سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۵ مهر ۱۳۹۷ در ۳:۱۷ ب.ظ چاپ مطلب
در یک نشست خبری مطرح شد:

نگاه ویژه جشنواره فیلم کوتاه کیش به «دریا» است/ از سالن سینما تا اکران های ساحلی

WATERMARK-1000

سومین دوره جشنواره فیلم کوتاه موج کیش که اسفندماه برگزار خواهد شد؛ با رویکرد و نگاه سینماگرانه به «دریا» از امروز کار خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار سوره سینما، نشست خبری سومین دوره جشنواره فیلم کوتاه موج کیش با حضور مسعود رهبری رییس جشنواره، ابراهیم حصاری دبیر و مجید برزگر نماینده شورای سیاستگذاری و اهالی رسانه صبح امروز ۱۵ مهرماه برگزار شد. رییس جشنواره اولین سخنران این نشست اظهار کرد: این جشنواره هم اکنون به گام سوم رسیده و توانسته است عنوان خود را بین فیلمسازان کوتاه کشور جا بی اندازد و تبدیل به یکی از جشنواره‌ های مطرح ملی شود. جزیره کیش منطقه ای است که ظرفیت های بسیار بزرگ برای رونق فرهنگ و هنر در اختیار دارد. آرامش منطقه، مناظر زیبا، رفت و آمدها و … دست به دست هم داده تا کیش بیش از هر استان دیگری به مساله فرهنگ و هنر بپردازد.

وی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید وجه فرهنگی و هنری بیش از پیش در این منطقه رونق گرفته است، عنوان کرد:  سیاست منطقه کیش بر این بود در کنار فعالیت های پیش برنده حوزه اقتصاد، به یکی از قطب های فاخر هنری تبدیل شود از همین رو در دولت اول روحانی زیرساخت ‌های خوب فراهم شد و با ورود مدیر سازمان منطقه آزاد کیش شاهد نقطه عطفی در شکوفایی رویدادها و برنامه‌ های هنری در کیش خواهیم بود. آنچه تا کنون در این منطقه رخ داده است اتفاقات عامه پسندی است که مسایل فرهنگی و هنری کمتر در آن گنجانده می شد چراکه اساسا کیش منطقه ای برای تفریح و گردشگری است اما بنا بر این شد تا در کنار همه این فعالیت ها فضای جدیدی مهیا شود به این معنا که در حوزه فیلم، سیاست ما حمایت از سینمای مستقل و فیلمسازان جوانی باشد که شاید در سینمای بدنه شناخته شده نیستند.

رهبری همچنین اشاره کرد: در حال حاضر رویدادهای هفتگی، ماهانه و هم سالانه تدارک دیده شد به همین دلیل در حال حاضر هر هفته یکی از فیلم های کوتاه به همراه عوامل فیلم نمایش داده و نقد و بررسی می شود همچنین از چندماه پیش زمینه برای نمایش فیلم های «هنر و تجربه» فراهم شد. گسترده کردن ابعاد جشنواره در سطح بین الملل از دیگر اهداف ماست که امسال تدارک آن برای سال بعد در حال فراهم شدن است. موضوع اصلی این جشنواره نیز سفر و گردشگری است البته این موضوع، موضوع ثابت خواهد بود و در هر دوره آنچه تغییر می کند نگاه ویژه است و در این دوره نگاه ویژه «دریا» است. چرا که یکی از ظرفیت های مهم نظام جمهوری اسلامی، مناطق آزاد برای حضور گردشگران است. سیاست مدیرعامل منطقه آزاد کیش این است که از تمام بسترهای حقوقی، اقتصادی، بازرگانی و تسهیلاتی که پیش بینی می شود استفاده شود تا گردشگران داخلی به جای خروج از کشور، جزیره کیش را مقصد خود انتخاب کنند و گردشگران خارجی در کنار شهرهای تاریخی، این جزیره را هم به عنوان یکی از مقاصد خود انتخاب کنند.

وی ادامه داد: البته این موضوع نیاز به بسترسازی و برگزاری رویدادهایی دارد که آن رویدادها جذب گردشگر را هم به دنبال داشته باشد. هدف این است که این جشنواره محملی را فراهم کند که گردشگران را جذب یا آسیب های حوزه گردشگری را به زبان فیلم بیان کند.

