سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۵ اسفند ۱۴۰۱ در ۱۲:۵۶ ب.ظ چاپ مطلب

پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز افتتاح شد

Eftetah-Cinema-29Bahman-Tabriz4

پردیس سینمایی ۲۹ بهمن با حضور مدیران و هنرمندان پنج‌شنبه ۴ اسفندماه در شهر تبریز افتتاح شد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی سوره، آیین افتتاحیه پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز با عنوان «دوباره سینما»، عصر روز پنج‌شنبه ۴ اسفندماه با حضور مدیران سینمایی، هنرمندان مطرح آذری زبان و مسئولان استانی در شهر تبریز برگزار شد.

در ابتدای این برنامه پدرام کریمی‌ که اجرای آن را برعهده داشت، ضمن خیرمقدم به مهمانان در سخنانی گفت: از اینکه در شهر مادری‌ام چنین برنامه‌ای را اجرا می‌کنم، خوشحالم. مخصوصا از اینکه بخاطر رویداد مهم فرهنگی‌ و تاریخی افتتاح پردیس سینمایی ۲۹ بهمن، در شهر مهد سینما و تئاتر حضور دارم، خرسندم. لازم می‌دانم به مسئولان شهری و سازمان سینمایی سوره حوزه هنری که باعث و بانی این اتفاق بوده است، خداقوت بگویم.

سپس به دعوت مجری، سیدمحمدحسین بلاغی مدیرکل اداره فرهنگ‌‌ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی و مدیر حوزه هنری این استان، روی سن آمد و ضمن خیر مقدم به مهمانان و مردم‌فرهنگ‌دوست و هنردوست شهر تبریز گفت: خوشحالیم که در آستانه ولادت امام حسین (ع) پس از سه سال زحمت همکارانمان در مجموعه حوزه هنری، پردیس مدرن ۲۹ بهمن تبریز افتتاح شد.

وی ادامه داد: بسیار خوشحالم که حوزه هنری انقلاب اسلامی به دوره بالندگی، گشایش، بازدهی و ثمره‌دهی رسیده است. در روند طرح توسعه سینمایی کشور، اکنون با افتتاح پردیس سینمایی ۲۹ بهمن، تعداد سالن‌های فعال در استان آذربایجان شرقی دوبرابر شده است.

مدیرکل اداره فرهنگ‌‌ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به آنکه امروز این استان صاحب ۲۰ سالن سینما است، تصریح کرد: ان شاالله تا خردادماه سال ۱۴۰۲ تعداد سالن‌ها به ۳۰ سالن خواهد رسید و ۱۰ سالن به مجموعه سینمایی استان اضافه می‌شود.

به گفته بلاغی، عملیات بازسازی پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز از سال ۹۸ آغاز شد و یک کار سخت مقاوم‌سازی به همت مجموعه فنی موسسه بهمن‌سبز  به خوبی طی شد. امروز حوزه هنری صاحب یک تیم کاربلد و سینماساز در استان آذربایجان شرقی است.

وی درباره فعالیت چهارساله‌اش در حوزه هنری نیز توضیح داد: ظرفیت شهر تبریز به عنوان قطب فرهنگ و هنر و انقلاب نه فقط در شمال غرب کشور، بلکه در حوزه بین‌الملل هنور شکوفا نشده است. ما در این دوره حوزه هنری صاحب پلاتوی نمایش شدیم؛ پلاتوی نمایشی که ابتدا در مجموعه مهروماه و امروز در پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز افتتاح شد.

مدیرکل اداره فرهنگ‌‌ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: خوشحالیم که در ۲۶ بهمن ماه و در دیدار با مقام معظم رهبری، ایشان به نقطه‌‌‌ای که حوزه هنری در سه سال گذشته بدان رسیده است، یعنی روایت آذربایجان پیش‌رو، صحه گذاشتند که مساله آذربایجان، مساله روایت آن است.

