سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۷ خرداد ۱۳۹۳ در ۱۰:۳۷ ق.ظ چاپ مطلب

رونمایی دو قطعه جدید فلاحی و یزدانی در کنسرت ویژه جانبازان/ ادای دین به خاطره شهدا

yazdani-fallahi

مازیار فلاحی و رضا یزدانی دو قطعه جدید در کنسرت ویژه جانبازان اجرا می‌کنند.

مازیار فلاحی و رضا یزدانی دو قطعه جدید در کنسرت ویژه جانبازان اجرا می‌کنند.

سوره سینما- به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه هماهنگی اجرای کنسرت مشترک یزدانی و فلاحی به مناسبت هفته جانباز برای جانبازان و خانواده شهدا، با حضور مهدی افضلی، مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر برگزار شد. مازیار فلاحی در این نشست از رونمایی یک قطعه جدید به نام «شانه‌های بی‌لباس» در کنسرت پیش رو خبر داد: «آهنگی از سال ۸۵ دارم که آن را در گوشه‌ای از دلم برای خود نگه داشته بودم. نام این قطعه شانه‌های بی‌لباس است که فکر می‌کنم زمان آن رسیده در حضور جانبازان این قطعه را برای اولین بار اجرا کنم. این قطعه مربوط به این است که شهدا را غسل نمی‌دهند و در این شعر می‌خواهم بگویم که باران شهدا را غسل می‌دهد. همچنین این قطعه به شهدای مفقودالاثری اشاره دارد که وقتی خانواده شهدا برای بدرقه‌شان می‌آیند هر کدام فکر می‌کنند فرزندشان در این تابوت است. این قطعه را هیچ‌گاه منتشر نکردم اما این اجرا دریچه‌ای را به رویم باز کرده و فکر می‌کنم روز ۸ خرداد همان روزی است که باید این قطعه رونمایی شود.»

او با اشاره به پیشنهاد معاونت هنری ارشاد برای اجرای این برنامه، گفت: این موضوع به دیدار هنرمندان موسیقی پاپ با جانبازان آسایشگاه ثارالله برمی‌گردد. اگرچه از آن زمان به بعد در کنسرت‌های خود میزبان تعدادی از جانبازان بودیم ولی این بار می‌توانیم تعداد بیش‌تری از این عزیزان را در کنار هم در کنسرت خود ببینیم. روزی که در آسایشگاه به دیدارشان رفتیم احساس کردیم جای افراد بسیاری در کنسرت‌های ما خالی است. بنابراین از پیشنهاد معاونت هنری استقبال کردیم. البته همواره خانواده شهدا و جانبازان بدون این‌که اطلاع داشته باشیم در کنسرت‌های ما حضور داشتند و گله داشتیم از این‌که با خرید بلیت به کنسرت‌ها می‌‌آمدند. در این شب اما انرژی بیش‌تری نسبت به اجراهای قبل خواهیم داشت و این بار با رضا یزدانی روی صحنه خواهم رفت.

فلاحی به درخواست جانبازان در همان دیدار برای اجرای قطعات شاد اشاره کرد و گفت که به همین دلیل قطعه‌های شاد را در این کنسرت اجرا می‌کنند. در بسیاری از کنسرت‌ها دستی روی شانه‌ام می‌خورد و یکی از فرزندان شهدا به خاطر قطعه‌ای مثل لیلا تشکر می‌کند. این برای من ارزشی دارد که هیچ‌گاه از یادم نمی‌رود.

فلاحی درباره همکاری با رضا یزدانی نیز گفت: اجرا در کنار رضا یزدانی برای من لذت‌بخش خواهد بود چون حس او را دوست دارم و با انرژی دو چندان اجرای خوبی خواهیم داشت. من آغازگر کنسرت با اجرای قطعاتی خواهم بود و در پایان نیز در سالن به تماشای اجرای قطعه بی‌نظیر خلیج فارس رضا یزدانی می‌نشینیم. هیچ‌کدام از این قطعه‌ها جنس و فضای سفارشی ندارند. اگر این چنین بود ترانه‌ای مثل لیلا پرطرفدارترین قطعه اجراهایم نبود. یا تهران ‌ـ طهران و خلیج فارس در کنسرت‌ها از رضا یزدانی بارها درخواست نمی‌شد. این نشان می‌دهد مردم با این قطعه‌ها ارتباط خوبی برقرار می‌کنند.

