سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۱۹ دی ۱۳۹۹ در ۴:۱۵ ب.ظ چاپ مطلب
توسط نشریه ورایتی؛

«خورشید» در میان ۱۰ شانس اول کسب جایزه اسکار قرار گرفت

khorshid-oscar

فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی جزو ۱۰ فیلم اول فهرست نشریه ورایتی از مدعیان کسب جایزه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار قرار گرفت.

به گزارش سوره سینما ، نشریه ورایتی با انتشار فهرستی از فیلم‌هایی که از بیشترین شانس برای دریافت جایزه اسکار بین‌المللی ۲۰۲۱ برخوردار هستند فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی را جزو ۱۰ فیلم اول این فهرست قرار داد.

فهرست منتشر شده توسط ورایتی به شرح زیر است:

۱. «دور دیگر» ساخته توماس وینتربرگ از دانمارک / این کشور ۱۲ بار نامزدی اسکار را کسب کرده، ۳ بار آن را برده و ۵۷ فیلم تاکنون به اسکار معرفی کرده است.

۲. «من دیگر اینجا نخواهم بود» ساخته فرناندو فریاس از مکزیک

۳. «دو نفر از ما» ساخته فیلیپو منگتی از فرانسه / این کشور تاکنون ۴۰ بار نامزدی اسکار را کسب کرده، ۱۲ بار جایزه اسکار را برده و ۶۶ بار در رقابت اسکار حضور داشته است.

۴. «خواهر کوچک من» ساخته استفانی چوآت و ورونیک ریموند از سوییس / این کشور ۵ بار نامزد اسکار شده، ۲ بار این جایزه را برده و ۴۷ فیلم تاکنون به اسکار معرفی کرده است.

۵. «شب پادشاهان» ساخته فیلیپ لاکوته از ساحل عاج

۶. «رقفای عزیز» ساخته آن دری کونچالفسکی از روسیه / این کشور ۷ بار نامزدی اسکار را کسب کرده و یک بار برده است. در مجموع روسیه ۲۷ بار در اسکار حضور داشته است.

۷. «کجا بودی آیدا؟» ساخته جاسمیلا زبانیک از بوسنی و هرزگوین / این کشور یک بار نامزد اسکار شده، یک بار جایزه برده و تاکنون ۱۹ بار در این رقابت شرکت کرده است.

۸. «یک خورشید» ساخته چانگ مونگ-هونگ از تایوان

۹. «خورشید» ساخته مجید مجیدی از ایران / ایران با ۳ بار نامزدی اسکار، ۲ بار (فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی) جایزه اسکار را برده است و ۲۵ فیلم تاکنون به اسکار معرفی کرده است.

۱۰. «شارلاتان» ساخته آگنسکا هالند از جمهوری چک / این کشور ۳ بار نامزدی اسکار را کسب کرده، یک بار این جایزه را برده و تاکنون ۲۶ بار فیلمی به اسکار معرفی کرده است.