سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۱ شهریور ۱۴۰۰ در ۴:۴۸ ب.ظ چاپ مطلب

بازخوانی دو اتفاق مهم دهه ۶۰ در برنامه «به اضافه مستند»

Be-Mostanad-Emtehan

مستند «امتحان» روایتی از دو اتفاق مهم سیاسی در دهه ۶۰ در برنامه «به اضافه مستند» رونمایی می‌شود.

به گزارش سوره سینما، چهل و یکمین قسمت از برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند» با پخش و بررسی مستند «امتحان» به کارگردانی سجاد ریاحی روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

مستند «امتحان» روایتی تاریخی از دو اتفاق مهم سیاسی در دهه ۱۳۶۰ هم‌زمان با دوران ریاست‌جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای است. اولین اتفاق مربوط به سال ۱۳۶۴ و ماجرای انتخاب نخست‌وزیر از سوی ایشان است و دیگری در سال ۱۳۶۶ و خطبه مشهور آیت‌الله خامنه‌ای در نمازجمعه است که بازتاب‌های مختلفی را از سوی رسانه‌ها و مطبوعات وقت به همراه دارد.

نام این فیلم مستند برگرفته از این جمله است که «رهبر انقلاب در امتحانات الهی چگونه عمل می‌کنند؟ پاسخ این سؤال را می‌توان در ماجرای پیچیده اختلاف‌نظر آیت‌الله خامنه‌ای رئیس‌جمهور وقت با نخست‌وزیر که منجر به ورود امام خمینی (ره) و مخالفت ایشان با آیت‌الله خامنه‌ای شد جست‌وجو کرد.»

مستند ۶۳ دقیقه‌ای «امتحان» تولید شده در سازمان هنری رسانه‌ای اوج برای اولین‌بار در تلویزیون پخش شده و در برنامه «به اضافه مستند» رونمایی می‌شود.

در این قسمت و پس از پخش مستند، میز کارشناسی برنامه با حضور مسعود رضایی، پژوهشگر تاریخ معاصر برگزار می‌شود و این کارشناس تاریخی درباره ابعاد مختلف این دو اتفاق مهم سیاسی دهه ۱۳۶۰ صحبت می‌کند. همانند برنامه هفته گذشته، به دلیل ابتلا امین قدمی، مجری برنامه به ویروس کرونا، اجرای این قسمت را نیز سجاد بلوکات برعهده دارد. این قسمت از برنامه، روز سه‌شنبه ۲ شهریورماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روزهای چهارشنبه ۳ شهریور ساعت ۸:۳۰ و جمعه ۵ شهریور ساعت ۱۵ است.

«به اضافه مستند»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستندهای دیده نشده داخلی و خارجی در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای امین قدمی، کارگردانی محسن کریمیان و تهیه‌کنندگی یاسر فریادرس با آیتم‌های مختلف سه‌شنبه‌های هر هفته ساعت ۲۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.