سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۳ بهمن ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۵ ق.ظ چاپ مطلب

رقابت فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» در فستیوال «راه ابریشم» ایرلند و LCFF اسپانیا

poster eteraz vared nist

فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» در ادامه حضورهای بین المللی خود به دو فستیوال اروپایی «راه ابریشم» ایرلند و همچنین جشنواره LCFF اسپانیا راه یافت.

به گزارش سوره سینما ، پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم راه ابریشم Silk Road Film Festival طی روزهای ۱۸ تا ۲۲ اسفند  ۹۵ در شهر دوبلین جمهوری ایرلند برگزار خواهد شد و مستند «اعتراض وارد نیست» ساخته فرناز و محمدرضا جورابچیان، در بخش رقابتی این جشنواره روی پرده خواهد رفت.

این فیلم به همراه حدود سی فیلم دیگر مستند، کوتاه و سینمایی از کشورهای مختلف جهان، در بخش مسابقه رقابت خواهد داشت.

جشنواره LCFF اسپانیا نیز از ۲۲ تا ۲۵ بهمن در شهر بارسلونا برگزار می شود و بیش از ۳۸ فیلم از ۲۵ کشور دنیا در این جشنواره به رقابت می پردازند.

فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» توسط فرناز و محمدرضا جورابچیان طی مدت ۳ سال ساخته شده و به دست بهمن کیارستمی تدوین شده است.

«اعتراض وارد نیست» زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می کشد که  به شکلی کاملا اتفاقی در زمین های تنیس واقع در شمال شهر تهران مشغول به کار می شوند؛ توپ جمع می کنند و در اوقات بیکاری تنیس بازی می کنند. آنها تنیس یاد می گیرند و در آن پیشرفت می کنند، اما هر چقدر در این ورزش جلو می روند و پیشرفت می کنند جامعه جدید زندگی شان پذیرای آنها نیست و به چشم غریبه به آنها نگاه می شود. زندگیشان در برزخ سخت گذران روزمرگی و ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان  و نیز آرزوی تنیس باز شدن و شرکت در مسابقات تنیس می گذرد و برای آنها چاره ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر قانونی و یا رفتن به سمت آینده ای نامعلوم در غرب نمی ماند.

در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبه رو می کند.

فرناز و محمدرضا جورابچیان با این فیلم، منتخب فستیوال هات داکس کانادا و  ,Canadian Diversity Film Festival و همچنین کاندید بهترین فیلم مستند نیمه بلند در بخش کارگردانی دهمین دوره جشنواره سینما حقیقت بوده اند و جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند شانزدهمین دوره جشنواره بیروت و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره نِز کلکته هند را نیز دریافت کرده اند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>