سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲ شهریور ۱۳۹۵ در ۵:۳۰ ب.ظ چاپ مطلب
رئیس حوزه هنری:

«ایستاده‌ایم ۲» روایتی از غیرت و غرور ملی است/ نمی‌خواهیم پاسخگوی شایعات ژورنالیستی باشیم/ چشم انتظار «ایستاده‌ایم ۳» هستیم

momeni-istadeim

محسن مومنی‌شریف گفت: «ایستاده ایم ۲» دستاورد قابل افتخاری برای مجموعه هنر انقلاب اسلامی داشته و حوزه هنری با تمام وجود از انگیزه مقدس، عزم جهادی و خوش سلیقگی جوانان سازنده این اثر حمایت می کند و چشم انتظار «ایستاده ایم ۳» و دیگر آثار با افتخار در این زمینه است.

به گزارش سوره سینما به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در جمع مدیران ستادی حوزه هنری ضمن تقدیر و تشکر از عوامل آفریننده‌ی نماهنگ باشکوه و عزتمند “ایستاده ایم تا آخرین قطره خون”، اظهار کرد: خدا را سپاسگزار هستیم که حاصل ذوق و زحمات هنرمندان جوانمان مورد توجه و تحسین ملت عزیز و هنرشناس ایران قرار گرفت.

وی ادامه داد: از هنگام رونمایی این نماهنگ در تالار سوره که در نوع خود مراسمی بی مانند بود، تا نمایش آن در شبکه‌های مختلف سیمای جمهوری اسلامی ایران و تلویزیون‌های همسو در منطقه و شبکه‌های مجازی، مدام تهیه‌کنندگان این اثر هنری فاخر و ما خدمتگزارانشان مورد لطف و محبت و تحسین بینندگان بوده ایم. بسیاری از هنرمندان سرشناس و متعهد کشور و سرداران جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی  تا مسئولان محترم در جلسات متعدد و گوناگون، بزرگوارانه و مهربانانه مشوق هنرمندان جوانمان در این راه بوده اند.

مومنی شریف همچنین از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و همه رسانه‌هایی که در پخش این اثر و انعکاس اخبار آن کوشیدند، قدردانی کرد و افزود: از همکاران و مدیران سینماهای حوزه هنری هم انتظار دارم  در بین سأنسها از نمایش ایستاده ایم تا آخرین قطره خون غفلت نکنند.

برخی انتقادها برای ما عین تشویق و تحسین بود

رئیس حوزه هنری خاطرنشان کرد: در کنار تشویق‌ها، کسانی هم عصبانی شدند و به ویژه در فضای مجازی به سازندگان نماهنگ تاختند که چنین واکنشی طبیعی است. وقتی در این تراز و سطح و با این منطق و بیان قوی، علیه آمریکا افشاگری می‌کنید و در‌باره سرنوشت استکبار، آینده‌ای را نوید می‌دهید که ملهم از بشارتهای قرآنی است، معلوم است که دوستان و سینه چاکان آمریکا خوششان نیاید و اهانت کنند. این برای ما عین تشویق و تحسین است.

مومنی با تاکید بر این که از برخی دوستان و همسنگرانمان در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی توقع برخی واکنش ها را نداشتیم، عنوان کرد: از کم لطفی عده‌ای از دوستانی که می پنداریم برادران و همسنگران ما هستند، انتظار نداشتیم. ولو این که در بعضی امور با هم اختلاف سلیقه داشته باشیم. این دوستان اگر در این نماهنگ در مسایل فنی و به ویژه در امور ظریف مهندسی پیام با ما اختلاف داشته باشند، بعید می دانم در ضد آمریکایی بودن آن تردید داشته باشند. در این صورت، آمریکا واقعاً چکار می توانست انجام دهد که به اندازه این دوستان ما موفق به تخریب این کار و دلسردی سازندگانش شود؟

