سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

logotext
تاریخ انتشار:۱۷ آبان ۱۳۹۹ در ۱۱:۰۰ ق.ظ چاپ مطلب
در برنامه تلویزیونی «افق سینما» مطرح شد:

ما نیاز به «ایران وود» داریم/ سینمای دفاع مقدس نمادی از سینمای ملی است

ofogh-cinema

دکتر علی‌اصغر جعفری مدیرعامل باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در برنامه «افق سینما» گفت: به جرات می‌توان گفت سینمای دفاع مقدس نماد سینمای ملی است.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی برنامه،  دکتر علی‌اصغر جعفری فعال فرهنگی و مدیرعامل باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در برنامه تلویزیونی «افق سینما» که روز جمعه ۱۶ آبان ماه با اجرای سعید الهی به روی آنتن شبکه افق رفت در ابتدای برنامه درخصوص سینمای انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت:  سینمای جهان امروز در سیطره هالیوود و آمریکاست که در حال برنامه ریزی برای سینما و این هنر صنعت است. این سینما ویترین زیبا و غیر سیاسی دارد ولی راهبران آن تماما فعالین و قدرتمندان سیاسی هستند.

سینمای ملی می تواند دستاورد فرهنگی برای هر کشوری باشد

وی در تشریح سینمای ملی افزود: زمانی می توان سینمای ملی مطرح کرد که در آثار نگاه سرزمینی داشت. اثری که بتواند با تاریخ، فرهنگ، هویت و ارزش های ملی کشور ارتباط برقرار کرد. سینمای ملی می تواند دستاورد فرهنگی برای هر کشوری باشد.

جعفری در پاسخ به سوال سعید الهی که آیا تاکنون موفق به تولید آثاری با موضوع سینمای ملی شده ایم یا خیر گفت: ما از۴۰ سال پس از انقلاب نتوانستیم ترازی برای سینمای ملی تعریف کنیم. البته این به این معنی نیست که تا به حال سینمای ملی نداشته ایم ولی نتوانسته ایم همه وجوه و ابعاد سینمای ملی را نمایان کنیم .

ما نیاز به «ایران وود» داریم

مدیر عامل باغ موزه دفاع مقدس در ادامه تصریح کرد: سینمای ملی زمانی تعریف می شود که سینما در جریان اصلی جامعه نفوذ داشته باشد و اقشار مختلف در آثار، جامعه در آثار تصویری از خود را ببینید.  متاسفانه در طی سالهای اخیر برخی ها  در آثار خود نقاط سیاه و منفی کشور را برای خوشایند جشنواره ها می سازند. سینمای ملی یعنی اگر تلخی را می بینیم باید روحیه امید، نشاط و هویت تاریخی و فرهنگی را در فیلم ها لحاظ کرد و نباید احساس پوچی را به مخاطب حقنه کرد.

وی افزود: ۱۲۰ فیلم در طول سال ساخته می شود که از آن ۱۰ فیلم که با خانواده بتوان دید به سختی می توان پیدا کرد . شما چند فیلم تلخ و سیاه از جامعه آمریکا سراغ دارید که در جشنواره های خارجی به نمایش درآمده باشد؟ چرا که سیاست گذاران هالیوود اجازه نمی دهند اثری به دنیا نشان داده شود که عظمت و شکوه کشورشان را زیر سوال ببرد.

جعفری ادامه داد: در حال حاضر بخشی از سینما به دنبال احیای فیلمفارسی و جریانی هم به دنبال تولید آثار جشنواره  پسند است. جریانی هم وجود دارند که بخش عمده ای از حوزه سینما را تشکیل می دهند که دغدغه سینمای ملی دارند ولی حمایت لازم را ندارد و به نوعی سرگردانند .

