سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

logotext
تاریخ انتشار:۱۸ مهر ۱۴۰۰ در ۱۱:۳۳ ق.ظ چاپ مطلب
رئیس ساترا در اجلاس تنظیم‌گران بین‌المللی مطرح کرد:

ضرورت همکاری بین‌المللی تنظیم‌گران در مهار قدرت بلامنازع پلتفرم‌های آمریکایی

mohamad-sadegh-emamian

پنجاه و یکمین اجلاس سالانه تنظیم‌گران بین‌المللی با حضور ساترا و رؤسای اصلی‌ترین تنظیم‌گران رسانه و ارتباطات از نقاط مختلف دنیا به‌صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط‌عمومی ساترا؛ پنجاه و یکمین اجلاس سالانه تنظیم‌گران بین‌المللی، امسال نیز همچون ادوار پیشین توسط مؤسسه بین‌المللی ارتباطات با حضور ساترا و تنظیم‌گرانی از اقصی‌نقاط جهان برگزار شد. در این اجلاس موضوعات مختلفی اعم از آینده رسانه‌های عمومی، مسئله حفاظت از داده‌ها، مسائل رقابتی و چالش حکمرانی پلتفرم‌های دیجیتال مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت. در پنل اختصاصی «حکمرانی پلتفرم‌ها» در کنار ساترا، تنظیم‌گران کشورهای آلمان، ایتالیا، تایلند و نهاد بِرِک (نهاد اتحادیه اروپا برای همگرایی تنظیم‌گران) شرکت داشتند.

در این اجلاس که ساترا برای بار دوم در آن شرکت کرده است، موضوع و محوریت پنل مذکور، لزوم هم‌راستا سازی منافع عمومی و چرخه اقتصادی و سودآوری پلتفرم‌ها بود که شرکت‌کنندگان، پیرامون آن به گفت‌وگو پرداختند.

دکتر سید محمدصادق امامیان؛ رئیس ساترا با شرکت در این اجلاس ضمن ارائه اطلاعات از وضعیت ویژه ایران و به طور خاص چالش‌هایی که رسانه‌های بومی کشور در رقابت با رسانه‌های بین‌المللی با آن مواجه‌اند، گفت: معمولاً رسانه‌های بین‌المللی قانون‌گریزند و از پاسخ‌گویی به نهاد حاکمیتی خودداری می‌ورزند؛ این در حالی است که رسانه‌های بومی ما نهایت همکاری را با نهادهای حاکمیتی دارند، بنابراین این چالش‌ها درعمل چالش‌های مشترکی محسوب می‌شوند که غالب کشورها را مورد تهدید قرار می‌دهند.

وی در بخشی دیگر با اشاره به نقطه قوت کشورمان در زمینه فعالیت رسانه‌ها که توجه سایر شرکت‌کنندگان را به خود معطوف کرد و تاکید بسیاری به آن شد، بیان کرد: ما در ایران برخلاف حوزه شبکه‌های اجتماعی که با غلبه رسانه‌های بین‌المللی توام است، دارای پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدئویی اختصاصی متعلق به خود هستیم که در بیشتر کشورها وجود ندارند و این موارد به‌مثابه سرمایه‌های ملی ایران محسوب می‌شوند.

رئیس ساترا با برشمردن برخی از اتفاقات که در سال‌های اخیر در رسانه‌های بین‌المللی رخ داده‌اند، تاکید کرد: حذف صفحات حائز اهمیت و موردتوجه مردم ما، ورود به صفحات شخصی، تعلیق و حتی مسدودکردن برخی از این صفحات، حذف محتوای مهم از منظر فرهنگ ملی و ازاین‌دست رخدادها، عملاً به این معناست که حاکمیت رسانه‌ای کشور مورد تعرض واقع شده است.

در ادامه جلسه، این موضوع به‌عنوان یک دغدغه مشترک و مهم که بسیاری از کشورها تجربه مشابه آن را داشته‌اند مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

سید محمدصادق امامیان؛ رئیس ساترا در پایان صحبت‌های خود در این اجلاس به ارائه چند پیشنهاد پرداخت که عبارت‌اند از:

– ضرورت همکاری بین‌المللی تنظیم‌گران در مهار قدرت بلامنازع پلتفرم‌های آمریکایی.

– برقراری تعادل بین حاکمیت رسانه‌ای کشورها و بهره‌مندی از منافع فعالیت پلتفرم‌های بین‌المللی به‌عنوان موضوع اصلی همکاری مشترک تنظیم‌گران.

– احترام به حاکمیت ملی و التزام به اصل بی‌طرفی سیاسی پلتفرم‌های بین‌المللی به‌عنوان پیش‌شرط مشترک تنظیم‌گران برای ادامه فعالیت آنها در کشورهای متبوع.

در این پنل، مدیران نهادهای تنظیم‌گر سایر کشورها نیز با تأکید بر دغدغه‌های مشترک، لزوم شکل‌گیری سازوکار همکاری را برای رفع دغدغه‌های کشورها به‌عنوان راه‌حل مطرح کردند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>