فلاحی همچنین اشاره کرد که برای این اجرا حتی نوازنده‌ها نیز دستمزدی دریافت نکردند: این کوچک‌ترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم. قطعا هر کار دیگری هم که بتوانیم برای این بزرگواران کشورمان انجام خواهیم داد.

رضا یزدانی از حال‌ و‌هوای اجرا برای جانبازان گفت: پیش از این در جشنواره موسیقی مقاومت با مازیار فلاحی اجرای مشترک داشتیم. اجرا در کنار مازیار را دوست دارم. این‌که در کنار هم برای جانبازان اجرا خواهیم داشت برای ما حس متفاوتی دارد. از معاونت امور هنری سپاس‌گزارم برای این‌که این فرصت را برای ما ایجاد کردند. نه جانبازان از فضای ما دور هستند و نه ما از فضای جانبازان، به همین دلیل اجرایی پرشور و دوست‌داشتنی همانند همیشه خواهیم داشت. تنها تفاوت این کنسرت با بقیه اجراهایم در این است که اگر در اجراهای دیگر از بین کارهای ملی و حماسی‌‌ام چند کار را انتخاب می‌کردم در این اجرا تمامی آن قطعه‌ها را اجرا خواهم کرد. کارهایی مانند تهران ـ طهران، خلیج فارس،‌ شهید جهان‌آرا و میراث ماندگار را در بین کارهایم از همه بیش‌تر دوست دارم و در این کنسرت اجرا خواهم کرد.

او هم در این اجرا از قطعه‌ای جدید رونمایی می‌کند: قطعاتی با حال‌و‌هوای ملی میهنی مانند داغ، خلیج فارس و میراث اجدادی را اجرا خواهم کرد. قطعه میراث اجدادی برای اولین بار اجرا خواهد شد و در واقع این کنسرت رونمایی از این ترانه است که امیدوارم در آلبوم بعدی‌ام نیز گنجانده شود.

یزدانی معتقد است مردم دوست دارند در این شب در کنار جانبازان باشند: «بسیاری از مردم دوست دارند در این برنامه با ما شریک شوند. اگر درخواستی از سوی مسئولان برای اجرای چنین کنسرت‌هایی در محیطی بزرگ‌تر وجود داشته باشد تا امکان حضور سایر مردم در کنار خانواده شهدا و جانبازان فراهم شود، مردم استقبال بسیاری خواهند کرد.

مهدی افضلی، مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر، نیز اعلام کرد که اجراهای مشترک توسط خواننده‌های موسیقی پاپ برای جانبازان و خانواده شهدا ادامه خواهد داشت: «با توجه به اعلام آمادگی از سوی خواننده‌های موسیقی سنتی، برنامه‌هایی نیز در این بخش طراحی خواهد شد. همچنین برنامه‌ای گسترده‌تر در فضای باز برای جانبازان پیش‌بینی شده است.

او با قدردانی از همکاری بنیاد شهید برای دعوت از جانبازان و خانواده شهدا، گفت: در دیدار خواننده‌های پاپ با جانبازان، خود آن‌ها خواستار حضور در اجراهای صحنه‌ای این هنرمندان بودند. زمانی که این هنرمندان نیز قطعه‌هایی در وصف رشادت‌ها و ایثار جانبازان و شهدا دارند، نشان می‌دهد فضای آن‌ها از هم دور نیست. باید از فرصت موسیقی پاپ و مخاطب گسترده این موسیقی استفاده کرد. این موسیقی می‌تواند به راحتی بسیاری از سیاست‌های فرهنگی ما را اجرایی کند.

کنسرت مشترک رضا یزدانی و مازیار فلاحی برای جانبازان و خانواده شهدا، به مناسبت هفته جانباز و به همت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه توسعه هنرهای معاصر، پنج‌شنبه ۸ خردادماه ساعت ۲۱ در برج میلاد اجرا می‌شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>