درباره قیمت تمام شده نماهنگ «ایستاده‌ایم ۲» بر اساس اطلاعات غلط نظر دادند

وی اظهار داشت: درست فردای نمایش موفق این نماهنگ، پاس گل را یکی از روزنامه‌های متعلق به جبهه فرهنگی انقلاب داد. درباره قیمت تمام شده این نماهنگ احتمالاً بر اساس اطلاعات غلط، خیال بافی کردند و رقمی را اعلام کردند که غیرواقعی بود و به دنبالش به این جوانان هنرمند و انقلابی و با اخلاص پیرایه هایی بستند که حتماً در این دنیا و در دنیای دیگر مسئولیت دارد. به دنبال آن عده‌ای هم که به هر دلیل با حوزه هنری و یا این دوستان خرده حسابی داشتند، از روی بدفهمی و یا به هر علت دیگری، همین خط را گرفتند و ساختند و پرداختند و تحویل سایت ها و رسانه های معاند و ضد انقلاب دادند تا جایی که دست به دست، به سایت رادیو فردا رسید. خسته نباشند! این یکی از آسیب های جبهه فرهنگی انقلاب است که امیدوارم کسانی که در این زمینه احساس مسئولیت می کنند به آن توجه داشته باشند.

مومنی تصریح کرد: بنده به نمایندگی از همه کسانی که کار هنرمندان جوان و انقلابی ما را تحسین کرده‌اند و به نمایندگی از مسئولان نظام به همکاران عزیزم می‌گویم، این نامهربانی‌ها در عزم شما تأثیر نگذارد. حوزه هنری با تمام وجود از انگیزه مقدس، عزم جهادی و خوش سلیقگی شماها حمایت می کند و  چشم انتظار «ایستاده ایم ۳ » و دیگر آثار با افتخارتان هستیم .

«ایستاده ایم ۲» دستاورد قابل افتخاری برای هنر انقلاب داشته است

رئیس حوزه هنری با تاکید بر این که «ایستاده ایم ۲ » دستاورد قابل افتخاری برای مجموعه هنر انقلاب اسلامی داشته است، گفت: «ایستاده‌ایم ۲» اولاً، از حیث پیام و موضوع، با منطق جنگ نامتقارن به هدفی زده است که بیش از این حداقل بنده فراوان در عرایضم گلایه می کردم که چرا ادب و هنر ما و به ویژه سینمای ما، در پرداختن به دشمن و مخصوصاً آمریکا عقیم است. خوب در این اثر از سینما آبروداری شد و بزرگان سینمای انقلاب هم این کار را پسندیدند. حتماً بعد از این هم به شرط این که شرایط فراهم شود، آنان هم همین مسیر را ادامه خواهند داد.

او با اشاره به این که ایستاده ایم ۲ یکی از محصولات باشگاه فیلم سوره سوره است، اظهار کرد: در فرآیند کار باشگاهی برخلاف پروژه هایی که به تیم های حرفه ای سپرده می‌شود، خروجی تنها یک محصول هنری نیست بلکه تمام زمان اجرای پروژه فرصت مغتنمی است برای تربیت و تجربه اندوزی جوانان مستعدی که با پروژه همکاری دارند. در فرآیند ساخت این نماهنگ، مجموعه ای از جوانان عزیزمان معرفی شدند که ان شاء الله بعد از این هر یک می توانند آثاری دراستاندارد «ایستاده ایم ۱، ۲ و …» خلق کنند. به عنوان مثال، بعد از اتمام کارهای فنی ایستاده ایم، توسط عده ای از همین عوامل و با کارگردانی آقای مهدیار عقابی که در این اثر  دست یار کارگردان بودند و با محوریت آقای شفاه، نماهنگ ارغوان با موضوع مدافعان حرم تولید شد که خوشبختانه به شدت مورد توجه مردم و مورد تشویق وستایش رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفت.

مومنی ادامه داد: در این سه – چهار سال اخیر آورده های باشگاه فیلم سوره برای هنر انقلاب اسلامی خیلی فراتر از سرمایه گذاری‌های ما بوده است. انشاء الله مردم ما امسال و سال‌های آینده بعضی از معرفی شده‌های باشگاه را خواهند دید.

