سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۱۷ بهمن ۱۴۰۲ در ۷:۴۶ ب.ظ چاپ مطلب
نشست «نپتون» برگزار شد؛

آرمین رحیمیان: کاراکتر فیلم از خودِ حقیقی من دور بود!

Armin-Rahimian

آرمین رحیمیان؛ بازیگر نقش اول فیلم «نپتون» گفت: اولین برخوردم با فیلمنامه این بود که بسیار از کاراکتر حقیقی من دور بود؛ چراکه من تا به حال پدر نبودم و تاکنون چنین کاراکتری را بازی نکرده بودم.

به گزارش سوره سینما، نشست رسانه‌ای فیلم سینمایی «نپتون» به کارگردانی محمدابراهیم غفاریان به عنوان نخستین نشست در ششمین روز از چهل‌و‌دومین جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

در این نشست محمدابراهیم غفاریان؛ کارگردان، سیاوش امین‌پور؛ تهیه‌کننده، مرجان ساداتی؛ نویسنده، بهروز شهامت؛ طراحی و ترکیب صدا، منصور شهبازی؛ مدیر صدابرداری، داود محمدی؛ مدیر فیلمبرداری، حمید نجفی‌راد؛ تدوینگر و آرمین رحیمیان، امین میری، آیدا ماهیانی و امیررضا جوکار از جمله بازیگران این فیلم حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، سیاوش امین‌پور؛ تهیه‌کننده فیلم سینمایی «نپتون» ضمن تشکر از دست‌اندرکاران جشنواره فیلم فجر و سازمان سینمایی گفت: امیدوارم این فیلم از طرف مردم هم مورد توجه قرار بگیرد؛ چراکه موضوع این فیلم موضوع خیلی از خانواده‌هاست. ما باید بدانیم در زندگی با چه کسی مسابقه گذاشته‌ایم!

محمدابراهیم غفاریان؛ کارگردان این فیلم بیان کرد: در ابتدا از پدرم تشکر می‌کنم و با کسب اجازه از علیرضا فتحی نجفی که از هنرستان شاگرد ایشان بودم، صحبت‌هایم را آغاز می‌کنم تا جواب سؤال‌های شما عزیزان را بدهم.

وی ادامه داد: برای ساخت فیلم سینمایی «نپتون» با دوستم که مهندس عمران است، صحبت‌های زیادی کردم و او به من گفت تا حالا فکر کردی پدر و مادرها برای ساختن آینده بچه‌ها، اکنونِ آن‌ها را فراموش می‌کنند. در نتیجه این ایده یک‌خطی، ذهن من را مشغول کرد تا خانم ساداتی بعد از آن ده ماه فیلمنامه آن را نوشت.

کارگردان فیلم در ادامه بیان کرد: ما تصمیم گرفتیم در مورد یک معضل فیلم بسازیم و این فیلم‌ به ما تلنگر می‌زند تا چیزهایی در روزمره که به آن‌ها توجه نمی‌کنیم را ببینم.

کارگردان فیلم اضافه کرد: افسانه و بابک زن و شوهر داستان هستند. ما به آن‌ دو حق می‌دهیم به فکر خودشان باشند؛ اما همان‌قدر هم به آن‌ها نمی‌توانیم حق بدهیم که صاحب بچه‌ای شوند و او را نادیده بگیرند. همچنین که این فیلم برای بچه‌ها ساخته نشده و برای بزرگ‌ترهاست.

غفاریان ادامه داد: ما در مرحله تولید تشخیص دادیم که این قصه می‌تواند سوژه فیلم سینمایی باشد و در نتیجه آن را ساختیم. این را هم بگویم که «نپتون» شباهتی به فیلم «اتاق تاریک» ندارد.

امیررضا جوکار بازیگر کودک نقش «کیان» فیلم توضیح داد: امیدوارم از تماشای فیلم لذت برده باشید. خودم از تماشای فیلم خیلی لذت بردم. من قبل از «نپتون» در آثار مختلفی مثل سریال «سرگیجه» هم بوده‌ام و می‌خواهم بازیگری را در آینده ادامه دهم‌.

مرجان ساداتی؛ نویسنده فیلم سینمایی «نپتون» نیز درباره دغدغه موضوع این فیلم و مسیر نگارش آن گفت: نگارش این کار برای من بسیار لذتبخش بود.