وی با اشاره به نقش حاکمیتی آمریکا در احیای سینمای ملی کشورش گفت: سینمای انقلاب ما باید شبیه به هالیوود در دنیا باشد. هالیوود برای دفاع از اندیشه غرب و حمایت از منافع و حاکمیت آمریکا ایجاد شده و این استراتژی را با هنر تثبیت می کند. ما نیاز به «ایران وود» داریم؛ نیازمند سینمای فراتر از سینمای ملی!

وی افزود: سینمای جهان شمول انقلاب اسلامی فراتر از سینمای ملی تعریف می شود به تعبیری سینمای ملی زیر مجموعه سینمای انقلاب است.

سینمای دفاع مقدس سمبل سینمای ملی است

جعفری در ادامه با تاکید به لزوم تقویت سینمای دفاع مقدس گفت: باید به سینمای دفاع مقدس در ایران نگاه فراملی داشته باشیم. دفاع مقدس مشعشع ترین و زنده ترین بخش تاریخی ماست که می تواند مانند لوکوموتیو سیبنمای ملی را به پیش ببرد. به جرات می‌توان گفت سینمای دفاع مقدس نماد سینمای ملی است.

این مدیر فرهنگی با اشاره به ظرفیت های سینمای ایران در حوزه تولید آثار ملی گفت: در حال حاضر فیلم هایی در ایران در حال ساخت و تولید هستند که شانه به شانه با هالیوود در حال رقابت هستند. ما به بلوغی رسیده ایم که می توانیم جریان سینمای انقلاب را در جهان کلید بزنیم . در فیلم ها و سریال های ایدئولوژیک اخیر در جشنواره فیلم فجر، جوان ترها از پیشکسوتان جلو زده اند. اگر مفاهیم انقلاب به درستی به جامعه هنری انتقال داده شود، این نجابت در سینمای ایران وجود دارد که منجر به تولید آثار فاخری در حوزه سینمای انقلاب شود.

«شکار شکارچی» به «تک تیرانداز» تغییر نام داد

ابراهیم اصغری تهیه کننده سینما و تلویزیون در بخش دیگری از برنامه تلویزیونی «افق سینما» از تغییر نام فیلم سینمایی «شکار شکارچی» به «تک تیرانداز» به کارگردانی علی غفاری خبر داد.

اصغری با اعلام این خبر گفت: «تک تیرانداز» حدود دو هفته از آغاز فیلمبرداری اش گذشته است و در نیمه راه تولید است. وی در ادامه افزود: این فیلم برشی از حضور شهید عبدالرسول زرین تک تیرانداز قهرمان ایرانی در دفاع مقدس است و برخلاف فیلم تک تیرانداز آمریکایی، وجهه عرفانی و معرفتی تک تیرانداز ایرانی را به تصویر می کشد. کامبیز دیرباز در این فیلم سینمایی نقش شهید زرین را ایفا می کند.

وی در تشریح فیلم جدید خود گفت: بخش زیادی از قصه «تک تیرانداز» در دل نیروهای دشمن تعریف می شود و به تاثیر حضور و مبارزه تک تیرانداز ایرانی در عقیم کردن عملیات های دشمن  می پردازد. این فیلم سینمایی با حمایت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در حال تولید است.

اصغری در ادامه افزود: شهید زرین تک تیراندازی ایرانی که از ۷۰۰ تا ۳۰۰۰ شلیک موفق داشته است و ویژگی اش نسبت به تک تیراندازهای جهان این است که بیش از اینکه به شلیک های موفقش افتخار کرده باشد به انسان های که به آنها شلیک نکرده است می بالد.

این تهیه کننده سینما در پایان با اشاره به سختی های ساخت فیلم در حوزه دفاع مقدس گفت: سینمای دفاع مقدس اگر با علاقه و معرفت نباشه کار بسیار سخت و شکننده است. دوستان بنده که از فرماندهان جنگ بودند و سر صحنه فیلم حضور داشتند اعتراف کردند که ساخت فیلم جنگی از خود جنگ سخت تر است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>