سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۵ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۰۳ ق.ظ چاپ مطلب

بازدید ایوبی از نمایشگاه دستاوردهای فن‌آوری سینمایی

ayubi-sanati

دکتر حجت‌الله ایوبی عصر یکشنبه ۱۴ خردادماه از نمایشگاه دستاوردهای فن‌آوری سینمایی بازدید کرد.

دکتر حجت‌الله ایوبی عصر یکشنبه ۱۴ خردادماه از نمایشگاه دستاوردهای فن‌آوری سینمایی بازدید کرد.

سوره سینما- به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، سید مصطفی ابطحی قائم مقام اقتصاد سینما و معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و سمعی و بصری، به همراه جمعی از سینماگران و مدیران شرکت های سینمایی عصر یکشنبه ۱۴ خرداد در پارک فناوری پردیس حضور یافتند.

حجت الله ایوبی در این مراسم با تقدیر از معاونت علمی ریاست جمهوری به دلیل برگزاری جلسه یاد شده اظهار کرد: برای همه همکاران دیدن این شهرک خالی از لطف نیست. بخش های مختلفی در پارک فناوری حضور دارند اما صنعت سینما و هنر در این پارک غایب است. خیلی از کاستی ها را شاید بتوان با واردات حل کرد اما در عرصه فرهنگ و هنر نمی توان کار وارداتی کرد و نمی توانیم فیلم وارد کنیم.

رییس سازمان سینمایی اظهار کرد: در بسیاری کشورها، سینما در وزارت صنعت تعریف می شود؛ در ۱۹۵۰ مانرو در فرانسه سینما را از وزارت صنعت به وزارت فرهنگ آورد اما سینماهمواره در محتوایی فرهنگی قرار دارد.

ایوبی با یادآوری این که امروز سینما رقبای زیادی از جمله تلویزیون و موبایل و دیگر رسانه ها دارد توضیح داد: مردم حق انتخاب دارند که به سینما بروند و روی پرده فیلم ببینند و یا در منزل نظاره گر آثار باشند. مردم امروز به تماشای فیلم هایی می نشینند که دیدنی باشد و اگر در صنعت سینما به روز نشویم مخاطبان خود را از دست می دهیم.

وی تاکید کرد: به روز آمدی در سینما یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. یقین داریم همانگونه که سینماگران ما با دست خالی در دنیا سَری در میان سَرها دارند در عرصه صنعتی نیز می توانیم موفقیت های قابل توجهی را کسب کنیم. سینماگران و فعالان صنعت سینما با علاقه به ایران اسلامی کار کردند و من از کارگاه برخی از این دوستان دیدن کردم.
ایوبی ادامه داد: با توجه به هزینه های بسیار صنعتی شدن سینما، از سازمان سینمایی به تنهایی کاری ساخته نیست و عزم ملی برای صنعتی شدن سینما لازم است و باید نهادهای مختلف از سینما حمایت کنند.

ایوبی توضیح داد: در همه محافل از سینما حرف زده می شود و نمایندگان مجلس، علما، روحانیون و لایه های مختلف اجتماعی از سینما حرف می زنند. ما از نوادر کشورهای دنیا هستیم که رشد ۱۰۰ درصدی مخاطبان سینما را با توجه به تعداد اندک تماشاگران در سال اخیر داشته و این امر نشان از علاقه مردم به سینما دارد از این رو باید فیلم های خوب تولید کنیم. اگر مخاطبان به این نتیجه برسند که کیفیت فیلم ها خوب نیست سینما با خطر مواجه می شود.

وی خطاب به سینماگران و فعالان سینما در بخش های مختلف اظهار کرد: امیدوارم در آشنایی ما و شما با پارک فناوری پردیس، اتفاقات خوبی رخ دهد و هرجا سخن از نوآوری و فناوری است صنعت سینما را نیز ببینیم. یقین داریم اگر اراده های کوچک عجین شوند، سینمای ما چند گام بزرگ در زمینه صنعت بر خواهد داشت.

ایوبی تصریح کرد: فعالان این عرصه با عِرق ایرانی با دست خالی تلاش می کنند و موفق هم هستند و امیدوارم شب های قدر که در پیش است شب های قدر سینمای ایران باشد و صنعت سینما نیز در راه شکوفایی قرار گیرد. امیدوارم در فرصت های باقی مانده از دولت تدبیر و امید، شاهد نتایج امیدها و پدیده ها باشیم و از این پس بتوانیم برای شما کاری انجام دهیم.