سپس کلیپی از روند بازسازی سینما پخش شد.

در ادامه حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی، رئیس مجمع نمایندگان شمال‌غرب در‌ مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تشکر از زحمات عزیزانی که پردیس سینمایی ۲۹ بهمن را برای مردم تبریز آماده کردند، مطرح کرد: حوزه هنری همزاد با انقلاب اسلامی است. از زمانی که آقای دادمان رئیس حوزه هنری شد شاهد شکوفایی و تلاش همه جانبه در عرصه مختلف هنری هستیم. بسیاری از هنرمندان متعهد، انقلابی و آن‌هایی که با این مردم هستند و در فضای مجازی مسیر را گم‌ نکردند، در حوزه هنری پرورش یافتند و این راه را ادامه خواهند داد. ما در مجلس شورای اسلامی همه جانبه از برنامه‌های هنری به ویژه برنامه‌های حوزه هنری و سازمان سینمایی‌اش استقبال می‌کنیم.

در ادامه پدرام کریمی، مجری مراسم با اشاره به اینکه در کنار همه اعیاد باید حواسمان به مردم آسیب‌دیده باشد، مطرح کرد: دوستانی که باعث و بانی این پردیس سینما هستند، فروش هفته اول را به زلزله زدگان خوی اهدا می‌کنند. همچنین قرار است فیلم سینمایی «در آغوش درخت» با حضور عوامل اثر در این شهر نمایش داده می‌شود.

اجرای موسیقی محلی عاشقلار (اثر ملک غیرت از تولیدات حوزه هنری) برای مخاطبان از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

زین‌العابدین خرم، استاندار آذربایجان شرقی دیگر سخنران این مراسم عنوان کرد: در ۲۹ بهمن، تبریزی‌ها حماسه آفریدند و نقش سرنوشت‌سازی را در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کردند. مقام معظم رهبری درباره شهر تبریز می‌گویند که تبریز، پرچم ایران را برافراشته نگه داشت است. همچنین اگر در شرق تمدنی دست خراسان بوده است، در غرب، تمدن دست تبریزی‌ها بوده است. نگاه رهبر انقلاب و جایگاه فرهنگ و تمدن تبریز، سرمایه‌ای ملی‌ست.

وی ادامه داد: مجموعه‌ای که امروز به همین نام با تلاش مهندسان در پشت صحنه و با برنامه‌ریزی منسجم در اختیار مردم قرار گرفته، اتفاقی خوب است و دست مریزاد دارد. ما در حوزه مجتمع‌های فرهنگی و هنری در سطح استان دچار ضعف و عقب هستیم و پروژه ناتمام زیادی داریم که امیدوارم با سفر رئیس جمهور به تبریز کار به سرانجام برسد.

استاندار آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: نزدیک‌ به ۴۰ میلیارد برای پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز هزینه شده است. از این اتفاق‌ها باید رخ بدهد تا استعدادهای ناب در این مسیر شکوفا و شکوفاتر شود. تبریز همه ظرفیت‌ها و استعدادها را دارد و ما هم باید کاری کنیم که دوستان با فراغ خاطر در این مسیر کار کنند.

سپس محمدمهدی دادمان، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود که ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و خداقوت به کسانی که در مجموعه استان، ستادی و ملی کمک کردند تا این پروژه زیرساختی در حوزه فرهنگی به نتیجه برسد، عنوان کرد: تلاش ما در سه سال اخیر این بوده است که هنر انقلاب اسلامی را در سراسر ایران دنبال کنیم. ایران محله‌به محله، منطقه به منطقه و کوچه به کوچه، ظرفیت و فرصت فرهنگی و هنری است. به برکت انقلاب اسلامی در گوشه گوشه این خطه هنرمند درجه یک، کاربلد و فهمیم در دسترس قرار گرفته و سوژه‌های مورد نظر و خرده فرهنگ‌های بی‌نظیر، زمینه‌هایی را فراهم‌کرده‌ است تا حرف ریشه‌ای و عمیق مردم را با زبان هنر بیان کند.

