سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۱۵ بهمن ۱۳۹۶ در ۱:۲۶ ب.ظ چاپ مطلب

دومین ویژه برنامه «هفت» به روی آنتن رفت/ ناگفته‌های مدیری در «هفت»

Haft2 (1)

دومین قسمت از ویژه برنامه سینمایی «هفت» به مناسبت برگزاری جشنواره فیلم فجر شب گذشته ۱۴ بهمن با حضور مهران مدیری و اجرای رضا رشیدپور روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

به گزارش سوره سینما، رضا رشیدپور در ابتدای برنامه با بیان نقد و نظرات به اجرای او اظهار داشت: درباره اجرای من در نخستین قسمت «هفت» نظرات مختلفی بیان شد. اما اینکه برخی گفتند مجری برنامه بی سواد است نقد نیست، واقعیت است. شما از واقعیت ها عبور کنید و به نقدها بپردازید.

وی افزود: من معتقدم جشنواره فیلم فجر ویترین سینمای ایران است و ده شب جشنواره فجر جای سیاه نمایی برای فیلم ها و بیان ایرادات و اشکالات فیلم های حاضر در جشنواره نیست. رویه نقد و بررسی موشکافانه فیلم ها در برنامه های هفتگی است و روحیه من تخریب شخصیت هنرمندان به بهانه تولید آثارشان نیست. به منتقدان می‌گویم این ده شب را با یک مجری بی سواد بر من ببخشید. دنبال جنجال سازی در این ده شب نیستیم و هرگونه نگاه سیاسی از این برنامه دور خواهد بود.

در ادامه مهران مدیری میهمان رضا رشیدپور شد و درخصوص اخبار و شایعات اجرایش در برنامه سینمایی «هفت» بیان داشت: از مدت ها قبل نزدیک به ۲-۳ ماه پیش مدیران شبکه سه با من تماس گرفتند و این پیشنهاد را بر من دادند. و من هم به لحاظ فرصت کمی که دارم و هم تخصصی که که این برنامه نیاز دارد قبول این اجرا برایم سخت بود. اما این مسئله مدام به گفتگوهای بعد موکول شد تا اینکه این اواخر در یک تماس تلفنی که با مدیران شبکه داشتم در قطع و وصل تلفن من گفتم «امکان حضور ندارم» و آن طرف اشتباه شنیده شد و فکر کردند من موافقت کردم.

مدیری ادامه داد: سپس مصاحبه شد و گفتند مدیری اجرای «هفت» را قبول کرد. و چون من یکبار تکذیبیه داده بودم نمی شد نقل قول مدیر شبکه را تکذیب کنم. و بعد هجمه بسیاری به وجود آمد که چرا مهران مدیری؟! رسانه ها به نقدهای عجیبی درخصوص انتخاب من برای «هفت» پرداختند و جنجال زیادی به پا شد. حتی در گفتگو با دیگران به ارزیابی انتخاب من پرداختند!

Haft2 (2)

مدیری با گلایه از پیش قضاوت رسانه ها بیان داشت: من قبل از این قضاوت‌ها و پیش داوری‌ها و انتقادها، تصمیم گرفتم اجرای «هفت» را قبول نکنم. در واقع احساس می‌کردم که نمی‌رسم چون برنامه «دورهمی» را داشتم. اما بنظرم رسانه ها باید کمی صبوری کنند و اساسا یک قسمت ببینند و بعد قضاوت کنند! چون نقد باید بر این مبنا باشد که چیزی را دید و بعد نظر داد.

وی ادامه داد: به هر حال الان خوشحالم که مجری «هفت» نیستم. چون می‌دانم که سخت است و همین الان هجمه‌های رسانه‌ای بسیاری سمت شماست.

در ادامه مدیری درخصوص بازشدن فضای تلویزیون برای طرح برخی مسائل گفت: پیش از این اینگونه نبود. اما رویکرد رسانه ملی اخیرا بازتر شده و به بعضی ها این امکان را دادند. منظورم این نیست که تنها به من این اجازه داده شد وارد خطوط قرمز شوم؛ نه. بعضی مثل من به خود اجازه می دهند نقد کنند.

او درخصوص اینکه چرا نوک پیکان اغلب حملاتش به سمت دولت است گفت: اینکه چرا بیشتر دولت را نقد می کنم، برای اینکه دولت محیط وسیع تری را شامل می شود. وقتی ما با بحران های روبرو می شویم به دولت مربوط می شود. چون این دایره وظایفش وسیع تر است.

مدیری ادامه داد: واقعیتش این است که فارغ از دولت ها این نقدها را دلسوزانه مطرح می کنیم و این اصلا مختص یک دولت نیست. من در دولت قبل اصلا برنامه‌ای نداشتم و تلویزیون نبودم. لذا خنده دار است گمان کنیم مسائلی که من مطرح می کنم سفارشی است! من کارگر زاده‌ام و افتخار می‌کنم که جنس درد را می‌شناسم و از درد مردم می‌گویم.

