سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۲۳ مرداد ۱۳۹۵ در ۲:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب
دلنوشته مدیر عامل موزه سینما در سالروز تولد علی حاتمی؛

خالق فیلم «مادر» پایه گذار سینمای ملی بود/ با نام حاتمی به خود می‌بالیم

ali-hatami

محمد حیدری، مدیرعامل موزه سینما معتقد است علی حاتمی مولفه های ادبیات ایران و سینمای ملی را می شناخت و دلیل ماندگاری این فیلمساز در تاریخ سینمای ایران هم توجه به همین مولفه های بومی بوده است.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی موزه سینما، محمد حیدری مدیرعامل موزه سینما به مناسبت سالروز میلاد علی حاتمی دلنوشته ای را نوشت.

متن پیام محمد حیدری به این شرح است:

«امروز زادروز مردی است که سینما را کامل می دانست و در  درام نویسی دستی توانا داشت. علی حاتمی موسیقی را می شناخت و نقاشی را می فهمید.

علی حاتمی نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون بود که مولفه های ادبیات ایران و سینمای ملی را می شناخت و دلیل ماندگاری حاتمی در تاریخ سینمای ایران هم توجه به همین مولفه های بومی بوده است.

کیست که فیلم هایی چون «مادر»، «دلشدگان»، «کمال الملک» و «هزاردستان» را ندیده باشد و به جذابیت های فرهنگ ملی و ایرانی پی نبرده باشد. درست گفته اند که علی حاتمی سعدی سینمای ایران و از پایه گذاران سینمای ملی بوده است.

درست است که علی حاتمی دیگر در میان ما نیست، اما سینمای ایران با آثاری که این فیلمساز به جای گذاشته به خود می بالد.

باید درود فرستاد بر روح علی حاتمی فیلمساز شهیر ایران زمین که چهل سال پیش نخستین اثر سینمایی خود و البته نخستین فیلم موزیکال تمام رنگی تاریخ سینمای ایران را ساخت و به نام خود در تاریخ سینمای ایران به ثبت رساند.

معتقدم آنچه امروز بسیاری در آینه ندیده و نمی بینند، حاتمی بزرگ با نگاهی هنرمندانه، ظریف و دلسوزانه در خشت خام دید.

از یاد نمی بریم که هنر متعلق به تاریخ است و تاریخ همواره از هنرمندان یاد می کند. از همین رو علی حاتمی به عنوان یک سینماگر هنرمند در تاریخ زنده است و جهان بینی این فیلمساز ما را متوجه گذشته خود می کند و از یاد نمی بریم که هیچ جامعه ای بی نیاز از اندیشه گذشتگان خود نیست.

امروز جای علی حاتمی در سینمای ایران خالی است اما نامش همیشه در تاریخ سینمای ایران ماندگار خواهد بود.

محمد حیدری/ مدیرعامل موزه سینما»


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>