سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

logotext
تاریخ انتشار:۱۹ آذر ۱۴۰۰ در ۱۲:۳۷ ب.ظ چاپ مطلب
معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی مطرح کرد:

نمایش فیلم‌ها در محافل فرهنگی و جشنواره‌ها منوط به اخذ پروانه نمایش است

حبیب ایل‌بیگی

حبیب ایل‌بیگی گفت: فیلم‌های ساخته شده بعد از اخذ پروانه نمایش می‌توانند در محافل و جشنواره‌ها شرکت کند و به نمایش درآیند و نمایش آثار سینمایی بدون اخذ پروانه نمایش از شوراهای نظارتی در سازمان سینمایی تخلف است.

به گزارش سوره سینما به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، حبیب ایل‌بیگی با اشاره به اینکه مدیریت جدید سازمان سینمایی در روزهایی آغاز بکار کرد که سینما درگیر کرونا بود، گفت: تحلیل‌های ابتدایی حاکی از این بود که بازگشت به دوره رونق در سینما و زمانیکه مردم به سینماها می‌روند بسیار سخت خواهد بود. اما خوشبختانه این روزها شاهد رونق مجدد سالن‌های سینما و حضور گسترده مردم در سینماها برای تماشای فیلم‌ها هستیم.

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در خصوص برخی اظهارنظرها در مورد نحوه صدور مجوزهای اکران ادامه داد: همواره ملاک سازمان سینمایی در صدور پروانه تولید و نمایش، تمسک به قانون بوده است و در حوزه پروانه نمایش آیین‌نامه قانونی وجود دارد که به استناد آن تصمیم‌گیری می‌شود. اگر قرار باشد اقدامی در خصوص جلوگیری از نمایش یک فیلم و یا تخلفات احتمالی که ممکن است صورت‌گرفته باشد انجام پذیرد، سازوکار آن در آیین‌نامه و دستورالعمل شوراها وجود دارد.

ایل‌بیگی با بیان اینکه ما امروز بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند همدلی هستیم، گفت: من معتقدم باید بین سینماگران، هنرمندان و اهالی سیاست و دیگر گروه‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر صورت گیرد و نشست‌های کارشناسی انجام شود نه اینکه این گروه‌ها از طریق رسانه با هم حرف بزنند، بی شک نشست‌ها و گفتگوها به بالندگی سینمای ایران کمک می‌کند.

وی ادامه داد: شوراهایی که طبق مصوبه هیئت دولت در سازمان سینمایی تشکیل شده است بر اساس آیین‌نامه، مقررات و دستورالعمل‌هایی که وجود دارد نسبت به بررسی فیلمنامه‌ها و فیلم‌ها و مجوز دادن یا ندادن و یا اصلاح فیلم و فیلمنامه‌ها اقدام می‌کنند.

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: هیچ فردی به جز اعضای شوراهای مذکور که به‌عنوان معتمدین سازمان سینمایی معرفی شده‌اند و در شوراها حضور پیدا می‌کنند، مجاز به دیدن آثار سینمایی رسیده برای دریافت مجوز نیستند زیرا فیلم‌های سینمایی که هنوز اکران عمومی نشدند، مصداق حق‌الناس است.

ایل‌بیگی با تاکید بر اینکه اهالی سینما توقع دارند که حقوقشان در زمان نمایش فیلم برای شوراهای مختلف رعایت شود، گفت: طبیعی است سینماگران دارای حقوقی هستند و در کنار این حقوق، تکالیفی نیز برعهده آنها است که باید رعایت شود و یکی از این تکالیف اخذ پروانه ساخت و پروانه نمایش برای هر اثر تصویری است. همچنین جلوگیری از نمایش فیلم‌های بدون مجوز در محافل و جشنواره‌ها یکی دیگر از این تکالیف است.

ایل‌بیگی در پایان بیان داشت: روزهای خوبی برای سینمای ایران شروع شده است. مردم بانشاط در سالن‌های سینما حضور پیدا می‌کنند و این فرصت به وجود آمده تا جامعه سینمایی با برگشت به دوران پیش از کرونا؛ دورانی که در تولید و اکران آثار پررونقی وجود داشت، برگردیم و شرایط بهتری را برای همه اهالی سینما فراهم کنیم. امیدوارم فیلمسازان تولیدات مناسبی در شأن مردم و متناسب با ارزش‌های جامعه مسلمان ایرانی تولید کنند تا تماشاگران بیشتری از تولیدات سینمای ملی بهره ببرند و رونق بیشتری در این حوزه ایجاد شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>