سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۲ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

ویژه برنامه‌های شبکه چهار در ماه رمضان اعلام شد

Tv4-Ramezan

در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه‌های گروه‌های مختلف شبکه چهار سیما معرفی شدند.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، گروه‌های مختلف برنامه ساز شبکه چهار سیما به مناسبت نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ویژه برنامه‌های خود را به شرح ذیل اعلام کرده‌اند.

«زندگی پس از زندگی» برنامه ای متفاوت درباره مرگ و عالم ماوراء

شبکه چهارسیما برای لحظات عرفانی افطار، ویژه برنامه تلویزیونی «زندگی پس از زندگی » را هرروز ساعت ۱۸ روی آنتن می برد.

«زندگی پس از زندگی»  روایت افرادی که در تجربه ی مرگ تقریبی ، از کالبد جسم خارج شدند و عالم برزخ را درک کردند و بازگشتند.

در این برنامه با سفر به نقاط مختلف ایران و جهان ، مخاطبان برنامه مهمان روایت های شگفت انگیز تجربه گران مرگ تقریبی از عالم غیب می‌شوند.

این برنامه در ۳۳ قسمت ۹۰ دقیقه ای به تهیه کنندگی  و اجرای عباس موزون در گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما تولید می شود.

«زندگی پس از زندگی» در ایام ماه مبارک از شنبه تا جمعه ساعت ۱۸ پخش و  ساعت ۱  بامداد و ۱۱:۳۰ ظهر روز بعد بازپخش می شود.

«سوره» ویژه برنامه قرآنی شبکه چهار برای ماه مبارک رمضان

فصل دیگری از برنامه تلویزیونی قرآنی«سوره» با رویکردی جدید و اُنس بیشتر با معارف قرآن در ایام ماه مبارک رمضان امسال پخش خواهد شد.

رویکرد فصل جدید سوره اختصاص دارد به : قرآن شناسی جریان‌ها، چهره‌ها و اندیشمندان که از جمله نقاط تمرکز این فصل از برنامه تلویزیونی سوره است. در بخش‌های دیگری از برنامه نیز چند مسئله مهم و مورد بحث در جامعه همچون مسئله تغییر، عدالت، اکثریت و اقلیت، ملیّت، مالکیت، نابرابری و .. از دیدگاه قرآن با حضور صاحب‌نظران بررسی شده است.

برنامه «سوره» به تهیه کنندگی مرتضی روحانی و اجرای مسعود دیانی کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار است که هر شب ساعت ۲۲ از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود. این برنامه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۲ پخش و ساعت ۱۴ بازپخش می شود.

«سحوری» ویژه برنامه سحرگاه شبکه چهار

شبکه چهار سیما سحرهای ماه مبارک رمضان امسال نیز با ویژه برنامه سحوری با اجرای استاد ساعد باقری میزبان روزه داران و مخاطبان فرهیخته است. این برنامه که در گروه اجتماعی این شبکه تولید خواهد به تهیه کنندگی میثم محمدحسنی روی آنتن خواهد رفت.

در این ویژه برنامه مروری خواهیم داشت بر فرازهایی از نهج البلاغه و صحیفه مبارکه سجادیه و دعای ابوحمزه ثمالی که ذهن و روح انسان را در ارتباط با خویشتن و خدا مصفا خواهد کرد و همچنین با نگاه به متون کهن، برای استفاده از بیش از پیش از برکات ماه مبارک رمضان آماده خواهیم شد. از دیگر آیتم های برنامه می توان به گفتگو با خدا با صدای استاد ساعد باقری ، مناجات، یادواره شهدا ، گفتگو با انسان های قوی و … اشاره کرد.

«سحوری» در سحرهای ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۴ بامداد پخش می شود.

«راز آسمان»

برنامه راز آسمان یه مجموعه ۳۰ قسمتی ۲۰ دقیقه ایی، با نگاه قرآنی به آسمان و کهکشان هاست که توسط چند دانشمند جوان که از اساتید دانشگاه شریف ، تهران ، خواجه نصیر ، برکلی ، کمبریج و …. می باشند، اجرا می شود.

این برنامه با نمایش ۳ بعدی از موضوعات مختلف کیهان ، مکانیک کوانتوم، هوش مصنوعی ، فیزیولوژی، سرطان ، معماری ، موسیقی از نگاه سیستماتیک به موضوعات و‌تفاوت نگاه دانشمندان نجوم می پردازد.

هر برنامه با یک آیه از قرآن کریم که توسط مجری اصلی برنامه آقای دکتر پیمان شریعت پناهی مطرح شده و با همین محور،  برنامه تا انتها پیش خواهد رفت.

