیئت انتخاب و داوری در جشنواره حقیقت بود که هیئت‌مدیره اعلام کرد انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ۳۱۰ عضو دارد که همه آنها دارای رزومه و تجربه حرفه‌ای هستند و دبیرخانه و دبیر جشنواره می‌تواند از این همکاران برای حضور در هیئت‌های انتخاب و داوری بهره‌مند شود. همچنین انجمن صنفی از سوی نماینده خود در شورای سیاست‌گذاری جشنواره، مهدی اسدی، پیگیر مطالبات خود از جشنواره است.

در انتهای این دیدار محمد حمیدی‌مقدم و نمایندگان صنف با تاکید بر مستمر بودن برگزاری این‌گونه نشست‌های مطالباتی، آن را دلیل ایجاد استراتژی در سینمای حرفه‌ای مستند بیان کردند و تأکید داشتند این گفت‌وگوها نقطه عطفی برای بهترشدن فضای مستندسازی و پیشرفت به سمت حرفه‌ای شدن سینمای مستند در کشور است.

در این دیدار بابک بهداد رئیس انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند و اعضای انجمن؛ شهرام درخشان، هادی آفریده و رضا عاطفی و اعضای کارگروه رفاه انجمن؛ شراره عطاری، جواد وطنی، حامد عزیزی و مهدی قنواتی و همچنین حامد شکیبانیا معاونت مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حضور داشتند.