سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۳ آبان ۱۳۹۷ در ۶:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

روانشناسی شناختی در سینما/ گفتگوهای تخصصی فراستی درشبکه چهار

shabe-cinema

مقدمه ای بر روانشناسی با تاکید بر روانشناسی شناختی در سینما توسط مسعود فراستی و دکتر محسن بنی‌هاشمی در برنامه «شب سینما» بررسی می‌شود.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما؛ گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما از مهرماه،  اقدام به پخش مجله زنده تصویری «شب های هنر» کرده است که در پنج برگ به تئاتر، موسیقی، شعر، کتاب و سینما می پردازد.

بنابراین گزارش، امشب طبق روال هر چهارشنبه شب در قسمت سینما، مسعود فراستی مجری کارشناس برنامه میزبان دکتر محسن بنی‌هاشمی عضو هییت علمی دانشگاه و کارشناس در حوزه علوم شناختی و رسانه می شود  و با وی در خصوص « روانشناسی شناختی در سینما» گفتگو می کند.

در رویکردهای معاصر به نقد و تحلیل آثار سینمایی، رویکرد روانشناسی شناختی یا رویکرد شناختی نسبت به این مدیوم افزایش یافته و در حال گسترش است. پرداخت به این دیدگاه هم در فیلم های سینمایی نمودی پر رنگ دارد و هم در تحلیل و واکاوی اینچنین آثار سینمایی. در واقع هنگامی که رویکرد شناختی به تحلیل علمی و استفاده از علم در حوزه روانشناسی بهره می برد به طبع به واکاوی آثاری سینمایی می پردازد که در آن ژانر علمی یا حضور علم و مسئله پردازشگری مغز در سوژه هایش وجود داشته باشد.

در واقع دو گونه سینمایی در هم آمیخته را می توان به راحتی به دیدگاه شناختی متصل دانست. نخست آثار علمی تخیلی است و دیگری آثاری که به تجزیه و تحلیل و پردازش مغزی می پردازند.

با این حال اما علاقه مندان به روانشناسی شناختی نیز از منظر فیلمسازان مورد انتقاد قرار گرفته اند، و فیلم «درخشش ابدی یک ذهن پاک» یکی از مهم ترین این نقدهاست و جالب اینجاست که علاقه مندان به روانشناسی شناختی این فیلم را در زمره آثاری با دیدگاه شناختی قرار داده اند.

برای آشنایی بیشتر با مفاهیم تخصصی سینما و نقد در فضای آن، ساعت ۲۳ مخاطب شب سینمای «شب های هنر» به تهیه کنندگی سلمان وکیلی  باشید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>