اساتید حاضر در برنامه عبارتند از: آقایان دکتر پیمان شریعت پناهی ،دکتر ابوالحسنی ، دکتر تقی زاده ، دکتر رکنی ، دکتر مجید زاده ، دکتر مجید انصاری ،دکتر جواد شمسی  و … .

«راز آسمان» به تهیه کنندگی مجید شوندی، کاری از گروه دانش شبکه چهار سیماست که هرشب ساعت ۲۳:۳۰ و ساعت ۱۵ روز بعد بازپخش می شود.

«آوای ماه» ، آوای موسیقی مذهبی ایرانی

آوای ماه به کارگردانی مسعود امینی تیرانی و تهیه کنندگی علی اکبر فرجاد نگاهی دارد به موسیقی مذهبی و آیینی در شهرها و روستاهای ایران و تولید گروه ادب وهنر شبکه چهار سیما که در ایام ماه مبارک رمضان، هرروز ساعت ۱۵:۳۰ روی آنتن خواهد رفت.

آواز برای رویت هلال و آغاز ماه رمضان ، مصاحبه با کارشناسان در این زمینه،  منقبت خوانی، نی نوازی، چاووش خوانی، نقاره کرمان، تنبور، مناجات سحر، سفره افطار، مقام سحر، بررسی  موسیقی های عزایی ومراسم عزاداری وموسیقی عزا  وشب قدر در شمال وجنوب کشور، خاطرات نقاره زنها  در ایام ماه مبارک رمضان در سحر ها وایام این ماه مبارک،عبا بافی در بازار نایین وخاطره ی  پیرمرد عبا باف از سحرهای رمضان ، مناجات سحر حاج محمد تقی محمدی  از اذان وسحر خوانی ، دهل نوازی واعلام  اغاز ماه مبارک در میبد ، خاطر مردم  روستایی در گرگان از سحر خوانی ومهمان نوازی در رمضان ، چلک نوازی در روستای ترق در کاشمر خراسان، موسیقی رمضانی در جنوب ایران و … همه و همه آیین های زیبای ایران هستند که در این برنامه به تصویر کشیده شده اند.

«حدیث سرو»، داستان اصحاب معرفت

حدیث سرو به کارگردانی جواد توانا، زندگینامه و سیره فردی و علمی بزرگان و علما را روایت می کند و هرشب از شنبه تا ۴شنبه ساعت ۲۱ پخش می شود.

مستندهای زندگی نامه  ایت الله حاج رحیم ارباب،  آیت الله میلانی برای پخش در این ایام، آماده شده است.

کارشناسانی همچون : دکتر غلامحسین دینانی ،ایت الله هادی نجفی ، حجت الاسلام باقری، دکتر علی کرباسی زاده، دکتر محمد حسین ریاحی ، دکتر محمد باقر کتابی، دکتر محمد حسین ریاحی ، ابوالقاسم حکیم باشی، ایت الله اسدالله جوادی و … در این برنامه حضور دارند.

در بخش اول این مجموعه که شامل ۵ اپیزود می باشد خواهیم دید: نقش  اصفهان وحوزه ی آن در تحولات فرهنگی ، عرفانی وفلسفی ، حوزه  ی اصفهان در دوره ی صفویه واثار به جا مانده از بزرگان وفلاسفه ی این دوره-دوره فترت از صوفویه تاقاجاریه -شکوفایی دوباره  در علوم عقلی ونقلی  ..-حاج رحیم ارباب از علمای بزرگ در رشته های علمی -فلسفه -عرفان و در فقه و..بود حضور او در کلاس استادان بزرگش که سبب تحولات بزرگی در زندگی حاج رحیم  ارباب شدند ، تفاوت  شیوه  زندگی حاج رحیم  ارباب  باسایر افراد وعلمای بزرگ  آن روز چراکه وی بسیار خو.ش خلق وصبور بود ، اخلاص در اعمال ورفتار حاج رحیم ارباب -اوتنها به رضای حق  می اندیشید و …

همچنین در این مجموعه مستند ، طی  ۱۵ اپیزود به معرفی آیت الله میلانی، اساتید ، شاگردان وی و کلاس های ایشان پرداخته خواهد شد.

گفتنی است جمع خوانی قرآنی کریم  هرروز ساعت ۶ صبح، شرح دعای صحیفه سجادیه مرحوم مصباح هر روز ساعت ۷صبح، مناجات و نجوای عارفانه، مسابقه تلفنی بعد۴ هر روز ساعت ۱۳ از دیگر برنامه ها و میان برنامه های شبکه چهار سیما هستند که برای ماه مبارک رمضان تدارک دیده است.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>