سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۲۸ مهر ۱۳۹۹ در ۱۰:۳۲ ق.ظ چاپ مطلب
در نشست انیمیشن سینمایی «لوپتو» مطرح شد:

صنعت انیمیشن موتور محرکه سینمای ایران است/ کار به عشق بچه‌های این سرزمین

neshast-lupeto-1

محمدحسین صادقی تهیه‌کننده انیمیشن سینمایی «لوپتو» گفت: صنعت انیمیشن می‌تواند موتور محرکه کل سینمای ایران باشد.

به گزارش سوره سینما، نشست‌ پرسش و پاسخ انیمیشن سینمایی «لوپتو» ساخته عباس عسکری با حضور محمدحسین صادقی (تهیه کننده)، مهراد اسماعیل پور (آهنگساز) و محمدرضا مقدسیان (مجری و کارشناس) در خانه اجرایی سی‌و‌سومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان واقع در سینما فرهنگ برگزار شد.

در ابتدای این نشست پرسش و پاسخ محمدحسین صادقی تهیه کننده «لوپتو» گفت: سلام خدمت شما عزیزان خیلی خوشحالم که امروز در خدمت شما هستم در این شرایط ساخت فیلم کودک و نوجوان و انیمیشن کار راحتی نیست. به عشق بچه‌های سرزمین ما این کار را انجام می‌دهیم اما متاسفانه شرایط به گونه‌ای است که از حضور بچه‌ها در سالن سینما محروم هستیم و امیدوارم که هرچه سریع‌تر این مشکل و بیماری از جامعه ما رخت بربندد تا لحظات شادی را با بچه‌ها را تجربه کنند.

وی ادامه داد: پروژه‌های انیمیشین سینمایی نیازمند یک گروه بزرگ هستند. این انیمیشن به عمد «لوپتو» نام گذاری شده، این واژه کرمانی است و به اسباب بازهای دستی گفته می‌شود. سعی کردیم با نامگذاری، این واژه را زنده نگه داریم.

او عنوان کرد: ۵۶ نفر در فرایند ساخت این کار موثر بودند و به خاطر همه گیر شدن بیماری کرونا نتوانستند در اینجا حضور پیدا کنند. شروع فعالیتمان در شهر کرمان با رویای بزرگ ساخت انیمیشن مفرح بوده است  در طول ۱۲ سالی که فعالیت می‌کنیم به این اثر فکر می‌کردیم . سالها روی ایده این بخش کار میکنیم‌. این اولین کار سینمایی این گروه است.

neshast-lupeto-2

ایده این انیمیشن از زمستان ۹۵ شکل گرفت و در وزارت ارشاد مجوز فیلم «من و فرشته» که نام سابق این کار است گرفتیم و از سال ۹۵ تا ۹۶ تولید کردیم و از ۹۶ تا الان با حوزه هنری برای ساخت این کار مشارکت کردیم. ما تمام سعی‌مان را کردیم تا برای ساخت این کار، بچه‌های کرمان فعال باشند و برخی از جاها، بچه‌های مشهد به ما کمک کردند. انیمیشن یک پروسه پیچیده و فنی دارد .انیمیشن‌های خوب را یک استودیوی خوب تولید می کند‌. توان تولید استودیوهای خارج از تهران تفاوتی با استودیوهای تهران ندارند و تنها نکته متمایز بحث مالی کار است. صنعت انیمیشن می‌تواند موتور محرکه کل سینمای ایران باشد.

او عنوان کرد: یکی از انیمیشن سازان کشور مجارستان تیزر «لوپتو» را که دید، آن را بسیار پسندید.

مهراد اسماعیل پور آهنگساز انیمیشن «لوپتو» هم در این نشست توضیح داد: زمانی که وارد این پروژه شدم متوجه شدم که آقای صادقی و همکارانش چقدر درست به مقوله انیمیشن نگاه می‌کنند. زمانی که این انیمیشن را دیدم متوجه شدم که فضای بومی بر این کار حاکم است. ۹۰ دقیقه فیلم ۴۷ دقیقه آن موسیقی دارد و برای اولین بار در ایران موسیقی باکلام در فیلم هست و سعی بر نگهداری تم فانتزی کار را داشتیم. خیلی زمان می‌برد تا فریم به فریم کار با موسیقی سینک باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>