سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۷ دی ۱۳۹۹ در ۱۱:۰۰ ق.ظ چاپ مطلب

روایت خاطرات فیلمسازی کیومرث پوراحمد در موزه سینما

poorahmad-mooze

کیومرث پوراحمد نویسنده و کارگردان سینما از گنجینه هنری خود در موزه سینما بازدید و گفتگویی با هدف ثبت تاریخ شفاهی این هنرمند انجام داد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی موزه سینما، کیومرث پوراحمد از اولین فیلمسازانی است که جوایز، اسناد، فیلمنامه‌ها و … خود را در سال ۱۳۷۶ به موزه سینما اهدا کرد.

تاریخ شفاهی این هنرمند که شامل کودکی، نوجوانی، نحوه آشنایی و ورود به سینما، خاطرات وی از ساخت فیلم‌های مختلف و ناگفته‌هایی از همکاری با سینماگران و بازیگران در چندین دهه  فعالیت، در موزه سینمای ایران در قالب یک گفتگوی مفصل ، ثبت، ضبط و به عنوان میراثی هنری ماندگار شد.

این کارگردان پیشکسوت سینما معتقد است که مقدمه کتاب تاریخ سینمای ایران نوشته فریدون جیرانی بر روی او بسیار تاثیرگذاشته و یکی از علت‌های اصلی تصمیم پوراحمد برای اهداء جوایز و یادگارهایش به موزه سینما، تلاش برای تشکیل یک آرشیو جامع از اسناد و مدارک سینمایی است زیرا در کتاب فریدون جیرانی مطلبی نوشته شده بود مبنی بر اینکه هیچ آرشیوی از اسناد و مدارک سینمایی وجود ندارد تا محققان و فیلمسازان به آنجا مراجعه کنند.

گفتگوهای تاریخ شفاهی موزه سینمای ایران شامل مصاحبه با پیشکسوتان و صاحب نظران سینمای است و تاکنون تعداد زیادی از هنرمندان جلوی دوربین موزه سینمای ایران قرار گرفته اند.