سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ در ۱:۴۸ ب.ظ چاپ مطلب

نقد و بررسی مستند «نائب الامام» در «کافه مستند»

Cafe-Mostanad

یازدهمین قسمت از برنامه «کافه مستند» به سراغ مستند «نائب الامام» ساخته محمدعلی یزدانی رفته است که ساخت آن پنج سال طول کشیده و از چند هزار سند بهره گرفته شده است.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی برنامه، مستند بلند «نائب الامام» که تولید آن بیش از ۵ سال طول کشیده است به زندگی و فعالیت های عالم بزرگ شیعه سید نورالدین حسینی الهاشمی شیرازی پرداخته است و در قسمت جدید «کافه مستند» پخش و درباره آن گفت‌وگو می‌شود.

او زعیم شیعیان شیراز و از برجسته ترین علمای فعال در مشروطیت بوده که در سالهای قبل و حتی پس از انقلاب، فعالیت‌هایش مسکوت مانده است.

سیدنورالدین حسینی الهاشمی شیرازی یکی از شخصیت‌های برجسته است که نقش مهمی در تحولات سیاسی و مذهبی در سده اخیر داشته است.

«نائب الامام» محصول مشترک سازمان هنری رسانه ای اوج و مرکز هنر انقلاب اسلامی است که توسط مرحوم محمد جعفری تهیه شده است. این اثر علاوه بر مصاحبه و اسناد آرشیوی در تصویرسازی‌ها از انیمیشن نیز بهره گرفته است.

همچنین به گفته کارگردان برای این اثر چند هزار سند تاریخی مطالعه شده است.

در بخش نقد هنری داود مرادیان و مهدی انصاری میزبان محمدعلی یزدانی کارگردان اثر هستند و درباره نکات فنی و نیز درباره محتوای این اثر و همچنین اهمیت ساخت چنین آثاری به بحث و گفتگو می‌پردازند.

«کافه مستند» برنامه ویژه پخش و گفتگو درباره مستند است که هر هفته روزهای جمعه ساعت ۲۱ از شبکه افق سیما پخش می‌شود. این برنامه محصول گروه مستند شبکه افق است که تهیه‌کنندگی آن را محمدعلی محمددوست به عهده دارد.