سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

sourehcinema
تاریخ انتشار:۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۲:۳۵ ب.ظ چاپ مطلب

عرضه اینترنتی هشت مستند درباره علمای بزرگ دینی همزمان با شب‌های قدر

mostanad-mojtahedin

سازمان هنری رسانه‌ای اوج همزمان با شب‌های پرفیض قدر، هشت مستند درباره علمای بزرگ دینی را در پلت‌فرم‌های اینترنتی نمایش فیلم عرضه کرد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، پس از عرضه اینترنتی پنج مستند مطالبه‌گر در پلت‌فرم‌های اینترنتی نمایش فیلم که با استقبال مخاطبان همراه بود، سازمان اوج در ادامه عرضه مستندهای موضوع محور خود همزمان با شب‌های پرفیض قدر، هشت مستند «وُد» به کارگردانی ابوالفضل منافی‌پور، «صحوری» به کارگردانی سید امیر طباطبایی، «شمیم باران» به کارگردانی مصطفی حسن‌بیگی، «مجتهد لاری» به کارگردانی جواد یغموری، «آ سید مهدی» به کارگردانی بابک مینابی، «شیخ رضا» به کارگردانی بابک مینابی، «جعبه سیاه سفید» به کارگردانی سید سینا عودی و «هشت بهانه کوچک برای یادآوری» به کارگردانی محمد صمیع‌پور را درباره علمای بزرگ دینی را در پلت‌فرم‌های اینترنتی نمایش فیلم عرضه کرد.

* مستند «وُد» ؛ وحدت شیعه و سنی در کلام علامه امینی

مستند «وُد» به کارگردانی ابوالفضل منافی‌پور به مشی و روش علامه امینی، مؤلف کتاب الغدیر، در توجه به وحدت مسلمانان می پردازد. این مستند از پنج سکانس تشکیل شده که در هر سکانس به یکی از مباحث مودت، کتاب الغدیر، وحدت مسلمانان، مظلومیت امیرالمومنین و گریه بر ابا عبدالله الحسین علیه السلام پرداخته شده است.

* روایت شکل گیری خط اول تشیع در مستند «صحوری»

مستند «صحوری» به کارگردانی سیدامیر طباطبایی به روایت زندگی احمد بن اسحاق قمی، نماینده امام حسن عسکری در قم و تبدیل این شهر به عنوان یکی از کانون‌های اصلی آیین زرتشت به مرکز تشیع می‌پردازد. : شهر قم تا یک قرن پیش از ورود حضرت معصومه (س)، یکی از کانون‌های اصلی آیین زرتشت در ایران بوده است؛ اما این روند با مهاجرت خاندان اشعری به این شهر، به عنوان اولین شیعیان وارد شده در قم به کلی دگرگون می‌شود و به نوعی خط اول شکل گیری مکتب تشیع پایه گذاری می‌گردد.

* «شمیم باران» روایتی از زندگی معنوی آیت الله مجتهدی تهرانی

مستند «شمیم باران» روایتی از زندگی معنوی آیت الله مجتهدی تهرانی، اثری از مصطفی حسن بیگی است. این عالم برجسته، استاد حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی و مدرس اخلاق بود؛ وی در خاندانی متدین پرورش یافت، پدرش محمدباقر از کسبه معروف و با فضیلت بوده و جدش میرزا احمد از تجار مشهور و از مؤمنین عصر خود بود. بعد از این دو، اجداد مجتهدی همگی در کسوت روحانیت و از علمای بزرگ و از ائمه جماعات مشهور کاشان بودند. از جمله اجداد وی، ملا محمدعلی مجتهد و ملامحمد باقر مجتهد و ملا محمد کاظم مجتهد کاشانی هستند.

* روایتی از قیام یک مجتهد از استبداد دوران مشروطه در «مجتهد لاری»

مستند «مجتهد لاری» به کارگردانی جواد یغموری، روایت زندگی آیت الله سید «عبدالحسین موسوی لاری» است. ایشان پس از تحصیل در نجف، به لار می آید و برای مبارزه با ظلم و استبداد در دوران مشروطه، قیامی را رهبری می کند.

* زندگی روحانی بزرگ دهه ۲۰ و ۳۰ تهران در مستند «آ سید مهدی»

فیلم مستند آسید مهدی در خصوص شخصیت، افکار و حالات روحی “سید مهدی قوام” از علما و روحانیون دهه ۲۰ و ۳۰ تهران است که به واسطه شیوه و سلوک خاص خود در هدایت و ارشاد طبقات مختلف جامعه تا به امروز مشهور و زبانزد شده است.این فیلم مستند که توسط بابک مینایی بازیگر و گوینده کشورمان ساخته و تصویر برداری آن توسط علیرضا اسد نژاد در بازار تهران و گوهر دشت کرج انجام شده، سعی دارد با نگاهی موشکافانه و گاه متناقض، ابعاد مختلفی از زندگی مرحوم قوام را برای جامعه امروز آشکار کند.

* روایتی از زندگی خطیب  نام‌آشنا در مستند «شیخ رضا»

مستند «شیخ رضا» به کارگردانی بابک مینابی به زندگی مرحوم شیخ رضا سراج از خطیبان توانمند و نام‌آشنای سال‌های نه چندان دور کشور پرداخته است. شیخ رضا سراج از شاگردان حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم بوده است که در سال ۱۳۶۳ فوت کرده است. ایشان یکی از وعاظ و منبری‌هایی بوده است که بسیاری را هدایت کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به رسول ترک، فرج تراب و طیب حاج رضایی اشاره کرد. هم چنین او سبک روضه خوانی خاصی داشته است که ایشان را معروف به «آیت البکا» کرده است.

* سرگذشت شیخ احمد کافی در مستند «جمعه سیاه سفید»

مستند «جمعه سیاه سفید» به کارگردانی سید سینا عودی به روایتی از سرگذشت و خدمات مرحوم شیخ احمد کافی در دوران رژیم پهلوی می‌پردازد.مرحوم کافی از خطیبان مشهور تهران در دوران رژیم پهلوی بود که نقش به سزایی در گرایش عموم مردم تهران به مسائل دینی داشت. از خدمات زنده‌یاد کافی علاوه بر جذب بسیاری از جوانان به مسائل دینی، تأسیس بیش از ۲۰ مهدیه در شهرهای مختلف کشور بود. در این بین می‌توان تأسیس مهدیه تهران در منطقه امیریه را یکی از برجسته‌ترین اقدامات آن مرحوم دانست.

* مستندی برای یادآوری سیره و منش امام موسی صدر

مستند «هشت بهانه کوچک برای یادآوری»  به کارگر دانی محمد صمیع‌پور در زمینه سیره و منش امام موسی صدر ساخته شده است،این مستند ۴۰ دقیقه ای که بر اساس ۸ فایل چند رسانه ای کمتر دیده شده از امام موسی صدر ساخته شده است به بررسی ابعاد شخصیتی او می پردازد و در مصاحبه با برخی از نزدیکان و علاقمندان به آثار امام موسی صدر، برخی از ویژگی های فردی و اجتماعی وی را تشریح می کند.در این مستند با افراد مختلفی از جمله محمدمهدی مهتدی سفیر سابق ایران، حجت الاسلام زائری، عادل پیغامی، نماینده جنبش امل لبنان در ایران و برخی دیگر از نزدیکان امام موسی صدر مصاحبه شده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>