سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۳ مهر ۱۳۹۱ در ۱۱:۱۴ ب.ظ چاپ مطلب
کثیریان:

انتخاب «یه حبه قند» برای اسکار درست بود

انتخاب «یه حبه قند» برای اسکار درست بود

یک منتقد سینما با تأکید بر ویژگی‌های فیلم «یه حبه قند» انتخاب این فیلم را برای اسکار درست و دقیق ارزیابی کرد.

یک منتقد سینما با تأکید بر ویژگی‌های فیلم «یه حبه قند» انتخاب این فیلم را برای اسکار درست و دقیق ارزیابی کرد.

کیوان کثیریان درباره تحلیل خود از انتخاب «یه حبه قند» به عنوان نماینده اسکار به خبرنگار سوره سینما گفت: ابتدا باید از هیئت انتخاب تشکر کرد که در این دو سال بدون توجه به حاشیه و با تحلیلی درست عمل کرده است. با اختلاف‌های به وجود آمده در سینما، انتخاب نماینده اسکار می‌توانست با حاشیه همراه باشد که این اتفاق نیفتاد.

وی افزود: هیئت انتخاب بدون توجه به حواشی و تأثیرپذیری از آنها درست‌ترین انتخاب را معرفی کرد. فیلم «یه حبه قند» با توجه به مجموع ویژگی‌هایش انتخاب اول ما بود و صلاحیت و استحقاق این را داشت که نماینده ایران در اسکار معرفی شود. هیئت انتخاب هم به درستی این صلاحیت را تشخیص داد.

کثیریان گفت: اما باید توجه داشته باشیم که موفقیت یک فیلم در اسکار، دیده شدنش و راهیابی اش به مرحله نهایی و سرانجام کسب اسکار شرایط پیچیده‌ای دارد. فیلم حتما باید توسط اعضای آکادمی دیده شود. موفقیت‌های بین‌اللملی فیلم و پشتیبانی یک پخش‌کننده قوی می‌تواند شانس موفقیت را بالا ببرد.

این روزنامه‌نگار افزود: «یه حبه قند» در سال گذشته در بخش موفقیت بین‌المللی چندان مطرح نشده و این کاستی است به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم در فرصت باقی مانده یک پخش‌کننده بین‌المللی فیلم را در سطوح گسترده جهانی معرفی کند و فیلم دیده شود تا احتمال موفقیت «یه حبه قند» افزایش پیدا کند.

کثیریان ادامه داد: البته باید توجه داشت که سایقه نداشته است که یک کشور دو سال پیاپی در اسکار موفق شود اما به هر حال ما باید از فرصت های این چنینی و بین المللی استفاده کنیم. انتخاب نماینده اسکار در هر شرایطی حتی اگر امید به موفقیت بسیار پایین باشد باید صورت بگیرد.

این منتقد سینما افزود: با توجه به موفقیتی که سال گذشته فیلم «جدایی نادر از سیمین» کسب کرد انتخاب امسال ما باید به اعضای آکادمی اسکار نشان دهد که موفقیت فیلم «جدایی نادر از سیمین» اتفاقی نبوده و این فیلم نماینده‌ای از سینمایی حرفه‌ای بوده است. به همین دلیل ما موظفیم که هر سال بهترین گزینه را معرفی کنیم.«یه حبه قند» انتخاب درستی است و هیئت انتخاب هم به درستی انتخاب کرده است.

وی گفت: نباید توقع داشته باشیم امسال هم موفقیتی همچون سال گذشته داشته باشیم. مهم این است که اعضای آکادمی که نگاهشان به ایران بیشتر جلب شده است امسال هم با نماینده ای اصلح روبه رو شوند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>