Eftetah-Cinema-29Bahman-Tabriz1

وی ادامه داد: امیدواریم با نگاه درست مدیران‌ حوزه فرهنگ، روزی فرا برسد که جوان مستعد بدون آنکه نیاز باشد برای دیده‌شدن به مرکز کشور بیاید، بتواند به توان خود امید داشته باشد تا در شهرش فعالیت کند، درباره مسایل مردم حرف بزند و کارش مورد تحسین قرار گیرد. در این نگاه قطعا تبریز جایگاه ویژه‌ای دارد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه تلاش کردیم با طرح احیا سینماهای قدیمی، زنجیره سینماداری مهر را توسعه دهیم، گفت: تلاش‌مان بر این است که سینما به محیطی تبدیل شود که خانواده‌های ایرانی بدون دغدغه و با آرامش خاطر حضور پیدا کنند. از این جهت تلاش می‌کنیم به ایده پروژه مجتمع فرهنگی به معنای واقعی نزدیک‌ شویم. امیدوارم این ظرفیت برای همه مردم و اهالی فرهنگ و هنر در دسترس قرار بگیرد تا در سال‌های آتی، هنرمندان دغدغه زیرساختی نداشته باشند.

دادمان در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: حوزه هنری انقلاب اسلامی پس از چهل سال تبدیل به نهاد نیروپرور برای فرهنگ و انقلاب شده است. ما سال گذشته و تدوین سند زیست‌بوم و نقشه تحول حوزه هنری استان آذربایجان شرقی، به این نتیجه رسیدیم که کارویژه حوزه هنری در استان باید روایت آذربایجان پیش‌رو در انقلاب باشد. خوشحالیم این تشخیص به واسطه ساخت پردیس سینمایی ۲۹ بهمن، مهر تایید گرفته است و ما مسئولیت‌ خود را در این ماجرا مضاعف می‌دانیم.

در ادامه مراسم و با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی رئیس مجمع نمایندگان شمال‌غرب در‌ مجلس شورای اسلامی، زین‌العابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی، سعید لشکری مدیر امور استان‌های حوزه هنری، پدر شهید مدافع حرم بیضایی، مراسم تودیع و معارفه سیدمحمدحسین بلاغی و نوید ناصر مدیر جدید حوزه هنری استان برگزار شد.

در ادامه برنامه، وحید آقاپور بازیگر که اصالتی ترک دارد و مهمان ویژه این مراسم بود، با حضور روی سن مطرح کرد: برایم افتخار بزرگی است در دورانی که سینماها تعطیل یا تخریب می‌شوند، امروز برای افتتاحیه پردیس سینمایی مجهز ۲۹ بهمن در شهر تبریز باشم. درباره زلزله شهر خوی نیز باید بگویم که این مهربانی و همدلی مردم سرزمین‌مان در موقعیت‌های این چنینی را باید قدر بدانیم. من نیز به قدر وسع خود تلاش کردم که در این راه قدم بردارم‌. همچنین بابت اینکه عواید فروش هفته اول این پردیس سینمایی به زلزله‌‌زدگان خوی اختصاص داده می‌شود، خوشحالم و از تصمیم گیرندگان آن تشکر می‌کنم.

Eftetah-Cinema-29Bahman-Tabriz3

سپس نوید ناصر، مدیر جدید حوزه هنری آذربایجان شرقی در سخنانی عنوان کرد: مقام معظم رهبری در سال ۹۹ فرمودند که روایت ایران، بدون روایت دقیق آذربایجان ممکن نیست. این مساله حقیقتا وظیفه سنگینی است و متاسفانه با روایت دقیق آذربایجان خیلی فاصله داریم.

