سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۲۵ فروردین ۱۴۰۰ در ۲:۳۰ ب.ظ چاپ مطلب
با حضور رئیس و معاون سینمایی حوزه هنری؛

تقدیر حوزه هنری از عوامل فصل سوم سریال «نون خ»/ دادمان: هنر این سریال پرداخت جذاب به سوژه بومی از نگاه ملی است

neshast-noonkh

طی نشستی با حضور محمدمهدی دادمان رئیس و حمیدرضا جعفریان معاون سینمایی حوزه هنری از سعید آقاخانی، مهدی فرجی و امیر وفایی، عوامل فصل سوم سریال «نون خ» تقدیر به عمل آمد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری، نشست تقدیر از عوامل فصل سوم سریال «نون خ» با حضور محمدمهدی دادمان، رئیس حوزه هنری، حمیدرضا جعفریان، معاون سینمایی حوزه هنری و سعید آقاخانی، مهدی فرجی و امیر وفایی عوامل این سریال در سالن کنفرانس حوزه هنری برگزار شد.

مهدی فرجی، تهیه کننده سریال «نون خ» در ابتدای این نشست با بیان آنکه پس از انقلاب، سینما با آثار تولیدی حوزه هنری جانی دوباره گرفت، اظهار داشت: امیدوارم زمینه همکاری با حوزه هنری در ساخت آثار هنری مشترک بیش از پیش فراهم شود.

تهیه کننده سریال «نون خ» با اشاره به اقدامات حوزه هنری در حیطه سینما بیان داشت: در توسعه سینماها اتفاقات خوبی طی سال‌های اخیر در حوزه هنری رخ داده است و اگر این نهاد بتواند در حوزه تولید برای سه گانه سینما، تلویزیون و VOD نیز موفق عمل کند اتفاقات خوبی در عرصه هنر رقم خواهد خورد.

فرجی در ادامه درخصوص سریال «نون خ» اظهار داشت: در گذشته باورها و شناخت‌ها درباره قوم کُرد متفاوت و تحریف شده بود، اما با ساخت این اثر بازتاب‌های بسیار مثبتی هم از هموطنان کُرد، هم دیگر قومیت‌ها نسبت به سریال و فرهنگ مردمان کُرد بدست آوردیم.

وی درخصوص بازخوردهای این سریال خاطرنشان کرد: در مدت اخیر از شهرستان‌های مختلف با ما تماس گرفته می‌شد تا سریال‌های بعدی را در آن اقوام بسازیم و این نشان دهنده آن است اگر به یک قومیت درست پرداخته شود، استقبال مردم قابل توجه خواهد بود.

neshast-noonkh2

فرجی افزود: از همان ابتدا که ایده ساخت سریال بیان شد، آقای آقاخانی مصمّم بود که برای ساخت این سریال حتما باید به سراغ قوم کُرد رفت و در نهایت با پیگیری‌های او، این ایده محقق شد.

تهیه کننده سریال «نون خ» در ادامه درخصوص فیلمنامه این سریال گفت: آقای وفایی نویسنده بسیار خوب و درجه یکی‌ست که با خلق بیش از ۲۰ شخصیت، توانست ارتباط خوبی را میان آنها ایجاد کند. این کار هرچند بسیار سخت و انرژی‌بر بود، اما درنهایت مورد استقبال مردم و تماشاگران نیز قرار گرفت.

این تهیه کننده در پایان با اشاره به ساخت سری چهارم «نون خ» بیان داشت: در این سریال دغدغه‌های مهمی همچون بورس، آموزش آنلاین، گرانی، تورم و… بیان شد و به مشکلات مردم پرداخته شد. در جلسه‌ای که به تازگی در معاونت سیما نیز برگزار شده بود، پیشنهاد تداوم ساخت «نون خ» مطرح شد و احتمال ساخت سری چهارم آن قوی است و امیدوارم با همراهی آقای آقاخانی این اتفاق رقم بخورد.

در ادامه نشست، سعید آقاخانی کارگردان سریال «نون خ» بیان داشت: طرح اولیه این سریال، قصه‌ای در دل تهران بود، اما من پیشنهاد دادم حتما قصه را درون یک قومیت و خارج تهران ببریم. براساس ظرفیت‌ها و شناختم نسبت به قومیت کُرد فیلمنامه را بر این اساس طراحی کردیم. هرچند روز اول که می‌خواستیم پروژه را آغاز کنیم، می‌دانستیم هزینه این تصمیم بالاست و عملاً برای ما آورده مالی نخواهد داشت، اما آقای فرجی موافقت کرد و شروع به ساخت کردیم.