مدیری درباره برنامه «دورهمی» نیز عنوان کرد: این برنامه نوروز ۹۷ تمام می شود. چراکه ما تقریبا با همه خانواده سینما و ورزش و… صحبت کردیم و به موضوعات زیادی پرداختیم و فکر می کنم مسئله ای نمانده که طرح نشده باشد.

وی درباره دستمزد خود در این برنامه در مقابل اصرارهای رضا رشیدپور به شوخی اظهار داشت: ۸۰۰ میلیون تومان! اما فارغ از اینها درآمدهای تلویزیون خیلی کمتر از ماهی ۸۰۰ میلیون تومان است و ابدا درآمد میلیاردی ندارم؛ مبالغه می‌کنند. شک نکنید که درآمد ماهیانه من به طور قطع از این اعداد کمتر است.

مدیری در بخش انتهای صحبت هایش درخصوص اکران نخستین فیلم سینمایی اش «ساعت ۵ عصر» و پیش بینی اش از میزان از استقبال مخاطبان گفت: در شش فیلم اول پرفروش امسال کمدی مبتذل داریم و وقتی دیدم فیلمم با فیلم هایی در رقابت است که کمدی های مبتذلی هستند که برای خنداندن مردم دست به هر کاری می زنند فهمیدم که «ساعت ۵عصر» به اندازه آنها نمی فروشد.

«هفت» در ادامه میزبان هادی محمدیان و حامد جعفری، از عوامل انیمیشن سینمایی «فیلشاه» بود. محمدیان، کارگردان تنها انیمیشن حاضر در بخش مسابقه جشنواره فجر درخصوص این انیمیشن گفت: «فیلشاه» انیمیشنی با ۲۵۵۶ پلان است که طی دو سال توسط بیش از ۲۲۰ نفر از متخصصین حوزه انیمیشن و سینمای کشور در گروه «هنر پویا» تولید شده است.

وی ادامه داد: ما یک برنامه ریزی داریم که بر اساس آن تصمیم گرفتیم در یک دوره ۱۰ ساله هر سال یک انیمیشن سینمایی تولید کنیم و در این افق حرکت کنیم به همین منظور کارگاه فیلمنامه نویسی و شورایی در گروه هنر پویا تشکیل دادیم. این موضوع یعنی تولید یک انیمیشن در یک سال، بعد از موفقیت «شاهزاده روم» و اتفاقاتی که در اکران برای آن رخ داد، قوت گرفت بر همین اساس ما ایده های مختلفی را بررسی کردیم و در نهایت به ایده «فیلشاه» رسیدیم.

Haft2 (5)

در ادامه حامد جعفری، تهیه کننده «فیلشاه» بیان داشت:«فیلشاه» محصول «گروه هنرپویا» می‌باشد که اولین اثر این گروه انیمیشن سینمایی «شاهزاده روم» بود که در بخش جنبی سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کرد و مورد تقدیر ویژه قرار گرفت. ما در گروه هنرپویا در حال گام  برداشتن به سمت تبدیل شدن به یک کمپانی هستیم و هدفمان این است که بتوانیم برای هرسال یک انیمیشن سینمایی باکیفیت تولید کنیم.

این تهیه کننده بیان داشت: در «فیلشاه» با عوامل کاملا حرفه ای و سینمایی در بخش هایی نظیر موسیقی، تدوین، صداگذاری و … کار شده است. موسیقی «فیلشاه» به صورت ارکسترال و با همکاری حدود ۶۰ نوازنده در مدت ۶ ماه ضبط شده است. بیش از ۹۰ درصد این انیمیشن دارای موسیقی است که با توجه به مخاطبان کودک و نوجوان نوشته و اجرا شده است و امیدواریم خوششان بیاید.

در انتها هادی محمدیان بیان با گلایه از وضعیت اکران نوروزی بیان داشت: ما متقاضی اکران نوروزی هستیم ولی امروز فیلم‌هایی خارج از صف می‌آیند و از ما جلو می‌زنند و اکران می‌گیرند. پروانه نمایش «فیلشاه» مدت ها پیش صادر شده ولی فیلم‌هایی که هنوز از لابراتوار بیرون نیامده‌اند، تقاضای اکران می‌کنند و قراردادهایشان هم بسته می‌شود. ما می‌گوییم یک فیلم کودک برای اکران نوروزی بگذارید ولی لابی هایی وجود دارد که دست ما نیست.

گفتگو با پژمان بازغی، بازیگر فیلم سینمایی «هایلایت» و میز نقد فیلم های روز دوم سینمای رسانه های جشنواره فیلم فجر با حضور غلامعباس فاضلی و آنتونیا شرکا از دیگر بخش های «هفت» دیشب بود.

Haft2 (3)