سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۲۱ دی ۱۳۹۷ در ۱:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

اختتامیه نهمین جشنواره فیلم عمار برگزار شد/ معرفی برگزیدگان/ پاسداشت سیروس مقدم

ammar-ekhtetam

آیین اختتامیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار همراه با پاسداشت سیروس مقدم در سینما فلسطین برگزار و برگزیدگان بخش‌های مسابقه مستند و داستانی این دوره معرفی شدند.

به گزارش سوره سینما، مراسم اختتامیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با معرفی برگزیدگان بخش های مستند و داستانی و همچنین پاسداشت سیروس مقدم کارگردان سریال پایتخت در سینما فلسطین برگزار شد.

بعد از اجرای ترانه ای با عنوان «سلام به آینده» توسط «حسین حقیقی» و سخنرانی حاج خدایار بهرامی بخش اول اهدا جوایز با معرفی برگزیدگان بخش های مستند تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸ برگزار شد.

حاج محمد بهرامی در مراسم اختتامیه جشنواره مردمی عمار در سخنانی، گفت: یک روزی دیو سیاهی با کمک استعمار رضاخان را به ملت ما حاکم کرد. پادشاهی که کسی جرات نداشت مقابلش حرف بزند با یک تشر استعمار از دریا فرار کرد و بعدا هم به درک واصل شد.

وی در ادامه افزود: استعمار در کشور ما میخواست به دین حمله کند، با حمله به حجاب و روحانیت قصد از بین بردن دین را داشت. قرار بود یهود جهانی بر بالای کشور من خانه بسازد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی کار به جایی رسید که یک روز مصطفای صدرزاده با من تماس گرفت و گفت اسرائیل الان زیرپای من هست.  نقش مقام معظم رهبری در این دوران هدایت برای نجات ایران است.

وی ادامه داد: سیلوی روستایی من با فشار پوتین آن ها از تریاک پر میشد. سیلوی روستایی من با تریاک پر میشد. شمال من که امروزه برنج کاشته می شود قرار بود کشتگاه تریاک باشد.

محمد بهرامی در قسمت پایانی صحبت هایش بیان کرد: من از برادران فیلم سازم خواهش میکنم این ها به مردم نشان دهند. من میخواستم آنچه قبل از انقلاب گذشت را به پسرم نشان دهم، برای همین گفتم فیلم گوزن هایی که قبل از انقلاب ساخته شده را ببین. این وظیفه عمار است که این ها را نشان دهم. روزی فیلمی ساخته شد به نام مارمولک و یک مدت هر روحانی در خیابان با انگشت اشاره آن دیده میشد. امروز فیلمی ساخته شده به نام هزارپا که به جانبازها توهین میکند. وظیفه فیلم ساز انقلابی است که در مقابل این جریان بایستد.

برگزیدگان بخش های مسابقه مستند و داستانی نهمین دوره جشنواره عمار به شرح زیر اعلام شد:

هیئت داوران بخش «تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸» ؛ متشکل از آقایان مهدی نصیری، محمدحسین باقری، مهدی کلهر، مجید بذرافکن و جواد رمضان نژاد، ضمن تقدیر از اثر «مجتهد لاری» به کارگردانی «جواد یقموری» و اثر «تاریک‌خانه روشن» به کارگردانی «میثم آقابیکی آرانی و میثم نیکفر»، لوح افتخار این بخش را به اثر «آینه های شکسته» به کارگردانی «عبدالعلی مکرمی اصل» و اثر «راه طی شده» به کارگردانی «علی ملاقلی پور» و به خاطر اجرای موثر و گیرا به «ناصر طهماسب» اهداء کرد. همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر «شورش علیه سازندگی» به کارگردانی «مصطفی شوقی» اهداء کرد.

ملاقلی پور بعد از دریافت جایزه اش گفت: من ممنوع الاجشنواره هستم همین که مستندم پذیرفته شد، خوشحالم، کسانی که دنبال قدیس سازی بودند تاب نیاوردند. باید نقدپذیر بود و نقدپذیری را در جامعه رشد داد. رسانه هایی که طرفدار افردای اند جوانانی که فرزندان خمینی هستند هر وقت که این فیلم را بایکوت کنند فرزندان امام و انقلاب هستند و این خط ادامه پیدا می کند. مسئولان این دادها و فریادهای عدالت خواهی را بشنوند.

هیئت داوران در بخش «جبهه فرهنگی» ؛ متشکل از مسعود رضایی،سید سلیم غفوری و علی نادری، ضمن تقدیر از اثر «شهریاری از ملک قرآن» به کارگردانی «مهدی فارسی»، لوح افتخار این بخش را به اثر «عطر سیب» به کارگردانی «داوود جلیلی» و اثر «متولد آذر» به کارگردانی «سید رضا حسینی» اهدا کرد. همچنین هیئت داوران در این بخش هیچ اثری را شایسته دریافت فانوس ندانست.