وی افزود: تصمیم ما استفاده از نیروی انسانی شهرستان و بازیگران بومی بود. نیروهای انسانی داخل شهرستان‌ها بسیار خوب و قوی هستند و فقط به سرمایه‌گذار متخصص و کاربلد احتیاج دارند تا به درستی هدایت و اعتماد شوند. واقعیت این است که تازه‌کارها بسیار با پشتکار و خالص هستند.

neshast-noonkh3

آقاخانی با اشاره به لزوم اصلاح در بازنمایی از برخی قومیت‌ها، اشاره داشت: حقیقت ماجرا این است که مردم کردستان بسیار خون گرم، مهمان‌نواز و هنرمند هستند.

این کارگردان ادامه داد: با پرداختن به قومیت‌های مختلف می‌توان کارهای جذابی ساخت. اما باید این نکته را در نظر گرفت که ساخت کار برای قومیت‌ها بسیار پرهزینه است و به شناخت و انگیزه بالایی احتیاج دارد. حیف است در ساخت سریال و آثار سینمایی فقط به فکر ساخت فیلم‌های پرزرق و برق در تهران باشیم.

وی با اشاره به آنکه «نون خ» ساخته شد تا فرهنگ قوم کُرد را به نمایش بگذارد، بیان داشت: نمایش این سریال در قاب تلویزیون باعث ایجاد همدلی و ایجاد حس وطن پرستی در مردم شد.

همچنین امیر وفایی، نویسنده «نون خ» درخصوص سختی‌های نگارش این سریال بیان داشت: در این سریال اصولا سکانس کم بازیگر نداشتیم و گرمی سریال هم به همین بود که در هر سکانس شخصیت‌های زیادی حاضر بودند و دیالوگ‌های مختلفی بین شخصیت‌ها رد و بدل می‌شد که همین موجب می‌شد مردم با این شخصیت‌ها ارتباط برقرار کنند و آن‌ها را از جنس خود بدانند.

در ادامه نشست محمدمهدی دادمان، ریاست حوزه هنری با تشکر از عوامل سریال «نون خ» برای تولید این اثر هنری سالم و مخاطب پسند، ابراز امیدواری کرد پرداختن به سوژه‌های بومی و قومیتی در رسانه ملی تداوم یابد.

دادمان با اشاره به ویژگی‌های خاص این سریال، بیان داشت: ما امروز شاهد آن هستیم که با یک سریال خوش ساخت، دیدگاه مخاطب عمومی درخصوص مناطق کُردنشین بهبود یافته و مخاطبان تصویر تازه‌ای از مردم کردستان و کرمانشاه دریافت کرده‌اند.

رئیس حوزه هنری ادامه داد: ویژگی «نون خ» پرداخت اثرگذار و جذاب به سوژه بومی از نگاه ملی است و این کار به قدری هنری بود که کسانی که با فرهنگ قوم کُرد هم فاصله داشتند، به شدت جذب این مجموعه شدند.

neshast-noonkh4

وی ادامه داد: ساخت سریال در بستر یک قومیت که با سریال «پایتخت» شروع شد و با «نون خ» به اوج خود رسید، نشان داد اگر به درستی به سوژه‌های قومیتی نزدیک شود نه تنها تهدیدی محسوب نمی‌شوند بلکه می‌توان فضای محلی و قومیتی تازه‌ای در قاب تلویزیون به نمایش گذاشت که هم مخاطب آن را دوست داشته باشد و هم با آن ارتباط برقرار کند.

همچنین حمیدرضا جعفریان، معاون سینمایی حوزه هنری در حاشیه این نشست با اشاره به اقدامات حوزه هنری در عرصه فیلم و سینما بیان داشت: در چند سال اخیر تمرکز حوزه هنری بیش از پیش متمرکز بر توسعه زیرساخت‌های سینمایی بود. اما در نظر داریم با رویکردهای جدید ضمن رونق تولیدات سینمایی، در همکاری با رسانه ملی بخش تلویزیونی حوزه هنری را نیز احیا کنیم و به مثابه دهه‌های گذشته به عرصه ساخت سریال برای مخاطبان ورود کنیم.

وی افزود: حوزه هنری باید به کمک صداوسیما بیاید و با ساخت برنامه‌های جذاب به جذب مخاطب در رسانه ملی کمک کند و از این حیث سریال «نون خ» می‌تواند نمونه خوب و موفقی برای الگو گرفتن ساخت آثار مختلف باشد.

گفتنی است در انتهای این نشست صمیمانه از عوامل سریال «نون‌ خ ۳» برای تولید اثری خانواده محور، بومی و مخاطب‌پسند تقدیر به عمل آمد.