سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۲ خرداد ۱۳۹۵ در ۱۱:۵۴ ق.ظ چاپ مطلب

GEM به فکر الگوبرداری از شبکه‌های صداوسیما افتاد!

gem-tv

شبکه GEM به دنبال افزایش تعداد کانال‌های تلویزیونی و تأسیس کانال GEM مستند است.

به گزارش سوره سینما، به دنبال افزایش تعداد بینندگان شبکه مستند سیما و بالا رفتن ناگهانی اقبال عمومی نسبت به تماشای مستند از تلویزیون، این بار خبر از ایجاد شبکه GEM مستند به گوش می‌رسد که احتمالاً الگوبرداری از روشی خواهد بود که صداوسیما آن را با موفقیت انجام داده است. سال گذشته«جوان» طی گزارشی از برنامه‌ریزی شبکه GEMبا سرمایه‌گذاری چند کشور منطقه برای گسترش فعالیت‌های رسانه‌ای‌اش خبر داده بود. اکنون شنیده‌های «جوان» حکایت از عزم این مجموعه برای افزایش تعداد کانال‌های تلویزیونی و راه‌اندازی GEM مستند است.

شبکه BBC فارسی مدتی به دنبال همکاری با مستندسازان ایرانی جهت تأمین برنامه‌های مستند خود بوده است و چند سالی به دلیل مسائل داخلی همکاری‌هایی میان مستند‌سازان ایرانی و این شبکه بریتانیایی برقرار شد که در نهایت به بازداشت مستندسازان همکار این شبکه و اعلام ممنوعیت همکاری میان هنرمندان ایرانی و شبکه BBC منجر شد. BBC  در سال‌های اخیر هم به صورت جسته و گریخته اقدام به پخش مستند‌های ایرانی کرده است. یکی از مستند‌سازانی که آثارش از BBC پخش شده است در مصاحبه با «جوان» می‌گوید: چند سال پیش به دلیل شرایطی که وجود داشت، بسیاری از مستندساز‌ها آثارشان را به  BBC می‌دادند، اما الان حدود دو سال است که شبکه مستند سیما با رفتار حرفه‌ای و توأم با احترامی که داشته است، باعث جذب مستندسازها شده و همه دوست دارند برای این شبکه کار کنند و آثارشان از این شبکه پخش شود، این بار وقتی BBC از من خواست فیلمم را در اختیار آنها بگذارم، قبول نکردم و قید پولی را که می‌خواستند به من بدهند، زدم. این مستند‌ساز تأکید می‌کند: شبکه مستند باعث شده مردم با تلویزیون آشتی کنند. در این شرایط تصمیم راه‌اندازی شبکه GEM مستند هم می‌تواند الگوبرداری از یک شبکه موفق صداوسیما باشد و هم تلاش برای خدشه وارد کردن به موفقیت شبکه مستند. البته اکنون استقبال مستندسازان به عنوان تأمین‌کنندگان اصلی محتوای شبکه مستند نسبت به همکاری با این شبکه و نظر مثبتشان نسبت به رویکرد شبکه مستند احتمالاً کار شبکه GEM را مانند BBC در تهیه مستند‌های ساخته شده در ایران با سختی روبه‌رو خواهد کرد. مگر اینکه در آینده نوع رفتار صداوسیما با شبکه مستند تغییر کند و باعث دور شدن فیلمسازان سینمای مستند از صداوسیما شود که آنگاه آغوش شبکه ماهواره‌ای برای همکاری با آنها باز خواهد بود.

منبع: روزنامه جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>