سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۵ مهر ۱۳۹۵ در ۴:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب
مدیر شبکه مستند عنوان کرد:

هزار قصه نگفته برای مستندسازان در اربعین نهفته است/ موج مستندسازی اربعین به راه افتاده است

salim-ghafoori

پیاده روی اربعین چند سالی است که یک موضوع مناسب برای پرداختن هنرمندان به آن تبدیل شده است. مستند سازی تنها یکی از روش های پرداختن به این رسم لطیف است.

به گزارش سوره سینما ، سلیم غفوری مدیر شبکه مستند سیما در این ارتباط اظهار کرد: طی سال های گذشته کارهایی در این رابطه انجام شده و آثاری در حیطه های مختلف تولید شده است. اگر منظور از تولید اثر در این رابطه تولیدات ژانری باشد می توان به مستند، عکاسی، نمایشگاه عکس، کارهای گرافیکی، اطلاع رسانی میدانی و فضای مجازی اشاره کرد. همچنین دایره موضوعات برای پرداختن به این مهم بسیار وسیع است.

وی موکب های موجود در این پیاده روی را یکی از موضوعات مهم دانست و افزود: قصه آدم هایی که از کشورهای مختلف می آیند، پذیرایی خانه به خانه، حس و حال موجود در فضا، فلسفه این پیاده روی و به اشتراک گذاشتن خالصانه دارایی ها می تواند از جمله موضوعاتی باشد که پرداختن به آن خالی از لطف نیست. هزار قصه پرداخته نشده در این پیاده روی عظیم وجود دارد که می توان به آن پرداخت.

وی ادامه داد: در سال های گذشته موجی از مستندهای اربعین را داشتیم که اغلب آنها را مستند سازان جوان ساختند. برخی مستند ها به لحاظ قصه و روایت از کیفیت بهتری برخوردارند. مستند ساز هایی که می خواهند وارد فضای تولید شوند باید وقت بگذارند قصه پیدا کنند و  صرفا یک کار گزارشی از پیاده روی تولید نکنند. چرا که راجع به این موضوع به اندازه کافی مستند گزارشی تولید شده و نگاه عمومی به این موضوع به اندازه کافی بوده است.

غفوری ترغیب کردن مستند سازان جوان به ساخت مستند پیرامون موضوع پیاده روی اربعین را نیازمند برگزاری نشست هایی با مستند سازان دانست و افزود: باید اهمیت پیاده روی اربعین در این نشست ها تبیین شود. همچنین برگزاری کارگاه های قصه پردازی نیز خالی از لطف نیست. میتوان سال اول مستندساز ها را به این پیاده روی برد تا صرفا حس بگیرند و از سال دوم شروع به ساخت مستند کنند.

مدیر شبکه مستند در ادامه این پیاده روی را در دنیا بی نظیر خواند و گفت این گردهمایی از بزرگترین گردهمایی ها و راهپیمایی های دنیا به لحاظ حجم، اشخاص، اتفاقات و مدل برگزاری است. در این گردهمایی تمام امور توسط خود مردم ساماندهی می شود، و از این جهت هم بی نظیر است.

خانه مستند انقلاب اسلامی مطابق سال‌های گذشته در نظر دارد تا با ایجاد امکانات برای فیلمسازان و مستندسازان حاضر در مراسم اربعین امسال، شرایط مناسبی را برای این افراد در پوشش مراسم پیاده‌روی میلیونی اربعین حسینی فراهم آورد. این مرکز تلاش دارد تا با تأمین امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسب، زمینه‌ای فراهم آورد تا دغدغه‌ای جز فیلمسازی در طول مراسم راهپیمایی اربعین حسینی پیش پای مستندسازان قرار نداشته باشد.

فیلمسازان و مستندسازان می‌توانند حداکثر تا روز ۱۲ مهر ماه، با ارسال طرح‌های خود به خانه مستند انقلاب اسلامی، در این طرح ثبت‌نام کنند و از امکانات آن در طول مراسم اربعین بهره ببرند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>