سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۸ دی ۱۴۰۰ در ۳:۳۰ ب.ظ چاپ مطلب
جامانده‌های جشنواره فجر۴۰؛

غایبان بزرگ آماده فجر نبودند؛ دورخیز برای برلین و ونیز؟

جامانده‌های جشنواره فجر۴۰

با انتشار لیست ۲۲ فیلم نهایی چهلمین جشنواره فیلم فجر، اسامی آثار مهمی که گمان می‌رفت سر و صدای زیادی را به پا کنند؛ خالی است. از آخرین ساخته سازمان اوج تا فیلم بحث برانگیز هومن سیدی در این لیست جایی نداشته‌اند.

سوره سینماهدیه حدادی‌اصل: کمتر از یک ماه دیگر به چهلمین دوره از جشنواره فیلم فجر با دبیری مسعود نقاش زاده باقی مانده است، جشنواره‌ای که سال گذشته بسیار محدود و البته غیرقابل‌قبول برگزار شد، امسال با گروه جدیدی از دست‌اندرکاران، کار خود را آغاز کرد.

در واپسین لحظات یکشنبه پنجم دی‌ماه، دبیرخانه جشنواره فیلم فجر لیست اسامی فیلم‌های این دوره از جشنواره را منتشر کرد، از میان ۷۴ فیلمی که برای بازبینی به هیئت انتخاب ارائه شده بود، ۲۲ فیلم با نظر اعضای این هیئت به بخش سودای سیمرغ جشنواره راه یافتند که برخلاف انتظار اسامی چند فیلم مهم در این لیست دیده نشد.

در این گزارش قصد داریم به برخی از فیلم‌هایی که متقاضی حضور در این دوره از جشنواره بودند اما بنا به دلایلی انتخاب نشدند، بپردازیم و علت نرسیدن آن‌ها را تشریح کنیم.

«پیر پسر» ساخته اکتای براهنی، «کابل پلاک ۱۰» به کارگردانی نوید محمودی، «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی، «شب، داخلی، دیوار» ساخته وحید جلیلوند، «تفریق» به کارگردانی مانی حقیقی، «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی، «مسیح، پسر مریم» ساخته علی جعفرآبادی، «شبگرد» به‌عنوان آخرین ساخته فرزاد مؤتمن از جمله فیلم‌هایی هستند که برخلاف انتظار در این دوره از جشنواره حضور ندارند.

عدم حضور سازمان اوج با رد فیلم «مسیح، پسر مریم»

فیلم سینمایی «مسیح، پسر مریم» به‌عنوان تازه‌ترین اثر سینمایی سازمان فرهنگی هنری اوج و تنها نماینده این سازمان در دوره چهلم جشنواره، به کارگردانی علی جعفرآبادی و تهیه‌کنندگی مهدی فرجی و جلیل شعبانی به فجر راه نیافت.

در خصوص عدم حضور این فیلم، مدیر روابط‌عمومی سازمان اوج در توییتی چنین نوشت: «توصیه کرده بودند فیلم «مسیح، پسر مریم» با موضوع فساد در دوره پهلوی را از جشنواره فیلم فجر خارج کنید چون امکان صدور پروانه نمایش برای این فیلم وجود ندارد؟!

در فرصتی بعد از اتمام مراحل فنی، اکرانی برای اهالی رسانه خواهیم داشت تا خودشان درباره فیلم قضاوت کنند …»

مسیح، پسر مریم

«مسیح، پسر مریم» درامی اجتماعی از دهه ۵۰ شمسی است که قصه‌ای متفاوت را روایت خواهد کرد.

پانته آ پناهی‌ها، امیر نوروزی، بهرام ابراهیمی، پاوان افسر، مهرداد ضیایی، حمید ابراهیمی، گلنوش قهرمانی، منصور نصیری، المیرا دهقانی، الهام شعبانی، نینل یعقوبی، محرم زینال‌زاده، مجتبی لاله‌زاری، یاسر ساغری، مریم ماهور، دریک تکدیان بازیگران «مسیح، پسر مریم» هستند

«برادران لیلا»ی سعید روستایی غایب جشنواره چهلم/ ادعای تازه نوروزبیگی!

فیلم سینمایی «برادران لیلا» سومین ساخته سعید روستایی است که پیش‌ازاین قرار بود برای جشنواره چهلم آماده شود و در این ماراتن سینمایی با رقیب‌های خود رقابت کند. آنچه انتظار می‌رفت حضور «برادران لیلا» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فیلم‌های جشنواره امسال بود که متأسفانه اسم آن را در لیست نهایی ۲۲ فیلم ندیدیم.

