سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۷ آذر ۱۳۹۴ در ۲:۳۶ ب.ظ چاپ مطلب
واکنش تازه درویش به سخنان وزیر ارشاد:

درویش: چه تضمینی وجود دارد که با گذاشتن هاله نور «رستاخیز» اکران شود؟

darvish

کارگردان «رستاخیز» گفت: چه تضمینی وجود دارد که اگر هاله نور در این فیلم گذاشته شود، پس از آن به بهانه دیگری فیلم را از پرده پایین نکشند؟

به گزارش سوره سینما، احمدرضا درویش کارگردان فیلم سینمایی «رستاخیز» در تازه‌ترین گفت‌و‌گوی خود با باشگاه خبرنگاران جوان در ارتباط با دلایل مخالفتش با استفاده از هاله نور بر تصویر حضرت عباس(ع) و حضرت علی‌اکبر(ع) اظهارات جدید و قابل تاملی را مطرح کرده است.

درویش در این مصاحبه در خصوص شرط قرار دادن افکت نور بر چهره چند تن از شخصیت‌های فیلم برای اکران عمومی، اظهار داشت: فیلم «رستاخیز» با پروانه ساخت در مدت ۱۰ سال ساخته شد و پروانه نمایش قانونی و شرعی بنا بر گفته آقای ایوبی رئیس سازمان سینمایی، دریافت کرد. در شورای صدور مجوز فیلم یک مجتهد عادل حضور داشته است و این بدان معنی است که این فیلم از پشتوانه شرعی برخوردار است. در فتوایی که از سوی مراجع عالیقدر وجود دارد، در خصوص تصویر‌سازی چهره معصومین، بزرگان دین و شخصیت‌های مقدس توضیح داده شده و عوامل سازنده فیلم هم بنا بر مستندات و فتوا و نظرات مراجع محترم عمل کردند.

وی در ادامه افزود: فیلم یکبار از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز نمایش گرفت و اکران شد و توسط دولت از پرده پایین کشیده شد. این تصمیم که موجب خسارات مالی و معنوی و تبعات بسیار شده، باید بررسی شود. از جمله تبعات این اقدام تأثیر‌ بر افکار عمومی و خسارت تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار فیلم است. چون این فیلم با بودجه بخش خصوصی ساخته شده، حق‌الناس محسوب می‌شود.

این کارگردن با اشاره به تبعات داخلی و خارجی این اقدام بیان کرد: مسئولیت این خسارات و تبعات بر عهده دولت است، نظر مراجع و فتاوای معتبر برای سازندگان «رستاخیز» محترم است؛ اما ایجاد اجماع در امور مربوط به حاکمیت وظیفه فیلمساز نیست؛ ایجاد اجماع بین نهاد‌های تخصصی از جمله در حوزه فقهی و شرعی که حساس و مهم است، وظیفه بنده و امثال من نیست. من بر اساس نظر مراجع تقلید و بنا بر فتوای مرجع تقلید خودم فیلم ساختم. این اجماع نظر بر عهده دولت است.

وی همچنین عنوان کرد: اگر این فیلم مسئله شرعی و فقهی داشت، هیچ وقت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی همه امکانات خود را برای حمایت از آن نمی‌گذاشت و خرج نمی‌کرد. رسانه ملی هم امکانات تبلیغاتی خود را برای تبلیغات آن اختصاص نمی‌داد.

کارگردان «رستاخیز» در ادامه با مطرح کردن پرسشی مهم، یادآور این نکته شده است که مسئولین سازمان سینمایی حاضر نیستند از فیلمی که خود به آن پروانه نمایش داده‌اند، حمایت کنند و اساسا معلوم نیست که گذاشتن افکت‌های نوری بر تصویر این بزرگان، راه‌حلی برای رفع مشکل رستاخیز است و یا بهانه‌ای برای به تعویق انداختن اکران این فیلم!

درویش با اشاره به مصاحبه تلویزیونی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص سریال «مختارنامه» گفت: این سریال را رسانه ملی ساخته بود و می‌توانست نسبت به اعمال تغییرات و حذف سکانس‌های آن تصمیم بگیرد. آقای جنتی در مصاحبه خود با اشاره به حذف سکانس نمایش چهره حضرت عباس (ع) گفت که نمایش سریال با حذف این بخش انجام شد و در مورد «رستاخیز» هم با قرار دادن افکت نور، فیلم اکران خواهد شد، ما این الگو را می‌پذیریم. من از نظر  معنوی مشکلی با این اقدام ندارم ولی حقوق مالکیت سازندگان فیلم باید رعایت شود. باید با مالکان فیلم که بخش خصوصی است، با انصاف رفتار شود. این فیلم با سرمایه شخصی و با شریک خارجی ساخته شد. عاشقان سید‌الشهدا برای ساخت آن تلاش کردند. اصلاً چه تضمینی وجود دارد که اگر هاله نور در این فیلم گذاشته شود، پس از آن به بهانه دیگری فیلم را از پرده پایین نکشند؟

وی تصریح کرد: دولت محترم بر اساس مصلحتی که در نظر داشته چه سیاسی و چه اجتماعی یا به قول خود آقای جنتی که در مقابل افکار عمومی گفت که ما برای اینکه موضوع توافق هسته‌ای تحت‌الشعاع مسئله دیگری قرار نگیرد، تصمیم گرفتیم جلوی اکران «رستاخیز» را بگیریم، باید مسئولیت تبعات آن را بر عهده بگیرد. برای ساخت این فیلم سازماندهی وسیع ملی انجام شد. این فیلم فرصت داشت که در بین مخاطبان کشور‌های کانادا، آمریکا، دنیای غرب، پاکستان، عراق و… توزیع شود. تهیه‌کننده این فیلم هماهنگی‌های لازم با رئیس سازمان حج و زیارت و آستان مقدس سید‌الشهدا و… را انجام داده بود؛ ولی به خاطر این تصمیم دولت نشد و این اتفاق برای فیلم نیفتاد.

درویش ادامه داد: تصور ما این است که انشاءالله یک راه حل در حوزه فرهنگی کشور شکل بگیرد و این مسئله حل شود. دلایل این اقدام باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. به هر حال یا این اتفاق می‌افتد یا اینکه کسانی در جایگاه‌های بالاتر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این حوزه ورود پیدا می‌کنند و این قضیه را با خیر‌خواهی حل می‌کنند یا اینکه بالاخره، کشور دستگاه قضایی دارد و برای حل و فصل مسائل بین قوا، قوا و مردم و بین مردم اقدام می‌کند. همین که این فیلم ساخته شد، موجب برکت، موهبت و اقبال بزرگ برای سازندگان آن است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>