در ادامه این نشست مجید برزگر نیز با اظهار امیدواری  برای برگزاری یک جشنواره منظم نیز گفت: بعد از برگزاری ۲ دوره ای که من هم در خدمت جشنواره بودم متوجه شدیم که تکلیف جشنواره مشخص نبود از همین رو دعوت شدیم تا ببینیم این جشنواره چه تفاوت هایی نسبت به بقیه دارد از همین رو در این جلسات، برای ما سفر به عنوان موضوع اصلی جشنواره موضوع مهمی تلقی شد چراکه این موضوع می توانست گستره فیلم ها را بیشتر کند. فکر می کنم این تصمیم می تواند کمک کند جشنواره متفاوت داشته باشیم و هدف خود را دنبال کند.نگاه موضوعی ویژه امسال دریا است. که در سینما دریا با آن تعریفی که به معنای خیال و واقعیت در ادبیات ما دارد ما را تشویق کرد که بخش ویژه به همین نام باشد به همین دلیل بخش فیلمنامه هم اضافه شد که این بخش می تواند به ما کمک کند و امیدوارم طبق صحبت های انجام شده حمایت تولیدی شود.

WATERMARK-800

ابراهیم حصاری دبیر جشنواره نیز در ادامه این مطالب اظهار کرد: یکی از دغدغه های من و فیلمسازان فیلم کوتاه دیدار با افراد شاخص این حوزه است که این امر میسر شده و شاید بهترین آن بتواند در جشنواره «موج» با حضور حداکثری فیلمسازان این حوزه تکرار شود. ضمن اینکه دربرنامه های مان این بود که ما فضایی را برای علاقه ‌مندان فیلمسازی در کیش فراهم کنیم که برای ورود به حوزه فیلمسازی کوتاه ترغیب شوند. این جشنواره فرصت خوبی برای گردهمایی ها و پاتوق های سینمایی خواهد بود.

حصاری با بیان اینکه سایت جشنواره از امروز فعال شده و فراخوان در اختیار همه قرار می گیرد، گفت: سایت جشنواره در ۲ بخش فیلم و فیلمنامه شروع به فعالیت می کند و فیلمسازان می توانند از طریق این سایت ثبت نام کنند. ضمن اینکه از امروز ثبت نام آغاز می شود و تا سی آذر ادامه دارد و ثبت نام کنندگان باید تا پایان دی آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند و ۱۵ بهمن هم آثار راه یافته اعلام می شود. تاریخ برگزاری جشنواره نیز از هشت تا یازده اسفند خواهد بود.

در ادامه رییس جشنواره در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر فراهم آمدن تجهیزات نمایشی و تعامل با صدا و سیما اظهار کرد: در این دوره حداقل چهار سالن نمایش دیگر داریم که یکی از آنها در دهه فجر افتتاح می شود البته ادعا نمی کنم مانند دیگر جشنواره‌ های بنام  که به نام محل برگزاری شان شهرت یافته اند می توانیم عرض اندام کنیم اما ما چند گام در طول این سال ها بیشتر برداشته ایم و می توانیم از سال آینده حضور فیلم های خارجی را هم داشته باشیم. ما نشست هایی با صدا و سیمای کیش داشتیم که رییس صدا و سیمای کیش اعلام آمادگی کامل برای پوشش این جشنواره کرد. همچنین اعلام کرد در صورت حل شدن مالکیت معنوی و رضایت فیلمسازان، این فیلم‌ها در بایگانی صدا و سیمای کیش باقی می ماند و در ایام و ادوار مختلف پخش می شود.

در پایان حسنلو مدیر هنری منطقه آزاد نیز با توضیح عملکردهایی که مبنی بر جذب بیشتر توریست و اهالی هنر خواهد بود ادامه داد: ما علاوه بر بحث اکران در سالن های سینمایی که تعدادشان نسبت به سال اول برگزاری این جشنواره بیشتر شده است فضایی فراهم آورده ایم تا بتوانیم از اکران های محیطی و ساحلی نیز بهره مند شویم. در این صورت نه تنها اهالی سینما بلکه مردم بومی و گردشگران نیز می توانند با این رویداد بزرگ تعامل داشته باشند. ضمن اینکه هدف ما صرفا به کیش محدود نمی شود بلکه برای شهرهای دیگری چون چابهار، اروند و … نیز برنامه های ویژه ای خواهیم داشت و تلاش مان را خواهیم کرد در روز ملی خلیج فارس بخشی از آن به ثمر بنشیند.

اعطای حکم دبیری این جشنواره از سوی مسعود رهبری به ابراهیم حصاری نیز در این نشست به وقوع پیوست.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>