وی با اشاره به نکاتی از فیلمنامه ذکر کرد: ما با خانواده‌هایی روبه‌رو می‌شویم که معضل‌هایی دارند. در «نپتون» مسئله نقد زن یا مرد وجود ندارد؛ بلکه به ما نشان می‌دهد که بسیاری از خانواده‌های در دنیای کنونی، شبیه به این خانواده زندگی می‌کنند و فرزند آن‌ها شرایطی همچون کودک قصه دارند. مادر این بچه به دنبال پیدا کردن استقلال خود است؛ اما مسیر اشتباهی می‌رود و ما قرار نبود مادر را مقصر بدانیم.

آرمین رحیمیان بازیگر اصلی این فیلم از تجربه حضور در نقش اول عنوان کرد: خیلی ممنون که فیلم ما را تماشا کردید و امیدوارم فیلم را دوست داشته باشید. من تمام تلاشم را برای ایفای این نقش کردم. اولین برخوردم با فیلمنامه این بود که بسیار از کاراکتر حقیقی من دور بود؛ چراکه من تا به حال پدر نبودم و تاکنون چنین کاراکتری را بازی نکرده بودم. ایفای این نقش و روزمرگی‌های یک پدر را بازی کردن بسیار دشوار بود.

آیدا ماهیانی دیگر بازیگر «نپتون» نیز عنوان کرد: من عاشق این جنس فیلم‌ها هستم که بدون هیچ ادعایی می‌خواهد یک زندگی را روایت ‌کند. همچنین خوشحال هستم که سهمی در این فیلم دارم. حتی زمانی که فیلمنامه را می‌خواندم بسیار به من آرامش می‌داد و داستان من را با خود می‌برد. من در زندگی شخصی خودم آرامش ندارم و همیشه به دنبال فیلم‌هایی هستم که به من آرامش بدهند.

امین میری دیگر بازیگر فیلم سینمایی «نپتون» از نقش خود این چنین توضیح داد: این اثر، نخستین نقش منفی من در سینما است. باید بگویم که این فیلم در مورد هویت جنسی کودک صحبت می‌کند. «نپتون» درباره انسانیت حرف می‌زند و می‌بینیم کسانی که به انسانیت اهمیت می‌دهند، در نهایت از کار اخراج‌ می‌شوند. کاراکتر آذری که من آن را بازی کردم، وجه بیرونی‌تری نسبت به دیگر نقش‌ها داشت.

وی افزود: من بچه زاهدان هستم و هر آنچه دارم از تئاتر زاهدان دارم.

امروز، روز سختی داشتم و فقط به احترام عوامل آمده‌ام؛ زیرا امروز از بهشت زهرا به اینجا آمده‌ام. در این دو هفته اخیر، دو عزیز از دست دادم. یکی از آن‌ها استادم غلامرضا پودینه بود که اگر چهره بود مسئولین به دیدن او می‌آمدند و این‌چنین غریبانه از دنیا نمی‌رفت.

رها خدایاری دیگر بازیگر این فیلم گفت: من آخرین نفری بودم که به پروژه اضافه شدم. جای خیلی از هنرمندان پشت‌صحنه و جلوی دوربین در اینجا خالی است. امیدوارم باز هم به دوران قبل جشنواره برگردیم و این صندلی‌ها پر شوند.

منصور شهبازی؛ مدیر صدابرداری درباره چالش‌های صدابرداری در این فیلم سینمایی اظهار کرد: صدابرداری کاری فنی است. هر صدابرداری سر صحنه مشکلات خودش را دارد. ضمن آن که هر لوکیشنی هم با دیگری متفاوت است و مصائب خاص خودش را دارد.

داوود محمدی؛ مدیرفیلمبرداری نیز گفت: زمانی که این فیلمنامه «نپتون» به من پیشنهاد شد، درگیر پروژه «قلب رقه» بودم؛ اما جهان قصه فیلم «نپتون» بسیار متفاوت بود. به همین دلیل ترغیب شدم فیلمبرداری آن را بپذیرم.

وی اضافه کرد: تلاش کردم تا افق دید و منفک بودن دو شخص زن و شوهر و همچنین فضای سرد بین آن‌ها را با نما و رنگ فیلم نشان دهم.

حمید نجفی‌راد؛ تدوین‌گر فیلم تاکید کرد: ما در سونامی عجیب غریب بیماری‌های روانی هستیم و چیزی که فراموش کردیم توجه به این مسائل است. من به دلیل یک تجربه شخصی متوجه شدم چقدر سینما نیاز دارد تا به چنین این مسائلی بپردازد. ضمن آن که در تدوین فیلم از ریتم گذشتم و برایم مهم بود که روح فیلم به مخاطب چه می‌گوید.