سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۳ تیر ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۰ ق.ظ چاپ مطلب

به بهانه بازپخش سریال «سارق روح»/ زنگ خطر تلویزیون برای روشنفکران

sareghe-rooh-1

دغدغه‌های جوانان اگر به درستی هدایت نشود، می‌تواند برای فرد و جامعه بسیار خطرآفرین باشد و آن‌ها را به طعمه فرقه‌های انحرافی فکری بدل کند.

سوره سینماسارا کنعانی : چند وقتی است بازپخش سریال «سارق روح» به تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری و کارگردانی احمد معظمی از شبکه سه سیما آغاز شده و این در حالیست که سال گذشته همین مجموعه از شبکه ۵ روی آنتن رفت. آنچه باعث استقبال صداوسیما از این مجموعه شده، موضوع بسیار به روز و البته بکر آن است که تا پیش ‌از این، سریال دیگری به این سبک‌وسیاق به آن نپرداخته بود؛ «سارق روح»، همانطور که از نامش پیداست، به فرقه‌های منحرف‌کننده فکری می‌پردازد که به عنوان پدیده‌ای مدرن و جاری در تمام جوامع امروزی، در شکل و شمایلی کاملا خیرخواهانه و موجه و به قصد به زوال کشاندن نسل جوان، به دنبال راهی برای نفوذ در میان آنان است. مهم‌ترین حربه‌ای که گردانندگان این فرقه‌ها برای فریب دادن افراد به کار می‌گیرند، انتقال احساسِ بدبخت بودن در شرایط فعلی زندگی‌شان به آنان است. به این ترتیب آنان بازار عرضه کالای خود، یعنی همان اندیشه‌های منحرف‌کننده را ایجاد می‌کنند. سپس مکتب خودساخته و بی‌اساسی را که به آن پایبند هستند، به عنوان راهکار این مشکل و خودشان را به مثابه فرشته‌ای که آموزش‌دهنده این راهکارهاست، به فرد معرفی کرده و با اتکا به جدیدترین شیوه‌های اقناع و مجاب کردن، تجارت نامبارک‌شان را شروع می‌کنند. هومان فاضل، نویسنده اثر و مرتضی اصفهانی(محقق و پژوهشگر)، این بحران را به درستی در متن مجموعه تبیین کرده‌اند و نشان داده‌اند که این افراد، چگونه همه زندگی مادی و معنوی خود را در جست‌وجوی یک زندگی دروغین ایده‌آل‌گرایانه به کسانی که آنان را از اعضای خانواده خود هم عزیزتر پنداشته‌اند، می‌فروشند.

sareghe-rooh-2

ابزار کار فرقه‌های انحرافی فکری، اندیشه است و آنان به خوبی می‌دانند طعمه‌های خود را از چه بستری باید جست‌وجو کنند. آنان به سراغ جوانانی می‌روند که در ذهن خود سوال دارند، اهل مطالعه‌اند و دوست دارند جهان، جای بهتری برای زندگی کردن باشد؛ دغدغه‌هایی که به باور همگان، بسیار ارزشمند و تحسین‌برانگیز است اما در عین حال، اگر به درستی هدایت نشود، می‌تواند برای فرد و جامعه بسیار خطرآفرین باشد، چراکه اگر اندیشمندان حقیقی و آگاهان جامعه، راه رسیدن به این ایده‌آل‌ها را پیش روی جوان نگذارند، میدان را برای کسانی که در کمین نشسته‌اند، خالی کرده‌اند؛ از این روست که اهمیت دانشگاه و چه بسا دبیرستان، بیش از پیش مشخص می‌شود و «سارق روح» سعی دارد بر چنین واقعیتی تأکید بورزد. از سوی دیگر، جوانانی که به بهانه‌های مختلف عاطفی یا تحصیلی، آسیب دیده‌اند یا از نعمت زندگی در یک خانواده گرم و صمیمی بی‌بهره‌اند، گروه دیگری از طعمه‌های حلقه‌های کثیف فکری را تشکیل می‌دهند؛ چراکه تاجران روح، سعادت را در چیزی به غیر از عشق پاک، موفقیت اجتماعی یا هر هدف به‌هنجار دیگر تعریف می‌کنند و فرد را به این باور می‌رسانند که کلید این سرمنزل مقصود، تنها در دست آنان است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>