سعید روستایی در صفحه اینستاگرام خود در خصوص علت عدم حضورش در این دوره از جشنواره این‌طور نوشت: «فیلم‌برداری «برادران لیلا» همچنان ادامه دارد و امکان اینکه فیلم به این زودی‌ها آماده بشه اصلاً وجود ندارد»

سعید روستایی

با توجه به سابقه حضور روستایی در جشنواره فیلم ونیز، بعید نیست که او امسال فیلم جدید خودش را برای این رویداد سینمایی آماده کند.

همچنین جواد نوروزبیگی به‌عنوان تهیه‌کننده این فیلم نیز در مصاحبه‌ای عنوان کرده است: «سعید روستایی پیش‌ازاین اعلام کرده بود که فیلم برادران لیلا به دلیل تمام نشدن پروسه فیلم‌برداری کار به جشنواره چهلم نخواهد رسید و همچنان نیز این فیلم درگیر فیلم‌برداری است.»

وی افزود: «در ادوار مختلف جشنواره فیلم فجر، فیلم‌هایم را به دبیرخانه جشنواره رساندم و گاه این فیلم‌ها مورد تأیید هیئت انتخاب این رویداد سینمایی نبوده است، اما در هیچ سالی جشنواره فیلم فجر را تحریم نکرده‌ام.»

این تهیه‌کننده با اشاره به تکذیب شایعه‌های رسانه‌ای رد شدن فیلم توسط هیٲت انتخاب گفت: «در جشنواره امسال نیز علاقه‌مند بودم تا فرم جشنواره را پر کنم، ولی زمانی که فیلم‌برداری کار به پایان نرسیده، بدیهی است که فرم را پر نکنم. نه در این دوره و نه هیچ دوره دیگری، مقابل جشنواره فیلم فجر به‌عنوان مهم‌ترین رکن سینمای ایران نخواهم ایستاد.»

سعید روستایی، برای سومین فیلم بلند سینمایی خود، ترکیبی از بازیگرانی چون ترانه علیدوستی، پیمان معادی، نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی و سعید پورصمیمی را گرد هم آورده است.

«تفریق» مانی حقیقی هم نیامد!

با اینکه شنیده‌ها از تحریم شدن فیلم سینمایی «تفریق» ساخته جدید مانی حقیقی حاکی بود اما تهیه‌کننده آن در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که رد و تحریمی در کار نیست. مجید مطلبی دراین‌خصوص عنوان کرده است: «در حال حاضر فیلم «تفریق» در مرحله صداگذاری و موسیقی است و زمانی که دبیرخانه جشنواره فیلم فجر فراخوان داد این فیلم آماده نبود و برای همین موضوع این اثر از جشنواره چهلم بازماند.

تفریق

وی درباره عدم حضور این فیلم در چهلمین جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: «همچنان این فیلم در مراحل پست پروداکشن است و خودم به‌عنوان تهیه‌کننده کار هنوز فیلم را کامل ندیده‌ام.»

گفتنی است مانی حقیقی از هنرمندان محبوب جشنواره برلین است و شاید خودش را برای اولین رونمایی از «تفریق» در این فستیوال آماده می‌کند.

نوید محمدزاده و ترانه علیدوستی بازیگران اصلی «تفریق» هستند و برای اولین‌بار در این فیلم در کنار هم بازی می‌کنند.

«پیر پسر» به فجر نرسید

فیلم دیگری که از ایستگاه نهایی جشنواره جا ماند، فیلم سینمایی «پیر پسر» ساخته اکتای براهنی است. این کارگردان پس از اعلام نهایی لیست فیلم‌های حاضر در جشنواره، در خصوص علت عدم حضور فیلمش بیان کرد: «فیلمم با اینکه تدوین هم‌زمان با فیلم‌برداری دارد اما به جشنوارهٔ چهلم فجر نرسید. علی‌رغم تلاش همه‌جانبهٔ گروه تهیه و تولید فیلم سینمایی «پیر پسر» و باوجوداینکه تدوین فیلم به‌صورت هم‌زمان در جریان بود اما همچنان فیلم‌برداری با دقت و حساسیت خاصی که این فیلم طلب می‌کند؛ ادامه دارد.»

این فیلمساز ادامه داد: «با طولانی شدن مرحلهٔ فیلم‌برداری عملاً این فیلم امکان حضور در جشنواره فجر چهلم را ندارد.»

