سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۱۴ آذر ۱۴۰۱ در ۱:۴۶ ب.ظ چاپ مطلب

«بازمانده» به یکی از علل مهاجرت ورزشکاران می‌پردازد

Saeed-Molaee

مستند «بازمانده» به کارگردانی علیرضا کرمی فیلمی درباره مشکلات مواجهه ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی است که در نتیجه برخورد با آن‌ها با چه عواقبی رو به رو می‌شوند.

علیرضا کرمی کارگردان مستند «بازمانده» که متقاضی حضور در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» شده است، در گفت‌وگو با سوره سینما درباره این اثر گفت: این فیلم درباره انواع مدیریت در زمینه ورزش و مواجهه ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی است به این صورت که مدیران به چه شکل با این ورزشکاران برخورد می‌کنند و چه عواقبی متوجه آن‌ها می‌شود. این توضیح یک اشاره کلی به موضوع این مستند است که چه باعث مهاجرت این ورزشکاران می‌شود.

این مستندساز در پاسخ به این پرسش که چه شد تصمیم به ساخت اثری درباره این موضوع گرفته است، بیان کرد: پس از جریاناتی که برای سعید مولایی ملی پوش جودوکار و درنهایت پناهندگی آن رخ داد، و همچنین ارتباطی که خود با ورزشکاران داشتم به صورت مستقیم با مشکلات آن‌ها در مواجهه با حریفان اسرائیلی آشنا بودم. به همین دلیل پس از دریافت گزارشاتی تازه از این افراد با توجه به اهمیت این اسناد تصمیم به ساخت مستندی درباره این موضوع گرفتم.

او درباره مدت زمانی که ساخت این فیلم زمان برده است، عنوان کرد: تقریبا ۶ ماه از تحقیقات تا پیش‌تولید این اثر زمان برد و پس از یک دوره اولیه تحقیق، پژوهش و جمع‌آوری مطالب، مصاحبه با افرادی که نیاز بود را آغاز کردیم که در ادامه با مکتوب شدن این مصاحبه‌ها وارد مراحل تولید و فیلمبرداری شدیم. در حوزه تولید نیز با توجه به بازنویسی فیلمنامه اثر، نزدیک به ۶ ماه دیگر درگیر فیلمبرداری و مراحل تولید بودیم.

Alireza-Karami

کرمی در پاسخ به این پرسش که آیا در ساخت مستند «بازمانده» با چالش و مشکلاتی همراه بوده است یا خیر، بیان کرد: باید بگویم از آن‌جایی که دوستانی در حوزه ورزش دارم مشکلات خاصی در تولید مستند برای ما به وجود نیامد اما چالشی که وجود داشت مصاحبه نکردن مدیرانی بود که در راس امور قرار داشتند، مانند وزیر ورزش و جوانان، معاون وزیر، رییس کمیته ملی المپیک و… چراکه حضور در مستند و صحبت با ما ممکن بود بار حقوقی برای آن‌ها ایجاد کند و درنهایت کمیته جهانی المپیک چالش‌هایی را برای آن‌ها به وجود آورد. به همین دلیل ما در این مستند صحبت‌ها و موضع‌گیری‌های ورزشکاران و روسای فدراسیون‌ها را در اثر خود ثبت کرده‌ایم.

این مستندساز در پایان درباره جشنواره «سینماحقیقت» و تاثیرگذاری بیشتر آن گفت: باید بگویم این مستند ساخت اول من محسوب می‌شود و اولین دوره حضورم به عنوان یک فیلمساز در این جشنواره به شمار می‌آید اما فکر می‌کنم اگر در کنار جشنواره شرایطی فراهم شود تا سرمایه‌گذاران بیش از پیش به حضور در آثار مستند گرایش پیدا کنند و مستندهای جشنواره نیز به شکل گسترده‌تری دیده شوند. همچنین فکر می‌کنم باید برنامه‌ریزی‌های بیشتری نیز برای نمایش و اکران آثار مستند از سوی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی چه برای آثار تولیدی خود و چه آثار خارج از مرکز صورت بگیرد تا شاهد افزایش مخاطبان بیشتری نیز در سینمای مستند باشیم.

عوامل مستند «بازنده» عبارت‌اند: از کارگردان: علیرضا کرمی، تهیه‌کننده: محمدجواد رئیسی، مدیر تولید: علیرضا صدرالدینی، تصویربردار: امیر محمدی، تدوین: مهدی انصاری، مجری طرح: گرا فیلم، صداگذار: سعید بابایی، جلوه‌های بصری: امیرحسین زنجانی.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>