سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۰ آبان ۱۳۹۴ در ۱:۰۲ ب.ظ چاپ مطلب

رونمایی از یوز ایرانی در جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت

yooze-irani

فتح‌الله امیری مستندساز برجسته‌ گونه‌ی زیست محیطی و حیات وحش ایران با جدیدترین اثر مستندش «اشک سیاه» که درباره‌ی یوز ایرانی است، در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شرکت کرده است.

فتح‌الله امیری مستندساز برجسته‌ گونه‌ی زیست محیطی و حیات وحش ایران با جدیدترین اثر مستندش «اشک سیاه» که درباره‌ی یوز ایرانی است، در نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شرکت کرده است.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، امیری درباره‌ی مستند «اشک سیاه» که تولید سال ۱۳۹۴ صداوسیمای مرکز سمنان است، اینگونه می‌گوید: «یوزپلنگ به خاطر خط اشک سیاهی که از گوشه چشم تا دهان کشیده شده، با سایر گربه‌سانان متمایز است. یوزپلنگ آسیایی زیرگونه‌ای متفاوت از یوزپلنگ آفریقایی است و چون به جز ایران در تمام آسیا منقرض گردیده، به یوز ایرانی معروف شده است؛ به طوری که در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ فرد از این گونه‌ی ارزشمند باقیمانده که به شدت در خطر انقراض است. از سال ۱۳۸۸ با تلاش پروژه بین‌المللی یوزپلنگ آسیایی، انجمن یوزپلنگ ایرانی و انجمن طرح سرزمین، تحقیقاتی برای برآورد جمعیت یوز آسیایی در پارک ملی کویر [بزرگترین پارک ملی ایران] شکل گرفت، اما برای من به عنوان یک مستندساز حیات وحش، این خبر خوشایند نبود؛ بنابراین تصمیم گرفتم تا با تمام توانم، وجود تعداد بیشتری از یوز را در بزرگترین پارک ملی ایران اثبات کنم. این جستجو شش سال در مساحتی به بزرگی کشور سوئیس به طول انجامید و نتیجه‌ای شگفت‌انگیز به دست آمد…

از عوامل تولید این فیلم که در مدت زمان ۶۳ دقیقه تهیه شده، می‌توان به نیما عسگری (تصویربردار)، کیقباد امیری (صدابردار)، فرزاد جعفریان (صداگذار)، ابوالفضل عابدی و فتح‌الله امیری (تدوینگر)، بابک میرزاخانی (آهنگساز)، محمدصادق فرهادی‌نیا و فتح‌الله امیری (پژوهش)، آرش محرمی و بهنام قربانی (عکاس) اشاره کرد. فتح‌الله امیری نویسندگی، گویندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی این فیلم مستند را برعهده داشته است. «اشک سیاه» محصول صداوسیمای مرکز سمنان به سفارش سیمای استان‌ها است.

فتح‌الله امیری متولد سال ۱۳۶۰، کارشناس ارشد تهیه‌کنندگی مستند از دانشگاه صداوسیما، عضو انجمن مستندسازان سینمای ایران و عضو انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند است. در پرونده فیلمسازی او، ساخت مستندهای حیات در رگ‌های سرد، در جستجوی پلنگ ایرانی، زندگی در کسوف، غروب خجیر و مجموعه مستند خزندگان ایران به چشم می‌خورد. وی سیمرغ بلورین جشنواره فجر و تندیس فیروزه‌ای جشنواره سینماحقیقت را نیز بدست آورده است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>