سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۷ خرداد ۱۴۰۳ در ۱۰:۳۶ ب.ظ چاپ مطلب

ادای احترام اصحاب فرهنگ و هنر به شهید جمهور

Marasem-Shahid-Jomur1

آئین یادبود و ادای احترام خانواده فرهنگ و هنر به شهیدان خدمت بویژه شهید جمهور آیت‌الله رئیسی با حضور گسترده سینماگران و هنرمندان دوشنبه ۷ خرداد در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش سوره سینما، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم باشکوه گفت: زبان تشکر من از همراهی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه برای ابراز همدلی‌ گسترده‌ برای شهادت آقای رئیسی قاصر است.

وی افزود: برای من سخت است در خصوص کسی سخن بگویم که بیشترین تاثیر گذاری را در حیات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ام داشته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: خداوند توفیق داد سالهای سال هم نفس این شهید عالی مقام باشم. در همه سالهایی که توفیق همکاری شبانه روزی با رییس جمهور شهید را داشتم چیزی جز خدمتگزاری و علاقه زاید‌الوصف نسبت به تک تک شهروندان ندیده‌ام؛ در دوره کوتاه ریاست جمهوری شهید خدمت اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه گواهی می‌دهند که هیچ کاری نبوده که از دست ایشان بر بیاید و از شما عزیزان دریغ کند.

وزیر فرهنگ گفت: رئیس جمهور شهید به همه دغدغه‌های اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه توجه داشت، یک بار گفتم از هیچ محدودیتی سخن نگفتم مگر اینکه دعوت به سعه صدر و تعامل کند و از گشایشی صحبت نکردم مگر اینکه با همه وجود استقبال کند. در فقدان رییس جمهوری تراز و بنا بر فرمایش رهبر انقلاب جامع الاطراف هستیم.

وی افزود: شما اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه صاحب عزا هستید. توفیق یار شد با برخی از شما عزیزان هم کلام شوم و چیزی جز ابراز محبت، تاسف و تاثر از فقدان چنین شخصیت دلسوز و خدمتکاری نشنیدم . مردم ایران در مراسم تشییع پیکر ایشان نشان دادند به خدمتگزار واقعی خود عشق می ورزند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: رییس جمهور عزیز ما بسیار مظلوم و مکتوم بودند. بر خودش و ما‌ حرام کرده بود کلمه ای از ناامیدی و مشکلات بر زبان جاری کنیم.

Marasem-Shahid-Jomur2

وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: خودش را وقف حل مسائل و مشکلات مردم کرده بود؛ سه سال شب و روز نشناخت. به برخی از استان ها بیش از ده بار سفر کرد و حتی در یک مورد مستقیما از مسکو به جنوب کرمان رفت.

وی افزود: در یکی از سفرها ساعت ۴ صبح از ترکیه به تهران رسیدیم و در حالی که ایشان باید ساعت ۶ صبح به کرج می رفتند در محل فرودگاه ساعتی استراحت کردند تا بتوانند به سفر بعدشان برسند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مردم عزیز ایران خدمتگزار صدیق و شخصیت پرتلاشی را از دست دادند. اهالی فرهنگ و هنر پدری دلسوز، برادری مهربان و بزرگتری خیر اندیش را از دست دادند و انشاالله خداوند به همه ما قدرت صبوری در این غم بزرگ را عنایت کند.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه انشاالله خداوند بر درجات این شهید عزیز و همراهانش بیافزاید، تاکید کرد: معتقد هستیم رئیسی شهید برای گره گشایی از مشکلات ما دستش بازتر است و اینک در پیشگاه الهی انشاالله دعا گوی همه ما خواهد بود.

Marasem-Shahid-Jomur3

در این مراسم علاوه بر وزیر فرهنگ، سیدمحمد هاشمی جانشین وزیر فرهنگ، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ، محمود سالاری معاون امور هنری و یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشتند.

در کنار چهره‌های مختلف خانواده فرهنگ و هنر ده‌ها چهره مطرح سینما از این مراسم استقبال کردند. سیدضیا هاشمی، عبدالله علیخانی، محمدحسین فرحبخش، منوچهر شاهسواری، علی آشتیانی‌پور، سیدمحسن وزیری، هاتف علیمردانی، محمد کمالی‌پور، داریوش ارجمند، جهانگیر الماسی، ارسطو خوش‌رزم، مرتضی شایسته، محسن مسافرچی، جعفر دهقان، محسن علی‌اکبری، هادی مقدم‌دوست، سیاوش قاسمی، پدرام کریمی، غلامرضا گمرکی، عبدالستار کاکایی، حسین پرستار، عنایت بخشی، محمدحسین نیرومند، جواد اردکانی، سعید سعدی، روح‌الله سهرابی، غلامرضا فرجی، سعید الهی، رجبی فروتن، رضا توکلی، کیانوش گرامی، احمد نجفی، جمال شورجه، سیداحمد میرعلایی، ابر اهیم اصغری، مهدی کریمی، محمدرضا شفیعی، رضا بنفشه‌خواه، محمدرضا رحمانی، علی غفاری، سیدسعید سیدزاده، سیدحامد حسینی، منصور سهراب‌پور، جواد کاسه‌ساز، انسیه شاه‌حسینی، سیدمحمود رضوی، عبدالله باکیده و … از جمله سینماگران حاضر در این مراسم بوده‌اند.