سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

sourehcinema
تاریخ انتشار:۲۳ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۱:۳۲ ق.ظ چاپ مطلب

درخشش بازیگر «خورشید» در هفتاد‌و‌هفتمین جشنواره فیلم ونیز/ «دشت خاموش» فیلم برتر بخش افق‌ها شد

majidi-venice

در اختتامیه هفتاد‌و‌هفتمین جشنواره فیلم ونیز روح‌الله زمانی بازیگر «خورشید» جایزه بهترین بازیگر جوان را از آن خود کرد و فیلم «دشت خاموش» به‌عنوان بهترین فیلم بخش افق‌ها برگزیده شد.

به گزارش سوره سینما، هفتاد‌و‌هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز با برگزاری آیین اختتامیه برگزیدگان بخش‌های مختلف را معرفی کرد.

در بخش «واقعیت‌های مجازی گسترش‌یافته» جایزه بهترین تجربه واقعیت مجازی به فیلم «در جستجوی پاندورا اکس» ساخته کیرا بنزینگ رسید. در این بخش جایزه «بهترین واقعیت مجازی» را فیلم «جلاد در خانه؛ یک تجربه تک کاربر» اثر میشل کرانوت و یوری کرانوت از آن خود کرد.

در ادامه جایزه «شیر آینده لوئیجی دی‌لورنتیس» برای بهترین فیلم اول به فیلم «گوش کن» ساخته آنا روشا دوسوزا اهدا شد.

جوایز بخش افق‌ها/ بهترین فیلم «دشت خاموش» از ایران

در این بخش احمد بهرامی با فیلم «دشت خاموش» به نمایندگی از سینمای ایران جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد.

بهرامی که در مراسم حضور نداشت در ویدئویی جایزه خود را به مردم ایران که در شرایط تحریم به سختی زندگی می‌کنند، اهدا کرد.

دیگر برگزیدگان بخش افق‌ها عبارتند از: بهترین کارگردان لاو دیاز برای «Genus Pan»، بهترین فیلمنامه پیترو کاستلیتو برای «غارتگران»، بهترین بازیگر مرد یحیی محیانی برای «مردی که پوستش را فروخت» و بهترین بازیگر زن خانسا باتما برای فیلم «تماس زانکا» ساخته اسماعیل العراقی.

جایزه مارچلو ماستریانی (بهترین بازیگر جوان) برای بازیگر «خورشید»

جایزه مارچلو ماستریانی برای بهترین بازیگر جوان به روح‌الله زمانی بازیگر فیلم «خورشید» از ایران اهدا شد. مجید مجیدی و شمیلا شیرزاد برای دریافت این جایزه روی سن حاضر شدند.

مجید مجیدی در این بخش گفت: تشکر می‌کنم از آقای باربرا که در شرایط سخت کرونایی جشنواره را برگزار کردند و جان تازه به سینما دادند. از هیأت داوران و رئیس هیأت داوران خانم کیت بلانشت هم تشکر می‌کنم.

شمیلا شیرزاد بازیگر نوجوان فیلم «خورشید» هم گفت: من شمیلا شیرزاد هستم. من و امثال روح‌الله زمانی همه بچگی‌مان را در خیابان کار کرده‌ایم. سال گذشته من مشغول دستفروشی بودم. ممنونم از آقای مجیدی و سینما که رویاهای ما را به ما برگردادند.

روح‌الله زمانی بازیگر نوجوان «خورشید» که به دلیل مثبت شدن تست کرونا از همراهی عوامل این فیلم در اختتامیه ونیز بازماند هم در قالب یک پیام ویدئویی گفت: تشکر ویژه دارم از آقای آلبرتو باربرا و خانم آن جلا و رئیس هیأت داوران خانم کیت بلانشت. همچنین از آقای مجیدی تشکر ویژه می‌کنم که مسیر زندگی من را به کلی تغییر داد. من بچه‌ای هستم که از دل کودکان کار بیرون آمده‌ام و امیدوارم روزی برسد که هیچ کودک کاری در جهان نباشد و تمام امکانات پیش روی‌شان باشد.

جوایز بخش اصلی جشنواره ونیز

جایزه ویژه هیات داوران به «رفقای عزیز!» ساخته آن دری کونچالوفسکی اهدا شد.

جایزه بهترین فیلمنامه را هم چایتانیا تامهانه برای فیلم «مرید» از هند دریافت کرد.

جایزه بهترین بازیگر مرد هم به پیرفرانچسکو فاوینو برای بازی در فیلم «پدرمان» اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر زن هم به ونسا کربی برای «تکه‌های یک زن» به کارگردانی کورنل موندروتسو رسید.

جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردان جشنواره ونیز به کیوشی کوروساوا برای کارگردانی فیلم «زن یک جاسوس» اهدا شد.

جایزه بزرگ هیات داوران به فیلم «نظم نو» به کارگردانی میشل فرانکو از مکزیک اهدا شد.

شیر طلایی بهترین فیلم این دوره از جشنواره ونیز را فیلم «سرزمین آواره‌ها» به کارگردانی کلویی ژائو از آمریکا از آن خود کرد.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>