سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۴ بهمن ۱۳۹۴ در ۱۱:۳۰ ق.ظ چاپ مطلب
ایوبی در برنامه «هفت» بیان داشت:

همه شاخص‌های سینمای ایران امیدوارکننده است / پروانه ساخت حتی دردی از ممیزی دوا نمی‌کند

ayubi-haft

حجت الله ایوبی ۱۴ بهمن ماه در دومین شب از برگزاری جشنواره فیلم فجر با حضور در برج میلاد کاخ جشنواره، میهمان ویژه نخستین قسمت از ویژه برنامه سینمایی «هفت» به مناسبت برگزاری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر شد.

به گزارش سوره سینما ، ایوبی درخصوص وضعیت سینمای ایران بیان داشت: شما چندبار در برنامه تان گفتید با من دعوا دارید، من اما با هیچ کسی دعوا ندارم. برایم جالب است بهروز افخمی نخستین سینماگری است که از یک مدیر سینمایی می خواهد او را تحویل نگیرد. من فکر می کنم آمار و ارقامی که شما درخصوص وضعیت نمایش فیلم ها در سینمای ایران بیان می کنید نیاز به تحلیل بیشتر دارد. من اعتقاد دارم سینمای ایران ورشکسته نیست و بلعکس به سمت امید و پیشرفت می رود. همه شاخص هایی سینمای ما امیدوارکننده است.

وی افزود: اگر می خواهیم سینمای ایران را با دیگر کشورها مقایسه کنیم، باید در نظر بگیریم تعداد سالن های سینما در کشورهای روبه جلو در سینما ۳ الی ۴ هزار سالن سینما است. در همان کشورها نیز ۲۰ درصد فروش مربوط به سینمای ملی است و ۸۰ درصد مربوط به فیلم های سینمای آمریکاست. سال گذشته بیش از ۱۲ میلیون نفر مخاطب سینمایی داشتیم و امسال ۱۳ الی ۱۴ میلیون نفر به سینما رفته اند و فیلم های ایرانی را دیده اند. اگر هر شهر ایران یک سالن سینما داشت این عدد قطعا چندین برابر می شد.

رئیس سازمان سینمایی کشور ادامه داد: بنابراین مقصر مردم نیستند که سینما نمی روند، چون اساسا سینمایی نیست که بروند. من مدیر نیز نمی توانم سالن بسازم، چون پول ندارم. این مدیران شهری هستند که باید به کمک بیایند و در هزینه های عمرانی خود در نظر بگیرند.

ایوبی ادامه داد: من فکر می کنم مردم ما در شهرستان ها ظرفیت اصلی سینمارو هستند و سینمارفتن یک آئین دور هم جمع شدنی ست که خانواده ها می پسندند.

رئیس سازمان سینمایی با اعلام خبر احداث ۹۰ سالن سینمایی جدید اظهار داشت: همین الان ۹۰ سالن سینمایی جدید و خوب توسط بخش خصوصی و با حمایت ما در حال ساخت است. سال آینده را من سال پرفروشی برای سینمای ایران می دانم. نهایتا من آینده سینمای ایران را بسیار امیدوارکننده می بینم.

در ادامه بهروز افخمی بیان داشت: اما من معتقدم با افزایش تعداد سالن سینما ظرفیت تماشاگران الزاما افزایش نمی یابد. چون همین الان ضریب اشغال صندلی های سینماها کمتر از ۵ درصد است و اگر قرار بر پرشدن شان بود، همین تعداد پر می شد.

مجری برنامه «هفت» ادامه داد: بسیاری از فیلم هایی که امروز به عنوان فیلم سینمایی ساخته می شود، فیلم های تلویزیونی است و تماشای آن از تلویزیون چیزی کمتر از سینما نیست. لذا خیلی با این فیلم ها نمی توان به سینماداری امیدوار بود. بسیاری از فیلم های امروز ملودرام هایی هستند که به اسم انتقاد اجتماعی تولید می شوند اما در حقیقت چیزی بیشتر از یک تله فیلم نیستند.

افخمی خاطرنشان کرد: من مشخصا نظرم این است که سینما یا باید تمام صد در صد دولتی باشد و یا صد در صد خصوصی.

در ادامه ایوبی پاسخ داد: به نظر من هر دوی اینها معقول نیست. سینمای ایران در وضعیتی است که نیاز به حمایت دارد. به طور مثال باید به گروه هنر و تجربه توجه ویژه کرد. امسال از ۱۹۵ فیلم رسیده به جشنواره تنها نزدیک به ۳۵ فیلم با حمایت دولتی تولید شده بود. یعنی سینمای دولتی چیزی حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد آنها را با وام شامل می شود.

رئیس سازمان سینمایی با بیان آنکه سیاست ما حمایت پس از تولید است، گفت: خطر سینمای دولتی و سفارشی، خطر قطع ارتباط سینماگر با مردم است.

در ادامه ایوبی درخصوص پروانه ساخت فیلمهای سینمایی و اختیار کارگردان ها گفت: اگر ما واقعا می خواهیم به بازار سینما راه بیابیم باید شرایط کامل را برای سینماگر فراهم کنیم. باید پای مجوزهای خود بایستیم، سالن های سینمایی فراهم کنیم و شرایط بازگشت سرمایه او را فراهم کنیم.

در ادامه بهروز افخمی پاسخ داد: به نظر من راه پر کردن سالن های سینمایی این است که فیلمی ساخته شود که حمایت دولتی را نداشته باشد تا سینماگر مجبور باشد مردم را به سینماها بکشاند.

ایوبی نهایتا بیان داشت: حرف شما حرف درستی است. من مصاحبه هم کردم و بلند بیان کردم که ضرورت پروانه ساخت را نمی فهمم و اگر فیلمسازی بتواند تعهد کار خود را بدهد، ما استقبال می کنیم. پروانه ساخت حتی دردی را هم برای ممیزی حل نمی کند و ضدممیزی است. اگر شما پذیرفتی در سینمای ایران و این نظام فیلم بسازی، باید به قواعد آن متعهد باشی.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>