همچنین هیئت داوران در بخش «جنگ نرم» ؛ ضمن تقدیر از اثر «آیسک» به کارگردانی «حمید عبداله زاده» و اثر «آن ۱۰ ثانیه» به کارگردانی «عادل انیسی»، لوح افتخار و «جایزه مردمی تورقوزآباد»؛ یک فرش دستبافت اهالی روستای تورقوزآباد را به دلیل «روشنگری، تناسب اثر با وقایع روز و نگاه به آینده و ترسیم وضعیت بعد از آشوب» به اثر «تهران دمشق» به کارگردانی «سید محمدعلی صدری‌نیا» اهدا کرد. هیئت داوران این بخش؛ فانوس این بخش را به دلیل «ارائه روایت و پرداختی موفق و اتکا به پژوهشی محکم» به اثر «روزی روزگاری ترامپ» به کارگردانی «علیرضا بوالی» اهدا کرد.

هیئت داوران در بخش «بیداری اسلامی و جهانی» ؛ متشکل از امیر تفرشی، محسن برمهانی، حمیدرضا غریب رضا و بیژن نوباوه، ضمن تقدیر از اثر «شیون یانکی ها» به کارگردانی «میثم پوررشیدی» و اثر «مردی با سلاح کلمات» به کارگردانی «حسین احمدی»، لوح افتخار این بخش را به دلیل «موفقیت در پرداخت سوژه» به اثر «عماد» به کارگردانی «ایمان گودرزی» اهداء کرد. همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به دلیل «روایت تاریخی پربار، و روان و متقن» به اثر «فرزند امام» به کارگردانی «سیدمحتشم علی نقوی» اهداء کرد.

هیئت داوران بخش «نقد درون گفتمانی» ؛ متشکل از حسن عباسی، محمدصادق کوشکی، منصور نظری، علی محمد مودب و یاسر جلالی، ضمن تقدیر از اثر «باج» به کارگردانی «محمد پایدار» و اثر «یک قطره زندگی» به کارگردانی «سید محمدباقر سجادپور»، لوح افتخار این بخش را به اثر «خوره» به دلیل «قوت پژوهش و کوشش برای بصیرت‌افزایی» به کارگردانی «محمدرضا امامقلی» و به اثر «فروشنده ۲» به دلیل «آینده نگری، جسارت، پژوهش و پرداختن به یک موضوع راهبردی و آینده نگری و توجه به مقوله‌ی امید» به کارگردانی «علیرضا بوالی» اهدا کرد. همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر «دریابست» به دلیل «جسارت سازنده،نقد و پیگیری مناسب و نمایش خوب عدالتخواهی و به کارگیری خلاقیت های جمهوری اسلامی در مقابله با فساد» به کارگردانی «محمود شهبازی» اهداء کرد.

هیئت داوران در بخش «مدافعان حرم» ؛ متشکل از محسن یزدی، جهانگیر خسروشاهی و جواد اردکانی، ضمن تقدیر از اثر «ابوضرغام» به کارگردانی «وحید فراهانی» و اثر «تیم تخریب» به کارگردانی «محمد حاجی مقصودی»، لوح افتخار این بخش را به اثر «عابدان کهنز» به کارگردانی «مجید رستگار» و به علت «سوژه جذاب و پرداخت مناسب» به اثر «کرار» به کارگردانی «محسن عقیلی» اهداء کرد. همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به علت «ثبت صحنه های ناب و داستان پرکشش فیلم» به اثر «نجات» به کارگردانی «امیر حسین نوروزی» اهداء کرد.

با حضور پدر شهید احمدی روشن و با پخش کلیپی درمورد مادر شهید فرجوانی که به فعالیت های کارآفرینی و اشتغالزایی مشغول است نشان استقلال نهمین جشنواره عمار به این مادر شهید اهدا شد.

هیئت داوران در بخش «جنگ اقتصادی» ؛ متشکل از عادل پیغامی، مسعود براتی و سیدامیر سیاح، ضمن تقدیر از اثر «ترینیتی» به کارگردانی «مسعود کارگر»، لوح افتخار این بخش را به علت «امید آفرینی و کیفیت فنی» به اثر«خاویار قم» به کارگردانی «محمد جواد رحیمی» و به علت «توجه دادن مخاطب به موضوعی مهم و راهبردی و بهره‌گیری از پژوهشی درخور» به اثر «جوجه های انگلیسی» به کارگردانی «محمد هادی اینانلو» اهدا کرد. همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به علت «امید آفرینی و موفقیت در نمایش استقامت، استفاده از قابلیت ها و عناصر درام، نمایش مبارزه با خودباختگی و تحریم داخلی، توجه به عنصر توکل، پیام های خوب ضمنی مناسب، ارائه مصداق روشن اقتصاد مقاومتی و شرکت های دانش بنیان» به اثر«به نام پدر» به کارگردانی «محمد تقی رحمتی» اهدا کرد.

