سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

sourehcinema
تاریخ انتشار:۸ مهر ۱۳۹۹ در ۹:۳۰ ق.ظ چاپ مطلب

مسعود فراستی به‌خاطر خوانش اشتباه «شاهنامه» در برنامه‌ «کتاب‌باز» عذرخواهی کرد

ferasati

مسعود فراستی به‌خاطر اشتباهاتی که هفته‌ گذشته در خوانش «شاهنامه» در برنامه‌ «کتاب‌باز» داشت عذرخواهی کرد.

به گزارش سوره سینما، مسعود فراستی شب گذشته ۷مهر با حضور در برنامه‌ «کتاب‌باز» از مخاطبان این برنامه‌ تلویزیونی به‌خاطر اشتباهاتی که هفته‌ گذشته در خوانش «شاهنامه» داشت عذرخواهی کرد.

او دوشنبه‌ هفته‌ پیشین ۳۱ شهریور، بخش‌هایی از شاهنامه‌ی فردوسی را با اشتباهات متعددی خوانده بود، که با انتقادات بسیاری روبرو شد.

فراستی در ابتدای حضور خود جلوی دوربینِ «کتاب‌باز» با اعتراف به اشتباهاتش، از مخاطبان برنامه عذرخواهی کرد. او گفت: «من شاهنامه را بد خوانده‌ام و بهانه‌ای برای فرار از این اتهام ندارم. نباید وارد مدیومی می‌شدم که شناختی از آن ندارم.این یک نمره‌ی صفر در کارنامه‌ من است.»

این منتقد در ادامه به نقد کردن خود پرداخت و گفت:«اگر نتوانم خودم را نقد کنم منتقد نیستم. خدا به من لطف کرده که چنین اشتباهی را مرتکب شوم تا بفهمم کجا ایستاده‌ام. نقد استثنا ندارد. آدمی که بی نیاز به نقد باشد مرده است. من با این اتفاق فهمیدم نباید وارد حوزه‌ای می‌شدم که تخصصی در آن ندارم. مدیوم من سینما، رمان و داستان کوتاه است. فهمیدم که در شعر و البته موسیقی نباید ورود کنم. به‌خصوص شعر کلاسیک ایران که اصلا شوخی‌بردار نیست.»

او ادامه داد:«من ۳۰ سال فریاد زدم که «فرم» مهم است ولی خودم در خواندن شاهنامه، فرم را رعایت نکردم. من اسیر معنا شدم و فرم را نفهمیدم. می‌خواستم اشتراک معنایی میان شاهنامه‌ی فردوسی و خوان هشتمِ اخوان‌ثالث را بررسی کنم اما فایده نداشت چون فرم را بلد نبودم. فرم یعنی صحیح خواندن لغات و خوانش شعر با لحن درست. حتی خلاصه‌ قصه‌ای که از اشعار گفتم هم نادرست بود. این اشتباه یک نمره‌ صفر برای من است.»

در ادامه‌ این برنامه سروش صحت گفت: «اجرای این برنامه برای من خیلی سخت بود، چون من علاوه‌بر اینکه مجریِ کتا‌ب‌باز هستم، مخاطب آن هم هستم و برنامه‌ی مورد علاقه‌ام است. دلم نمی‌خواست چنین اشتباهی پیش بیاید.»

صحت در ادامه‌ صحبت‌هایش از مخاطبان برنامه‌ تلویزیونی «کتاب‌باز» درخواست کرد که اگر بازهم مرتکب اشتباهی شدند به آن‌ها گوشزد کنند.

قابل ذکر است که برنامه‌ی شب گذشته‌ «کتاب باز» با میزبانی سروش صحت از «محمد معما» نویسنده و خلبان دوران جنگ آغاز شد. در بخش دوم این برنامه‌ی تلویزیونی سروش صحت با لباس و گریم متفاوتی نسبت به بخش اول آن به روی آنتن آمد. این تفاوت نشان از آن دارد که این قسمت از برنامه دوبار ضبط شده است. به‌نظر می‌رسد برنامه «کتاب‌باز» در جهت اصلاح اشتباهاتش و در واکنش به انتقادات، تصمیم به ضبط مجدد این برنامه با مسعود فراستی گرفته است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>