سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۴ آذر ۱۳۹۸ در ۴:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب
به بهانه نمایش در سیزدهمین جشنواره «سینماحقیقت»؛

وحید چاووش: «روزگار یک چهل ساله» ادای دین به انقلاب است

chavosh-40sale

در مستند «روزگار یک چهل ساله» خیلی سریع و جدی حرفمان را فریاد زدیم و معتقدیم امروز، جهاد فی سبیل‌الله زدن این حرف‌ها و مطرح کردن مشکلات مردم و جامعه به واسطه دوربین است.

به گزارش سوره سینما، وحید چاووش تهیه کننده مستند «روزگار یک چهل ساله» گفت: ما در این مستند به یکی از اصلی‌ترین مسائل مبتلا به مملکت که همه مردم ما درگیر آن هستند، می پردازیم.

وی تاکید کرد: زمانی که ما تحقیق روی این مستند را شروع کردیم نشانه‌ها و آثار اولیه آن در جامعه ظاهر شده بود که امروزه تبدیل به بزرگترین فاجعه شده و مفسده اقتصادی اصلی‌ترین چیزی است که انقلاب ما را تهدید می‌کند و ما به عنوان سرباز فرهنگی همه تلاشمان را برای به روز بودن و حضور تمام قد در این عرصه و جبهه فرهنگی می‌کنیم.

وی معتقد است: یک زمان سربازی به معنی حضور در جبهه‌های دفاع مقدس بود در حالی که امروزه اصلی‌ترین موضوع این است که به بافت‌های جامعه بپردازیم و با سکوت از کنارش رد نشویم؛ زیرا فهمیدیم که سکوت چیزی را حل نمی‌کند و غفلتی که صدا و سیما نسبت به مطرح کردن مشکلات و مسائل اقتصادی دارد ما را به بحران جدی‌تر نزدیک‌تر می‌کند.

وی تصریح کرد: در این مستند خیلی سریع و جدی حرفمان را فریاد زدیم و همه نگرانی من از این است که مبادا خدای نکرده به نقطه فروپاشی برسیم.

چاووش درباره شکل گیری تیم مستندسازی و شروع مسیر با امین قدمی توضیح داد: من به ایشان هم گفتم امروزه جهاد فی سبیل اللّه یعنی زدن این حرف‌ها به واسطه دوربین.

وی عنوان کرد: از ویژگی‌های این کارگردان این است که متعصب و کورکورانه از چیزی دفاع نمی‌کند، انسان منصفی است، به نظام اعتقاد قلبی دارد و هر دو عنصر اصلی مستند از نظر من یعنی صداقت و صراحت را در فیلمسازی‌اش لحاظ می‌کند.

وی افزود: ما با همین نگاه شروع کردیم و هر چه پیشتر رفتیم دیدیم موضوع گسترده‌تر است و همه جای جامعه نشان از این سرطان اقتصادی وجود دارد و واقعاً مانده بودیم که از کجا شروع کنیم و با چه طرح دیالوگی پیش برویم. آقای قدمی در این زمینه آنقدر تحقیق کرد و ممارست نمود تا به شکل فعلی رسیدیم.

وی در پایان عنوان کرد: اگر چه موضوعی که ما در این مستند «روزگار یک چهل ساله» مطرح کردیم این قدر گسترده است که باید قسمت دوم و سوم و چهارم آن هم ساخته شود و ما هم از ساخت این مستند نهایت رضایت را نداریم اما در حد بضاعتمان آنچه را باید می‌گفتیم به تصویر کشیدیم و سعی کردیم دینمان را به این انقلاب ادا کردیم.

این مستند که منتخب بخش مسابقه مستندهای بلند جشنواره بین المللی سینما حقیقت است دیروز در سومین اکران خود شنبه ۲۳آذر ساعت ۱۶ در سالن فردوس موزه سینما ، محل برگزاری جشنواره به نمایش در آمد.

همچنین اکران اول و دوم این مستند در روزهای دوشنبه ۱۸آذر و جمعه ۲۲آذر در محل برگزاری جشنواره با استقبال خوبی برگزار شد.

گفت‌و‌گو از مرضیه فرزعلیان


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>