سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۵ ق.ظ چاپ مطلب
افشین نژاد در گفتگو با سوره سینما:

«مصطفی» روایتی متفاوت از زندگی شهید اردستانی است/ به قهرمان‌های ملی بیشتر توجه کنیم

shahid-ardestani

یک کارگردان مستند معتقد است ما ساعت‌ها برنامه می‌سازیم و از جایگزین‌کردن قهرمان‌های داخلی به جای الگوهای خارجی سخن می‌گوییم اما در عمل به سادگی از کنار نام‌آوران تاریخ سرزمین‌مان می‌گذریم.

پویان افشین نژاد کارگردان مجموعه مستندهایی با محوریت هشت سال دفاع مقدس درباره تازه ترین فعالیت خود به سوره سینما گفت: از سال ۹۵ درگیر مستندی به نام «مصطفی» هستم که روایتگر داستان رشادت های سرلشگر خلبان مصطفی اردستانی یکی از اسطوره های خاص تاریخ ارتش نیروی هوایی جمهوری اسلامی است و از نام آوران شهدای بعد از جنگ به شمار می رود. ایشان معاون عملیات نیروی هوایی بودند که به همراه سرلشگر منصور ستاری در ۱۵ دی سال ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما به همراه برخی دیگر از افسران بلند پایه نیروی هوایی به شهادت رسیدند.

وی افزود: نکته ای که در این کار بسیار برایم حائز اهمیت است اینکه تمام کارهایی که از ایشان تولید و پخش شده صرفا به سجایای اخلاقی و منش رفتاری ایشان پرداختند و خیلی هم خوب است اما این تنها بخشی از ویژگی های او بوده و ما کمتر دیده ایم که ورزشکار خوب و خلبان زبده بودنش مورد توجه باشد. این قهرمان ایرانی درجه، پست و مقام را در بالاترین رده خدمت هم نادیده می گرفت و مثل خلبان های جوان در تمام عملیات ها پیشقدم و داوطلب بوده در صورتی که این افراد به خاطر ارزشی که جان و توانایی های شان دارد از انجام چنین تکالیفی منع می شوند. این مستند ۲ قسمت است و کار به سفارش نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی به سرانجام رسید.

این کارگردان که در آثار خود گفتگو با خلبانان و دیگر اعضای موثر و افتخارآفرین تاریخ جنگ را محور مستند قرار می دهد، یادآور شد: خیلی دردناک است که ما ساعت ها برنامه می سازیم و از جایگزین کردن قهرمان های داخلی به جای الگوهای خارجی سخن می گوییم اما در عمل به سادگی از کنار نام آوران تاریخ سرزمین مان می گذریم و هیچ کاری نمی کنیم. درصد زیادی از نسل جوان و نوجوان امروز کنجکاو روزهای جنگ هستند و دوست دارند بدانند قهرمان های کشورشان چکار کرده اند ولی به جای غنیمت دانستن فرصت همنشینی با این قهرمانان؛ هر سال یک سری روایت با واژه های تکراری داریم که همانها را مرتب بیان می کنیم. در صورتی که راوی قهرمان وقتی از جنس همان روزها باشد تاثیر گذارتر است تا این که مجموعه ای تصاویر پخش کنیم و روی آن سخن بگوییم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>