پیر پسر

وی در واکنش به حواشی و شایعه‌های ایجاد شده دربارهٔ شرکت نکردن فیلم سینمایی «پیر پسر» در جشنوارهٔ فیلم فجر نیز توضیح داد: «باید اعلام کنم که از سوی پروژهٔ «پیر پسر» هیچ نمونه‌ای از صحنه‌های فیلم و یا هیچ راف-کاتی به دبیرخانهٔ جشنوارهٔ فیلم فجر ارائه نشده است.»

فیلم سینمایی «پیر پسر» به تهیه‌کنندگی بابک حمیدیان به طور هم‌زمان با فیلم‌برداری، توسط هایده صفی‌یاری در حال تدوین است. پیش‌بینی می‌شود فیلم‌برداری این فیلم طی هفته‌های آتی به پایان خواهد رسید و وارد مراحل پساتولید خواهد شد.

حامد بهداد، لیلا حاتمی، حسن پورشیرازی، محمد ولی‌زادگان، بابک حمیدیان، محمدرضا داوودنژاد، رضا رویگری و فهیمه رحیم نیا بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

«کابل پلاک ۱۰» آماده نمایش نبود

دیگر فیلم جامانده از کارناوال جشنواره چهلم فیلم سینمایی «کابل پلاک ۱۰» ساخته نوید محمودی است که کارگردان آن از آماده نمایش نبودن و عدم ارائه آن به دبیرخانه چهلمین جشنواره فیلم فجر خبر داده است.

نوید محمودی نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم گفت: ازآنجایی‌که فیلم‌برداری این فیلم سینمایی همچنان در کشور تاجیکستان ادامه دارد و روزهای پایانی فیلم‌برداری را می‌گذراند امکان ارائه نسخه‌ای از فیلم به دبیرخانه چهلمین جشنواره فیلم فجر برای بازبینی وجود نداشت.

کابل پلاک 10

سوگل خلیق، نیلوفر کوخانی و رضا بهبودی به همراه ۱۰ بازیگران افغان و سه بازیگر تاجیک گروه نهایی بازیگران فیلم «کابل پلاک ۱۰» را تشکیل می‌دهند.

پیش‌ازاین حضور الناز شاکردوست، پدرام شریفی، شیدا خلیق و آرمین رحیمیان در فیلم اعلام و نهایی شده بود.

«جنگ جهانی سوم» هم به پا نشد!

در میان لیست غایبین جشنواره یکی از فیلم‌هایی که ممکن بود سروصدای زیادی بپا کند، فیلم تازه هومن سیدی با عنوان «جنگ جهانی سوم» است.

Jang-Jahani-Sevom

طبق خبرهای منتشر شده، مراحل تدوین یا فیلم‌برداری این فیلم با بازی محسن تنابنده، ندا جبرئیلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی، لطف‌الله سیفی و حاتم مشمولی به پایان نرسیده است و در نتیجه اصلا به هیئت انتخاب نشان داده نشده.

«شب، داخلی، دیوار» جالب توجه‌ترین غایب جشنواره فجر

جالب توجه‌ترین غایب جشنواره فجر امسال فیلم «شب، داخلی، دیوار» به کارگردانی وحید جلیلوند است. زیرا بر اساس برخی اخبار فیلم‌برداری این فیلم چند ماه قبل به پایان رسیده و حتی انتظار داشتیم در جشنواره فجر سی‌ونهم آن را تماشا کنیم!

با این حال سازندگان این فیلم هم تصمیم گرفتند اثرشان را به جشنواره فجر عرضه نکنند. با توجه به سابقه جلیلوند شاید رونمایی «شب، داخلی، دیوار» هم اولین بار در‌ ونیز باشد.

شب داخلی دیوار

از میان بازیگران شب، داخلی، دیوار می‌توان به امیر آقایی، نوید محمدزاده و سعید داخ اشاره کرد.

در خلاصهٔ داستان رسمی فیلم آمده است: «زندگی مردی نابینا به نام علی (با بازی نوید محمدزاده) با ورود نابه‌هنگام زنی متواری، آشفته می‌شود.»

«شبگرد» مؤتمن خط خورد

فیلم سینمایی «شبگرد» به کارگردانی فرزاد مؤتمن نیز با اینکه فیلم‌برداری خود را ماه‌ها است به پایان رسانده است اما در لیست ۲۲ فیلم سودای سیمرغ جشنواره چهلم دیده نشده است.

شبگرد

در این فیلم که توسط بخش خصوصی تولید شده است، امیر آقایی، روشنک گرامی، احسان امانی، مهشید افشارزاده، یاسر جعفری، نازنین صلح‌جو، بهناز پورفلاح، حسین امیدی، شبیر پرستار، شیوا کریمی با حضور پیام احمدی‌نیا و هنرمندی امیرحسین فتحی، به ایفای نقش پرداخته‌اند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>