سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

sourehcinema
تاریخ انتشار:۳ مهر ۱۳۹۹ در ۱:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

اولین نمایش مستند «کودتای ۵۳» در جشنواره سینماحقیقت

koodetaye-53

مستند سینمایی «کودتای ۵۳» ساخته تقی امیرانی، متقاضی حضور در چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت شد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی فیلم «کودتای ۵۳» در ایران، نسخهٔ فارسی فیلم در دست تهیه است و در صورت انتخاب، نخستین نمایش آن در جشنوارهٔ سینماحقیقت خواهد بود.

این فیلم که دربارهٔ وقایع سیاسی منتهی به کودتای ۲۸ مرداد است، طی یک دهه ساخته شده است و محصول مشترک ایران، انگلیس و آمریکاست. «کودتای ۵۳» تاکنون در جشنواره‌های تراز اولی همچون تلوراید، جشنوارهٔ فیلم لندن، سی.پی.اچ داکس دانمارک، پالم اسپرینگز، فیلکرز رودآیلند و سیاتل نمایش داده شده است و نامزد دریافت جایزهٔ بهترین مستند بیفا، جایزهٔ معتبر گریرسون، نامزد جایزهٔ حقیقت در داکیوفست کوزوو و همین‌طور برندهٔ جایزهٔ بهترین فیلم مستند بین‌المللی به انتخاب تماشاگران در جشنوارهٔ ونکوور بوده است.

koodetaye-53_2

در فهرست عوامل فیلم، نام ریف فاینز، بازیگر برندهٔ جایزهٔ بفتا و نامزد دریافت اسکار در نقش مامور MI6، نورمن داربی‌شر، دیده می‌شود. والتر مرچ، تدوین‌گر فیلم، برنده‌ٔ سه جایزه‌ٔ اسکار تدوین و طراحی صدا است. تهیه‌کنندگان «کودتای ۵۳» تقی امیرانی، پل زنتس، امیر امیرانی و احمد کیارستمی هستند و پخش آن در ایران به عهدهٔ حسام اسلامی است.

اکران عمومی «کودتای ۵۳» بلافاصله پس از جشنوارهٔ سینماحقیقت آغاز خواهد شد.

 

 

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>