سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۷:۳۱ ب.ظ چاپ مطلب
کارگردان «دل‌شکسته» در سینماچی گفت؛

دلیل حضور شهاب حسینی در «دل‌شکسته» راز است!

ali-rouyeen-tan

علی روئین‌تن کارگردان سینما میهمان برنامه رادیویی سینماچی بود. او در این برنامه از تجربه ساخت «دل‌شکسته» و همکاری با بازیگرانی چون شهاب حسینی، بیتا بادران و خسرو شکیبایی گفت.

به گزارش سوره سینما، علی روئین‌تن کارگردان «دل‌شکسته» در گفتگو با برنامه سینماچی رادیوجوان در مورد دلایل موفقیت اثرش در این فضا گفت.

روئین‌تن در ابتدا در پاسخ به پرسش مجری سینماچی، در مورد اینکه چرا آثار عاشورایی در سینمای ما کم است پاسخ داد: دلیل این است که مدیری که عاشورا را بفهمد در مملکت ما کم است.

وی در مورد اینکه مدیری که عاشورا بفهمد نیست یا هنرمندی که عاشورا بفهمد، گفت: هنرمندان به این‌خاطر که روز عاشورا مقوله سخت و مهمی است، به آثار عاشورایی علاقه دارند. اما مدیران می‌ترسند و سراغ این موضوعات نمی روند.

روئین‌تن ادامه داد: این که فیلم عاشورایی آن‌ها زیادی در بیاید یا در نیاید هرکدام مشکل خود را دارد. فیلم «دل‌شکسته» که الان عده‌ای خودشان را به این فیلم می‌چسبانند، آن زمان با بی‌انصافی از جشنواره فجر کنار گذاشته شد و بخاطر مسائلی که نمی‌توانم مطرح کنم توقیف شد. دلیل عمده توقیف این فیلم این بود که می‌گفتند روئین‌تن امام حسین را برای برای بیان مسائل دیگری در فیلم آورده است. اما بعد از مدتی مرکزی بود به نام مرکز فرهنگی سیدالشهدا، که فیلم‌های توقیفی را نمایش می‌داد و در مورد امکان اکرانشان نظر می‌داد. همانجا دختر شهیدی بعد از دیدن فیلم بلند شد و گفت از این به بعد به آقای روئین‌تن می‌گویم بابا. رفع توقیف و اکران این فیلم را مدیون این دختر شهید هستم و امیدوارم هرجا که هست عاقبت بخیر شود. ارادت ما به اهل بیت بیشتر از هر تصوری است که دنیا فکر کند.

روئین‌تن در مورد سوال مجری سینماچی در مورد نقش هنرمندان در ساخته نشدن فیلم های عاشورایی و عدم شناخت آن‌ها از آن موقعیت توضیح داد: من خیلی خوشحالم که هنرمندانی داریم که راجع به عاشورا اعتقادات غیرریایی و غیر مدیرپسند دارند که می‌تواند ایران را تکان دهند. آقای بهرام بیضایی مهم‌ترین متن را راجع به عاشورا نوشته و این فقط به بیضایی برنمی‌گردد به آن مدیری که به او اطمینان کرده نیز برمی‌گردد. ما هنرمندانی داریم که این دغدغه را دارند که با آثارشان افرادی که اعتقاد ندارند را به سمت اهل بیت جذب کنند.

کارگردان «دل‌شکسته» در مورد ارتباطش با بازیگران فیلم نیز گفت: خانم بادران بعد از «دل‌شکسته» در فیلم «زمهریر» نیز بازی کرد و گفت تا من کار نکنم ایشان هم کار نمی‌کند. شهاب حسینی با تمام وجود و خسروشکیبایی هم خیلی بیشتر از وجود، کار کردند. گوهر خیر اندیش و شقایق فراهانی نیز با اینکه بازیگران درجه یکی هستند افتخار دادند و در این فیلم در نقش کوچکی بازی کردند.

روئین‌تن در ادامه با بیان اینکه شهاب حسینی برای بازی در نقش جوان مؤمن نه تنها گاردی نداشت، بلکه برای بدست آوردنش خیلی زحمت کشید گفت: اولا بگویم که دلیل اصلی حضور شهاب حسینی در این فیلم یک راز است که اگر خودش دوست داشته باشد می‌گوید، ولی او بسیار رنج کشید تا نقشش مثل نقش‌های این تیپی در فیلم‌های دیگر ادا نباشد. هر روز در فیلم‌برداری تک تک ریش‌هایش خالی می‌شد و هر روز لیدوکائین مصرف می‌کرد تا گریم ریشش نرم باشد و مثل ریش بچه مؤمن روی صورتش باشد. همینطور رضا رویگری که نقش را سردار را داشت، نقش متفاوتی از سردار را بازی کرد و این ها همه لطف خدا بود.

کارگردان فیلم «دل‌شکسته» ادامه داد: من یک نکته‌ای را برای اولین بار میخواهم بگویم، درست است که مدیران مختلف الان با «دل‌شکسته» عکس یادگاری می‌گیرند ولی مؤسسه آوینی هنوز بعد اینهمه سال حق و حقوق مرا بابت فیلم «دل‌شکسته» نداده است.

وی در پایان ضمن اشاره به ساخت فیلم پشت صحنه «دل‌شکسته» توسط شهروز آقایی‌پور، گفت: نمی‌دانم چرا مسئولین این پشت صحنه را بعد از گذشت این همه سال پخش نمی‌کنند. اگر این پشت صحنه پخش شود مردم متوجه سختی و مشقت، در راه ساخت این فیلم خواهند شد‌.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>