سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

sourehcinema
تاریخ انتشار:۷ مهر ۱۳۹۹ در ۴:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

«شبیه حسین» روی آنتن شبکه چهار/ ۱۰ مجلس تعزیه ضبط شده در حوزه هنری

tazieh-hozeh

«شبیه حسین» نام مجموعه‌ای از ۱۰ مجلس تعزیه است که توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی تولید شده و از شنبه دوازدهم مهر، روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

به گزارش سوره سینما، برای ضبط این مجموعه برنامه که از شنبه ۱۲ مهرماه از ساعت ۱۵ از شبکه چهار رسانه ملی پخش خواهد شد، تعزیه‌خوانان مطرح کشور از شهرهای اراک، قم، تفرش، اصفهان،  قزوین و تهران ، دعوت به همکاری شده اند و معین البکاء مجالس تعزیه نیز «مرشد محسن میرزاعلی» است.

بنابراین گزارش ، این مجالس تعزیه شامل تعزیه‌های حضرت قاسم (ع)، حضرت علی‌اکبر(ع)، طفلان مسلم، مسلم بن‌عقیل، غلام تُرک، وهب نصرانی، حضرت عباس (ع)، شهادت امام حسین (ع) و بازار شام هستند.

به گفته کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ، تا کنون مجالس تعزیه‌ای با این گستردگی – ده مجلس تعزیه هر کدام با زمان ۴۰ دقیقه –  از رسانه ملی به صورت مستقل پخش نشده است.

در این تعزیه تلویزیونی، چهره تعزیه خوانان نقش‌های اهل بیت و اولیاء الله با روبنده پوشانده شده است تا مسئله نمایش چهره معصومین در تلویزیون برطرف شود و تنها در زمان «پیش نوحه» – که به مانند پیش درآمد در نمایش است- بازیگران نقش های مختلف تعزیه، بدون روبنده به روی صحنه می آیند که به این کار در اصطلاح «فاصله گذاری» می گویند و هدفش آن است که تماشاگر بداند آنچه می بیند در حقیقت نمایشی است که از واقعه بزرگ کربلا اجرا می‌شود و بعد از نوحه خوانی، روایت تعزیه آغاز می‌شود.

به گفته وی، برای ضبط این مجموعه تلویزیونی ، تنها از نسخ تایید شده و مورد اطمینان استفاده شده و حتی اگر شک اندکی هم در مورد  نسخه ای وجود داشته آن نسخه کنار گذاشته شده است.

بنابر این گزارش، این مجموعه ده قسمتی تعزیه با همکاری مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، موسسه سپهر سوره هنر و مرکز رسانه سازمان تبلیغات اسلامی ضبط شده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>