سپس با حضور نوید ناصر سرپرست حوزه هنری استان آذربایجان شرقی، هاشم‌میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر، حمیدرضا جعفریان رییس سازمان سینمایی سوره و سیدمحمدحسین بلاغی مدیرکل اداره فرهنگ‌‌ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از سیدمصطفی حسینی مدیرعامل بهمن‌سبز و دست‌اندرکاران بازسازی پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز تجلیل به عمل آمد.

بخش پایانی این‌ برنامه اکران ویژه فیلم سینمایی «در آغوش درخت»، که در منطقه آذربایجان فیلمبرداری شده است، بود. بابک لطفی خواجه پاشا کارگردان این اثر در سخنانی عنوان کرد: خوشحالم در شهر بافرهنگی هستیم که وقتی می‌خواهیم از ادب، اخلاق، شوکت و… حرف بزنیم، از آذربایجان می‌گوییم و این منطقه بسیار شریف است. اگر روزی بخواهم درباره رفاقت فیلم‌ بسازم، یک درام زیبا از رفاقت مرتضی یاقچیان تبریزی و مهدی باکری ارومیه‌ای می‌سازم.‌

Eftetah-Cinema-29Bahman-Tabriz2

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم مسئولان از هنرمندان شهرستانی حمایت کنند. خلاقیت‌هایی در دورترین نقاط کشور وجود دارد و سینما از صداقت به وجود می‌آید.

سجاد نصرالهی تهیه‌کننده این اثر نیز بیان‌ کرد: پارسال در عید با فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» پیش شما بودیم و امشب با «در آغوش درخت» در خدمتتان هستیم. امیدوارم فیلم را دوست داشته باشید و از تماشای آن لذت ببرید.

جواد قامتی بازیگر این فیلم نیز در پایان خاطرنشان کرد: سینمای آذربایجان و سینمای تبریز مدتی‌ست که قسمتی از بهترین فیلم‌های ایران‌ را می‌سازد. همچنین امیدوارم یک سالن اختصاص به یک موزه فیلم و تماشای فیلم‌های قدیمی اختصاص پیدا کند.

حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی رئیس مجمع نمایندگان شمال‌غرب در‌ مجلس شورای اسلامی، زین‌العابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی، محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، هاشم‌میرزاخانی مدیرعامل موسسه تصویرشهر، حمیدرضا جعفریان رییس سازمان سینمایی سوره، سیدمصطفی حسینی مدیرعامل موسسه بهمن‌سبز، هادی اسماعیلی مدیر زنجیره سینماداری مهر‌، سیدمحمدحسین بلاغی مدیرکل اداره فرهنگ‌‌ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، نوید ناصر مدیر حوزه هنری آذربایجان شرقی، عوامل فیلم سینمایی «در آغوش درخت» از جمله بابک خواجه پاشا کارگردان، سجاد نصرالهی تهیه‌کننده و بازیگران فیلم از جمله جواد قامتی، روح‌الله زمانی، اهورا لطفی و رایان لطفی، وحید آقاپور بازیگر آذری زبان سینما و تلویزیون و استادان پیشکسوت هنری آذربایجان شرقی ازجمله مهدی لزیری، یعقوب صدیق‌جمال، مقصود عباس‌نژاد، رحیم عباس‌زاده، هاشم چاوشی، سیدرضا علوی، عباس زارع‌سرشت، حمید مجدآبادی، وحید شیرزاد و فرزاد محمدزاده در این مراسم حضور داشتند.

پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز با نام قدیم‌ سینماآسیا که از قدیمی‌ترین و ماندگارترین سینماهای تبریز با قدمت ۷۰ ساله محسوب می‌شود؛ پس از سال‌ها فرسودگی، از اواسط سال ۱۳۹۸ به همت موسسه بهمن‌سبز وارد فاز بازسازی شد و هم‌اکنون به پردیس مجهزی با ۱۰ سالن نمایش تبدیل شده که از هفته آینده فعالیت خود را به طور رسمی‌ آغاز خواهد ‌کرد.