هیئت داوران بخش «ملت قهرمان» ؛ متشکل از محمد سرشار، رحیم مخدومی، سینا واحد، مهدی حسین زاده و فرزاد جهان بین، ضمن تقدیر از اثر «۱۸ درصد» به کارگردانی «مصطفی شبان»، لوح افتخار این بخش را به دلیل «ارائه روایتی بومی و امید آفرینی» به اثر «جلیل و خلیل» به کارگردانی «روح الله اکبری» اهداء کرد. همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به دلیل «پرداختن به آسیب های اجتماعی درحین یک روایت حماسی» به اثر «بانو» به کارگردانی «محمد حبیبی منصور» اهداء کرد.

پاسداشت سیروس مقدم

در ادامه بعد از یک استندآپ کمدی که توسط مسعود غزنچایی اجرا شد بخش ویژه اختتامیه پاسداشت سیروس مقدم برگزار شد. در این بخش با حضور خانواده شهدا، نادر طالب زاده فانوس جشنواره و کاشی حرم امام رضا (ع) به سیروس مقدم اهدا شد.

رضا سلمانی که به عنوان نماینده رزمندگان مدافعان حرم به روی سن آمد در سخنانی، گفت: از من خواسته شد تا درمورد سریال پایتخت ۵ صحبت کنم. من از نزدیک و با چشمان خودم وقایعی که در این سریال به تصویر کشیده شده بود را مشاهده کردم.

وی افزود: من با داعشی ها روبرو شدم و با آنها جنگیدم و به خوبی می دانم روبرو شدن و جنگیدن با داعشی ها و جبهه النصره یعنی چی. آنهایی که در دنیا استرس ندارند دیوانگان هستند و ما به خاطر خدا پای بر روی دل خود گذاشتیم و در مقابل دشمن ایستادیم.

سلمانی ادامه داد: آنهایی که سریال پایتخت ۵ را دیده باشند متوجه میزان اهمیت امنیت در کشور می شوند. به دوستی می گفتم ای کاش مردم را در خیابان های حلب و تدمر می بردیم. در آن شهرها زمانی که فرزندی از خانه خود خارج می شود خانواده ها مطمئن نیستند که او سالم به منزل بازمی گردد. باید آنجا را دید تا به خوبی فهمید امنیتی که ما در کشور داریم یعنی چیست.

مجید زین العابدین، داور بخش داستانی جشنواره عمار و مدیر شبکه یک نیز در سخنانی درباره سیروس مقدم و مجموعه پایتخت گفت: بسیار خوشحالم که عمار از مرد لطیف تلویزیون تقدیر کرد، از همین جا از او برای ساخت پایتخت ۶ دعوت می کنم چرا که او نیاز مردم را می شناسد. تیم خوبی هم همراه او است و ما هم مذاکرات خوبی را با همسر ایشان خانم غفوری برای ساخت پایتخت ۶ انجام دادیم و ان شاء الله هدیه ای از درون سریال پایتخت در عید نوروز ۹۸ شاهد خواهیم بود.

هیئت داوران بخش «فیلم کوتاه» ؛ متشکل از محمد کاسبی، ابراهیم فیاض، ابوالقاسم طالبی، هوشنگ توکلی و مجید زین العابدین، لوح افتخار این بخش را به اثر «هر سال اربعین» به کارگردانی «میلاد محمدی» و اثر «اسپری» به کارگردانی «محسن مجید‌پور» و اثر «داستان آینده» به کارگردانی «میثم ملکی پور» به خاطر حمایت از کالای ایرانی اهدا کرد. همچنین هیئت داوران؛ فانوس این بخش را به اثر «آخرشه» به کارگردانی «رضا کشاورز» و اثر «نفرس» به کارگردانی «سامان غنائمی» اهداء کرد.

هیئت داوران بخش «فیلم نیمه بلند» ؛ ضمن تقدیر از فیلم «برادر» به کارگردانی «مهدیه قطب الدین محمدی» و اثر «لیوان» به کارگردانی « محمد فرج صالحی»، لوح افتخار این بخش را به اثر «تقاص» به کارگردانی «محسن امانی» اهداء کرد. همچنین هیئت داوران؛ فانوس بهترین کارگردانی را به اثر «سوزن» به کارگردانی «یوسف جعفری» و جایزه ویژه بهترین فیلم را  به اثر «مستوره» به کارگردانی «الهام هادی نژاد» اهداء کرد. هیئت داوران این بخش لوح افتخار بهترین بازیگری را به دلیل حضور موفق در اثر «مستوره» به «بهار نوحیان» اهدا کرد.

در بخش «فیلم بلند»؛ هیئت داوران لوح افتخار این بخش را به اثر «جایزه ویژه» به کارگردانی «سید علی سیدی» تقدیم کرد. داوران هیچ‌یک از آثار این بخش را شایسته دریافت فانوس ندانستند.

حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، مجید زین‌العابدین مدیر شبکه اول، سلیم غفوری مدیر شبکه مستند و محمد سرشار مدیر شبکه‌های پویا، ‌ نهال و امید از مسئولان حاضر در این مراسم بودند.