تمام بخش‌های این نماهنگ با تکیه بر توانایی‌های طراحان داخلی تولید شده است

وی همچنین گفت: در ایستاده‌ایم همکاران ما برای صحنه‌های متعدد به ویژه در نمایش با شکوه خشم دریا در درهم کوبیدن ناوهای آمریکایی موفق شدند از تکنولوژی سی جی استفاده کنند. سال‌ها پیش، سینماگران ما مجبور بودند برای استفاده از این تکنولوژی دست به دامن هنرمندان و تکنسینهای کشورهای دیگر شوند و آن هم با هزینه های بالا. این موفقیت غیر قابل قیمت گذاری است. بنده به کارگردان محترم و به ویژه جناب آقای مطوری تبریک عرض می کنم. البته همه می دانیم فعلاً استفاده از تکنولوژی سی جی پرهزینه است. خوشبختانه این فن آوری امروز در اختیار ماست و با افتخار اعلام می کنیم که تمام بخش های این فیلم با تکیه بر توانایی های طراحان داخلی تولید شده است که واقعاً دستاورد مهمی است و این موفقیت‌ها قابل قیمت گذاری نیست.

مقایسه خرید جهیزیه عروس با تولید فیلم، کوتاه فکری است

مومنی با بیان این که برخی با مقیاس «جهیزیه عروس» درباره تولید این گونه فیلم‌ها و نماهنگ‌ها قضاوت می‌کنند؛ گفت: با این نگاه کوته فکرانه هیچ اثر فاخری نباید تولید شود. فیلم پرافتخار “محمد (ص)” نباید تولید می شد چون بالای صد  میلیارد هزینه برداشته است و لابد با صد میلیارد خیلی می شد جهیزیه عروس تهیه کرد.

بخشی از هزینه «ایستاده‌ایم…» به اموال حوزه هنری افزوده شده است

وی افزود: اما هزینه تمام شده ایستاده‌ایم تا آخرین قطره خون چقدر شده است؟ بنده می گویم بسیار کمتر از آنی است که شایعه کرده اند و این در حالی است که بخشی از هزینه‌ها هم هزینه‌های سرمایه‌ای است و به اموال حوزه‌هنری افزوده شده است. اما دلیلی نداریم برای دفاع از خود در برابر تهمت های ژورنالیستی صورت حساب و اسناد ارائه کنیم. کسی چنین حقی ندارد. این دامی است که اگر گرفتارش شویم وقتمان را می گیرد و نتیجه هم ندارد. وقتی مقیاس قیمت گذاری آثار هنری، جهیزیه عروس باشد، شما هر مبلغی را بگویید، طبق این منطق گران است!

نمی‌خواهیم پاسخگویی شایعات ژورنالیستی باشیم

رئیس حوزه هنری عنوان کرد: همیشه بعد از موفقیت در هر کاری دچار چنین شایعاتی شده ایم. نخستین‌اش کتاب «دا» بود. بعد از آن درباره‌ی فیلم «یه حبه قند» با همین ترفند در بهای تمام شده آن اغراق کردند تا شاید بتوانند از اثرگذاری آن بکاهند! جالب است همین‌ها، امروز که از فیلم‌های موفق تاریخ سینمای ایران نام می برند، «یه حبه قند» هم جزو فهرستشان است. به یاد دارم مدتها بعد از این شایعات، من وقتی در شورای سیاستگذاری حوزه، قیمت تمام شده این فیلم را به همراه اسناد ارائه کردم، یکی از اعضای محترم که خود در این حوزه اهل فن است، تعجب کرد و گفت: «خیلی بیشتر از این حرفها شنیده بودیم، شما چرا این را اعلام نکردید؟» بنده گفتم: «ما این روند را غلط می دانیم و نمی خواهیم پایه گذار سنت غلط باشیم! از این به بعد باید مدام کارمان شود پاسخگویی به شایعات ژورنالیستی. فردا راجع به حق التألیف فلان نویسنده باید اسناد ارائه کنی، پس فردا حق الزحمه فلان خواننده بعد از آن حق الزحمه فلان استاد را و…  آن وقت بر سر حوزه ادب و هنر همان می آید که بر سر ورزش وفوتبال آمده است! »


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>