ایجاد پردیس فرهنگی

سید مصطفی ابطحی قائم مقام اقتصاد سینما و معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و سمعی و بصری نیز در این مراسم اظهار کرد: جمع حاضر مدیران و فعالان مراکز خدمات فنی پشتیبانی لابراتوآر صدا و تصویر، فیلملسازی، تدوین و مراکز مختلف دیگر هستند و از حضور این بزرگواران در این جلسه به دعوت سازمان سینمایی، تشکر می کنم.

وی یادآور شد: رییس سازمان سینمایی پیشتر ملاقاتی را با معاون علمی ریاست جمهوری داشتند و مقرر شد در پارک فناوری پردیس حضور داشته باشیم. مدیران بسیار گله می کردند که حوزه فرهنگ در سال های اخیر حوزه اقدام و استفاده از فرصت ها نبوده و از فرهنگ در پارک فناوری پردیس خبری نیست. ما وعده گرفتیم اگر تسهیلات خوبی در این پارک ارائه شود فعالان فرهنگی در این بخش حضور می یابند.

ابطحی یادآور شد: مدیران پارک فناوری پردیس نیز در ادامه اعلام کردند فاز سوم این پارک را به عنوان ‘پردیس فرهنگ’ نامگذاری کنند و موسسات و شرکت های تولید فرهنگی در این فاز مستقر شوند و احساس کردیم این وعده از دل و جان است.

وی تاکید کرد: در جلسات بعدی اعلام شد که مزایای خوبی به شرکت ها و موسسات تولیدی فرهنگ ارائه خواهد شد و امروز این وعده ها در این جلسه به جا آورده شد.
معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی اظهار کرد: درخواست داریم بخش مظلوم فرهنگ بیشتر یاری شود و فعالان این بخش دغدغه دارند و اگر سینمای ایران رو به آینده دارد بخش اعظمی از مشکلات آن بر دوش فعالان سینمایی است که در این بخش حضور دارند.

ابطحی گفت: امیدواریم دوستان نیز به دغدغه های حوزه تولید فرهنگی توجه کنند و آیین نامه ها و مسائل مربوط را با دیدباز با مدیران فرهنگی تبادل کنند و اقدامات قابل توجهی انجام شود.
وی یادآور شد: امیدواریم در نمایشگاه فناوری های سینمایی که اواخر سال جاری برگزار خواهد شد معاونت علمی ریاست جمهوری نیز حضور داشته باشد

تزریق فناوری در فرهنگ

در ادامه این مراسم برخی فعالان و دست اندرکاران سینمایی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اظهار نظر کردند. سید محمد حسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: از حوزه علمی فناوری ریاست جمهوری، باید فناوری را در حوزه فرهنگ تزریق کنیم و این نگاه که فرهنگ صرفا هزینه زا است تغییر کند و فرهنگ به یکی از راه های درآمد زایی تبدیل شود.

وی یادآور شد: ستاد توسعه های فرهنگی باید فناوری را به خدمت فرهنگ بیاوریم. از جایی که معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به دنبال حمایت از این حرکت است ابزاری بنام حمایت از شرکت های دانش بنیان در دست دارد که در اختیار این راه قرار می دهد.

دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری توضیح داد: برای عبور از فرآیند دانش بنیان شدن، باید فرآیندی برای شرکت های سینمایی انجام شود. در ستاد تلاش می کنیم لیست فعالیت ها و خدمات را با فعالیت های شرکت های سینمایی منطبق کنیم.

سجادی نیری اظهار کرد: تصحیح رنگ، صداگذاری و دیگر مسائل سینمایی با فناوری گره خورده است و اگر انطباق مورد نظر به درستی انجام گیرد شرکت های فعال سینمایی می توانند فعالیت کنند و هزینه فیلم های فاخر به جیب متخصصان کشور خودمان برود.

همچنین در این جلسه درباره چگونگی ثبت نام متقاضی شرکت های دانش بنیان از طریق سامانه پارک فناوری پردیس توضیحاتی ارائه شد. حاضران با تسهیلات درنظر گرفته شده برای شرکت های دانش بنیان و معافیت های مالیاتی آنها آشنا شدند. در ادامه پارک فناوری پردیس و فعالیت های انجام شده در آن، در قالب کلیپی تصویری به حاضران معرفی شد. بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فناوری سینمایی که به همت پارک فناوری پردیس در این پارک با حضور برخی فعالان سینمایی برگزار شده بود از دیگر بخش های این مراسم بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>